Jiřinky, mečíky, dosny a další cibuloviny včas vyjmeme z půdy

17. 9. 2019

Většinu cibulnatých rostlin necháváme celý rok na svém místě. Jen jiřinky, mečíky, dosny, většinu tulipánů a další druhy z půdy vyjmeme a chráníme před mrazy.

Cibule vyjmeme ze země po odkvětu nebo po prvním mrazíku. Očistíme je, necháme proschnout a poté uskladníme v chladnější místnosti.

  • Připomeňme, že cibulnaté rostliny jsou skupinou trvalek z různých čeledí, která má podzemní zásobní orgán, v němž rostliny shromažďují živiny pro přečkání nepříznivého vegetačního období. Zásobní orgán může mít několik podob podle toho, z jaké rostlinné části se vyvinul:

Cibule

Zdužnatělý rostlinný orgán zejména listového původu je tvořen zdužnatělými šupinami, které přisedají ke zkrácenému stonku. Uvnitř cibule jsou ukryty budoucí listy a květy. Některé cibule kryje slupka, která zabraňuje jejich vyschnutí (tulipány, narcisy), jiné ochrannou slupku nemají a je tedy nutné je zasadit co nejdříve po zakoupení (například lilie).

Hlízy

Hlíznaté oddenky dosna (Canna)

Hlíznaté oddenky se nechávají po vyjmutí proschnout – dosna (Canna)

Rozeznáváme hlízy:

  1. oddenkové (brambor, topinambur),
  2. stonkové (mečík, kedluben),
  3. kořenové (jiřinky či pryskyřníky).

Oddenky

Oddenky jsou zesílené části stonků, které rostou většinou vodorovně s povrchem země. Nacházejí se na nich šupinovité listy či jizvy po jejich opadu. Oddenky se rozmnožují například kosatce, dosny, konvalinky či sasanky.

Než přijdou mrazy

Rostliny kvetoucí na jaře sázíme na podzim a naopak.

Cibulnaté rostliny pocházejí buď z horkých a suchých oblastí stepí a polopouští, nebo naopak z vlhčích listnatých hájů, kde vykvétají jako barevné koberce před tím, než se stromy stačí olistit.

Nic tedy nezkazíme, když cibulovinám zajistíme slunné stanoviště s lehčí až středně těžkou hlinitopísčitou půdou. Při nákupu je třeba dát pozor na to, abychom si nepořizovali cibule nahnilé, napadené chorobami či jakkoliv poškozené.

  • Po odkvětu cibulnaté rostliny zatahují. Uvadající listy cibulovin se neodstraňují, naopak – měly by se nechat přirozeně zatáhnout a seříznout je teprve, když jsou suché. Zatahování totiž umožní živinám dostat se z listů zpět do cibule. Poškozování listové plochy sníží květuschopnost rostlin v příštím roce.
  • U mečíků (Gladiolus) je důležité po vyrytí vylomit naťové stvoly a hlízy rychle přesušit na slunci, abychom  zabránili infekci plísní šedou. Poté je očistíme, rozdělíme na velké hlízy a brut, a skladujeme odděleně.

 

Cibuloviny v nádobách

Cibuloviny a hlíznaté rostliny se dají velmi dobře pěstovat také v nádobách. Výsadba je jednoduchá: do nádoby nezapomeňte nasypat drenážní vrstvu pro dobrý odtok přebytečné vody při zálivce a následně ji naplňte zeminou, nejlépe promíchanou s pískem.

Cibulky a hlízy různých velikostí se dají do nádob dobře vrstvit, čímž se výrazně prodlouží doba kvetení celé nádoby. Přes zimu je vhodné květináče a truhlíky osázené jarními cibulovinami zapustit do země nebo jiným způsobem ochránit před mrazem – nejlépe postavit na polystyrenovou desku a obalit jutou a přikrýt chvojím nebo suchým listím.

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 9. 2024

Za příznivého počasí lze v září venku vysít odolné letničky

Vybrané druhy letniček v září vysejeme na chráněná venkovní stanoviště podle aktuálního vývoje počasí. Když je příznivé, rostliny na jaře pokvetou dřív. Pokud vyklíčí už na podzim, přikryjeme je v listopadu chvojím.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x