Dřeviny se silným mízovým tokem řežeme až během léta

16. 3. 2020

Bříza, habr, okrasné třešně, katalpa (Catalpa), pajasan (Ailanthus), magnolie a další rostliny v předjaří a na jaře intenzivně rostou díky silnému mízovému toku.

Poranění by pro ně znamenalo oslabení v podobě ztráty životodárné tekutiny. Pokud je řez u těchto dřevin potřebný, odložíme ho raději na letní termín.

Výron

Výrony na dřevinách může zapříčinit mechanické poranění, ale i předčasný řez; foto František Krejčí

Pro rozpuk pupenů

Míza je složitá směs roztoků. Obsahuje především vodu a minerální látky. Vodivými pletivy v dřevní částí cévních svazků míza přenáší živiny od kořenů směrem vzhůru. Rostlina v tomto období mobilizuje veškeré své rezervy pro rozpuk pupenů.

Zásobní škroby jsou hydrolyzovány na osmoticky aktivní cukry pronikající do vodivých pletiv. Složení a intenzita mízového toku se během roku mění, nejintenzivnější je před jarním rašením a pak přichází podruhé v období tzv. druhé mízy na konci léta, i když s mnohem menší intenzitou. (Výraznější je po delších obdobích sucha.)

  • Těchto dvou období silného mízového toku se v zahradnické praxi využívá při roubování a očkování. Kůra se totiž během rašení a koncem léta snadno odlupuje od dřeva.
Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

28. 3. 2023

Ze skalky sejmeme zimní peřinu chvojí, mulče a zeminy

Ze skalky postupně odstraníme zimní kryt z chvojí a dalšího materiálu. Na podzim vysázené skalničky bývají mrazem povytažené a je třeba je přitlačit. Začínáme s pečlivějším čištěním a pletím skalky.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x