
Mečíky kvetou, jak je řezat, aby hlízy zůstaly v kondici
3. 8. 2021V srpnu kvete převážná většina mečíků. Jen některé rané odrůdy již v červenci a pozdní v září. Zato během srpna se můžeme denně těšit, co nového vykvete.
Pro bylinné pivoňky platí, že od srpna do poloviny září nejlépe snášejí přesazení, se kterým bývá spojeno rozdělení trsu. I jiné rostliny se nyní dobře množí.
Pro bylinné pivoňky obecně platí: Pokud to není z nějakého důvodu nutné, třeba právě kvůli množení, není nutno s trsem pivoněk hýbat. Na vhodném místě mohou pivoňky vydržet desítky let.
Rozhodneme-li se pivoňky rozsadit na další místa, vyjmeme trs z půdy a opatrně ho rozdělíme. Pivoňky mají křehké kořeny, není proto na škodu je po dělení ošetřit přípravkem proti plísni. Nemocné či poškozené kořeny raději hned odstraníme.
Při přesazení sestřihneme nadzemní část a trsy vysadíme stejně hluboko, jako byly. Pupeny by měl být cca 4–5 cm pod povrchem půdy. Pokud jsou moc hluboko, pak pivoňky hůře kvetou nebo nekvetou vůbec.
Rovněž je vhodná doba na řízkování rostlin pěstovaných na balkonech nebo na terasách v truhlících (např. muškáty, fuchsie, verbeny aj.). V tuto dobu bývají nové výhony optimálně vyzrálé pro řízkování a řízky obvykle dobře koření. Do podzimu si tak snadno můžeme vypěstovat mladé sazenice, které pak při omezené zálivce zimujeme na světlém a chladnějším místě. Na jaře se pak rychleji rozrostou a brzy kvetou.
Vhodným substrátem je např. hrubozrnný perlit. Lze jej použít čistý smíchaný s rašelinou. Oblíbenou směsí je i rašelina a hrubší písek.
Dobře se nyní ujímají i řízky levandule či šalvěje lékařské. Pícháme je do propustného, mírně vlhkého substrátu do skleníku nebo pařeniště. Nutná je dostatečná vlhkost vzduchu.
Kořenící řízky obvykle špatně snášejí přemokřený, studený a sléhavý substrát, kde může snadno docházet k hnilobám báze řízků.
Od druhé poloviny srpna je již možné sázet i některé cibuloviny a hlíznaté rostliny, například časně kvetoucí druhy, jako jsou bledule nebo sněženky. Pokud ještě nezačínají rašit poupata ocúnů (Colchicum), je možné přesazovat a vysazovat i tyto rostliny.
Lze sázet i šafrány, které kvetou na podzim, například šafrán Crocus speciosus, který pak kvete v září až říjnu.
S osázením nádob a truhlíků nemusíme čekat až po ledových mužích – od března je mnoho květin k tomuto účelu vhodných. Patří sem především macešky, sedmikrásky a chejr vonný (Cheiranthus), použít můžeme trvalky – prvosenky, z cibulovin narcisy a další.