V dubnu vysazujeme popínavé okrasné dřeviny

12. 4. 2020

Sázíme všechny liány, které jsou k mání s hrnkovým balem. Popínavkami zkrášlíme zdi, stěny, loubí, ploty, kmeny, pergoly a další zahradní konstrukce nebo dekorace.

Pečlivě připravíme půdu do hloubky i do šířky 50 cm. Spodní vrstvu je dobré nahradit dobrou ornicí. Na těžkých a nepropustných jílovitějších půdách se doporučuje drenážní vrstva: směs ostrého písku, štěrku, škváry a přídavku vápenné suti ap.

Recept na směs pro výsadbu

Zeminu, do které rostlinu vysazujeme, smícháme s dobrou ornicí, pískem, prosetým kompostem a zahradnickým substrátem. Na písčitých půdách přidáme rašelinu (lépe 1/3 rašeliny, 1/3 ornice a 1/3 prosetého dobrého kompostu + zahradnický substrát).

U rostlin sázených ke stavbám (domy a zděné ploty) je potřebný odstup alespoň 50 cm s přikloněním spodní části, aby měla dřevina dostatek dešťových srážek a netrpěla přísuškem. Z jižní strany se vyplácí vysadit nižší keřík pro stínění kořenů popínavky. Výhony upevníme k tyči a v 1. roce nesestřihujeme, řez odložíme až na následující zimu.

Zimolez

Foto Noir, Pixabay

Vybereme, co se líbí nám i rostlině

Vhodnou rostlinu volíme podle vlastních představ s přihlédnutím k jejím nárokům na stanoviště, polohu a druh půdy. Ve výčtu popínavých dřevin jsou nejpěstovanějšími následující: aktinidie význačná (Actinidia arguta), podražec (Aristolochia), rdesno (Fallopia syn. Polygonum aubertii), trubač (Campsis radicans), jesenec (Celastrus), plamének (Clematis), břečťan (Hedera), hortenzie odlišná (Hydrangea anomala ssp, petiolaris), jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum), zimolez kozí list (Lonicera caprifolium), loubinec pětilistý (Parthenocissus quinquefolia), loubinec (Parthenocissus), pnoucí růže (Rosa), réva vinná (Vitis vinifera) – ušlechtilé odrůdy, vistárie (Wisteria).

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

18. 9. 2024

Dozrávání rajčat uspíšíme jablky; při 13 °C vydrží do Vánoc

Plody rajčat mohou být skladovány až několik týdnů, je však třeba zohlednit teploty vhodné pro různá stadia zralosti. Dozrávání lze urychlit i zpomalit.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x