V dubnu vyséváme letničky do skleníku, pařeniště i na záhon

10. 4. 2019

Během dubna vyséváme zbytek těch letniček, které jsou choulostivé na mráz. Až po ledových mužích je přemístíme ven na záhony podobně jako zeleninu. 

Astry, afrikány, ostálky, jednoleté hvozdíky (Dianthus chinensis), kopretiny, krásenky (Cosmos), lokanky (Clarkia), lnice (Linaria) a chrpy určené pro řez květů vyséváme do studeného pařeniště nebo skleníku. Jde o letničky, které nepotřebují dobu předpěstování tak dlouhou jako jiné druhy této skupiny květin.

Krásenka Zpeřená

Krásenka zpeřená (Cosmos-bipinnatus)-kultivar Dazzler, foto Miloš Kožešník

V tomto období je s úspěchem můžeme vysévat i ven – na pečlivě připravený chráněný záhon. Dají se vysévat na široko, nebo do hustších řádků, ale po vzejití je nutné rychlé jednocení hustších míst. Pro dobrou přehlednost i vývoj je výhodnější výsev do řádků asi 10–15 cm vzdálených.

Ochrana výsevního záhonu

Výsevní záhonek je dobré chránit fólií, netkanou textilií nebo řídkou jutou a před prudkým sluncem proti přeschnutí v době klíčení, stínovkami. Toto překrytí ochrání mladé rostlinky i před ptáky a případnými studenými nebo erozními větry. Výsevní plochu je možné posypat po výsevu vyzrálým jemně prosetým kompostem nebo humusovými substráty. Z hustěji osetých míst rostlinky vyjednotíme. Jakmile je vhodná doba pro výsadbu na trvalé stanoviště a lze je dobře uchopit, snadno sazeničky s balíčkem substrátu v kořenech přesadíme.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *