
Které růže množit zelenými řízky a jak se o ně postarat
30. 6. 2020Zejména mnohokvěté a miniaturní růže se daří množit zelenými řízky. Metodu však můžeme s úspěchem použít také u velkokvětých čajohybridů.
Při řezu růží bychom vždy měli začít tím, že nejprve odstraníme všechny části, které jsou po zimě poškozeny.
Poté odstraníme přestárlé a křížící se nebo nějak překážející výhony. Korunka má mít 3–5 pravidelně rozestavěných základní výhonů. Po řezu je čas na jarní hnojení růží.
Řez vedeme vždy mírně šikmo jen několik milimetrů nad očkem nebo nad rozvětvením.
Na rostlině ponecháme 3–5 hlavních zelených výhonů. Nejprve odstraníme všechny výhony, které jsou poškozené a namrzlé.
Boční výhony (1) řežeme nad očkem, které směřuje ven, tím dosáhneme rozvětvení do šířky, větvení a olistění již od země.
Výhon směřující nahoru (2) zkrátíme na vhodnou výšku, která se liší podle vzrůstu odrůdy a druhu:
Výhony, které dobře a pravidelně vyplňují keřík, (3) ponecháme a hlouběji zkrátíme, aby se ještě rozvětvily.
Odřežeme výhony, které se kříží a nadměrně rostlinu zahušťují. (4)
U starších rostlin odstraňujeme staré dřevo – silné zdřevnatělé a hnědočerné části – až u země (5), což se nazývá zmlazování. Tím podpoříme tvorbu nových výhonů, které lépe kvetou.
Řez půdopokryvných růží je velmi jednoduchý. Dokonce lze použít motorový plotostřih, který rostliny sníží na 10–15 cm.
Stromkové růže se řežou podle toho, jaký typ růže je na kmínku naštěpován. Nejběžnější jsou záhonové a velkokvěté odrůdy, které zkrátíme na 20–40 cm.
Popínavé růže se dělí na climbery (běžné zahradní odrůdy dorůstající 2,5–4 m) a ramblery (jednou kvetoucí divoké odrůdy dorůstající až 8 m, schopné se pnout po nejrůznějších oporách. Tyto typy se téměř neošetřují, pouze se odstraňuje zmrzlé a poškozené dřevo.
Climbery kvetou především na výhonech, které nerostou přímo vzhůru. Proto se snažíme podpořit tvorbu krátkých bočních výhonů – čím vodorovnější, tím lepší. Staré výhony odstraníme až u země.
Kresby J. Prouza
Konec září a také měsíc říjen jsou nejdůležitějším obdobím pro výsadbu cibulovin do trvalkových záhonů, skalek, květináčů a truhlíků pro jarní a předjarní radost z květů. Nezapomeňme přitom na výsadbu ve skupinkách.