Koncem léta množíme pivoňky, balkonovky a další trvalky

30. 8. 2020

Pro bylinné pivoňky platí, že od srpna do poloviny září nejlépe snášejí přesazení, se kterým bývá spojeno rozdělení trsu. I jiné rostliny se nyní dobře množí.

Pro bylinné pivoňky obecně platí: Pokud to není z nějakého důvodu nutné, třeba právě kvůli množení, není nutno s trsem pivoněk hýbat. Na vhodném místě mohou pivoňky vydržet desítky let.

Rozhodneme-li se pivoňky rozsadit na další místa, vyjmeme trs z půdy a opatrně ho rozdělíme. Pivoňky mají křehké kořeny, není proto na škodu je po dělení ošetřit přípravkem proti plísni. Nemocné či poškozené kořeny raději hned odstraníme.

Aby pivoňky dobře kvetly

Při přesazení sestřihneme nadzemní část a trsy vysadíme stejně hluboko, jako byly. Pupeny by měl být cca 4–5 cm pod povrchem půdy. Pokud jsou moc hluboko, pak pivoňky hůře kvetou nebo nekvetou vůbec.

  • V téže době můžeme podobně množit další trvalky a to především ty druhy, které již odkvetly. Rozdělené trsy se zkrácenou nadzemní části lze vysadit zpět a pamatovat na jejich zálivku, či nechat zakořenit v květináčích v pařeništi a vysadit je později nebo až na jaře.

Množení balkonovek bylinnými řízky

Rovněž je vhodná doba na řízkování rostlin pěstovaných na balkonech nebo na terasách v truhlících (např. muškáty, fuchsie, verbeny aj.). V tuto dobu bývají nové výhony optimálně vyzrálé pro řízkování a řízky obvykle dobře koření. Do podzimu si tak snadno můžeme vypěstovat mladé sazenice, které pak při omezené zálivce zimujeme na světlém a chladnějším místě. Na jaře se pak rychleji rozrostou a brzy kvetou.

Neupravený řízek

Neupravený řízek z části stonku pelargonie; foto S. Carraro

Léčivé rostliny

Vhodným substrátem je např. hrubozrnný perlit. Lze jej použít čistý smíchaný s rašelinou. Oblíbenou směsí je i rašelina a hrubší písek.

Dobře se nyní ujímají i řízky levandule či šalvěje lékařské. Pícháme je do propustného, mírně vlhkého substrátu do skleníku nebo pařeniště. Nutná je dostatečná vlhkost vzduchu.

Kořenící řízky obvykle špatně snášejí přemokřený, studený a sléhavý substrát, kde může snadno docházet k hnilobám báze řízků.

Sázíme cibuloviny a hlíznaté

Od druhé poloviny srpna je již možné sázet i některé cibuloviny a hlíznaté rostliny, například časně kvetoucí druhy, jako jsou bledule nebo sněženky. Pokud ještě nezačínají rašit poupata ocúnů (Colchicum), je možné přesazovat a vysazovat i tyto rostliny.

Podzimní šafrán

Šafrán Crocus speciosus; foto Shutterstock

Lze sázet i šafrány, které kvetou na podzim, například šafrán Crocus speciosus, který pak kvete v září až říjnu.

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

15. 4. 2024

Bramborám svědčí provzdušněná půda s dostatkem živin

Od poloviny dubna se v teplejších oblastech začíná na teplých humozních půdách s výsadbou narašených a předklíčených hlíz brambor. Pro výsadbu je nutná teplota půdy 6 °C v hloubce výsadby.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x