Kontrolujeme stav rostlin, které přezimovaly na záhonech

20. 2. 2020

Při silném promrznutí půdy může dojít k nadzvednutí kořenových balů, ztrátě kontaktu s okolní půdou a postupnému vyschnutí.

Zvláště ty přesazené a nově vysazované si zaslouží naši pozornost. Mrazem nadzvednuté rostliny silně přišlápneme. Trvalky, které mráz povytáhl, znovu zasadíme a případně zalijeme. Zároveň můžeme přečistit a prokypřit půdu trvalkových záhonů.

Ladoňky

Ladoňky vykvétají v jarním sluníčku, mráz přečkaly bez úhony; foto Shutterstock

Dřeviny v nádobách přesadíme nebo dosypeme

V pozdní zimě, pokud to počasí dovolí, přesazujeme venkovní nádobové dřeviny do kořenáčů s větším objemem nebo nádobu dosypeme substrátem, případně kůrovým mulčem nebo kamínky. Při přesazování nezapomeneme na drenážní vrstvu hlubokou 3–5 cm a oddělenou od substrátu netkanou textilií nebo látkou podobného charakteru.

Trávy se brzy zazelenají

Okrasné trávy vyžadují péči hlavně v zimním a předjarním období. Za prvního pěkného slunečného počasí sestřiháme stařinu z jejich trsů co nejníže až k zemi. Traviny patří k rostlinám, které raší brzy. Zazelenají se ještě před příchodem jara. Pokud bychom je upravovali později, museli bychom prostřihat i nové listy.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 4. 2024

Kdy vysazovat stálezelené listnaté dřeviny? Nejlépe v dubnu

Duben je ideální dobou pro výsadbu stálezelených listnáčů. Ceněny jsou díky své zeleni během zimy. Druhy okrasné i květem nebo plody budou ozdobou zahrady celý rok.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x