V dubnu vyséváme letničky do skleníku, pařeniště i na záhon

10. 4. 2020

Letničky, které vyséváme do skleníku nebo do pařeniště, abychom je chránili před chladem, přemístíme na záhon až po ledových mužích.

Jde o letničky, které nepotřebují dobu předpěstování tak dlouhou jako jiné druhy této skupiny květin. Jsou ovšem choulostivější vůči chladu.

Do studeného pařeniště nebo do skleníku vyséváme: astry, afrikány, ostálky, jednoleté hvozdíky (Dianthus chinensis), kopretiny, krásenky (Cosmos), lokanky (Clarkia), lnice (Linaria) a chrpy určené pro řez květů.

Krásenka a další letničky do zahrady

Krásenka zpeřená (Cosmos-bipinnatus)-kultivar Dazzler, foto Miloš Kožešník

Letničky vyséváme do půdy s kompostem

Výsevní plochu je možné posypat po výsevu vyzrálým jemně prosetým kompostem nebo humusovými substráty.

Během dubna však můžeme tytéž letničky s úspěchem vysévat i ven – na pečlivě připravený a chráněný záhon. Květiny se dají vysévat na široko, nebo do hustších řádků, ale po vzejití je nutné rychlé jednocení hustších míst.

Pro dobrou přehlednost i vývoj je výhodnější výsev do řádků asi 10–15 cm vzdálených.

Jak chránit záhon s dubnovým výsevem

Výsevní záhonek je dobré chránit fólií, netkanou textilií nebo řídkou jutou a před prudkým sluncem proti přeschnutí v době klíčení, stínovkami. Toto překrytí ochrání mladé rostlinky i před ptáky a případnými studenými nebo erozními větry.

Z hustěji osetých míst rostlinky vyjednotíme. Jakmile je vhodná doba pro výsadbu na trvalé stanoviště a sazeničky lze dobře uchopit, snadno je s balíčkem substrátu v kořenech přesadíme.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x