
Koniklece hlásí příchod jara od poloviny března
13. 3. 2020Vedle časně jarních cibulovin patří koniklece k tomu málu trvalek, které kvetou brzy zjara, často po odtání sněhu. Hlavní dobou kvetení pak bývá první polovina dubna.
Bříza, habr, okrasné třešně, katalpa (Catalpa), pajasan (Ailanthus), magnolie a další rostliny v předjaří a na jaře intenzivně rostou díky silnému mízovému toku.
Poranění by pro ně znamenalo oslabení v podobě ztráty životodárné tekutiny. Pokud je řez u těchto dřevin potřebný, odložíme ho raději na letní termín.
Míza je složitá směs roztoků. Obsahuje především vodu a minerální látky. Vodivými pletivy v dřevní částí cévních svazků míza přenáší živiny od kořenů směrem vzhůru. Rostlina v tomto období mobilizuje veškeré své rezervy pro rozpuk pupenů.
Zásobní škroby jsou hydrolyzovány na osmoticky aktivní cukry pronikající do vodivých pletiv. Složení a intenzita mízového toku se během roku mění, nejintenzivnější je před jarním rašením a pak přichází podruhé v období tzv. druhé mízy na konci léta, i když s mnohem menší intenzitou. (Výraznější je po delších obdobích sucha.)
Ze skalky postupně odstraníme zimní kryt z chvojí a dalšího materiálu. Na podzim vysázené skalničky bývají mrazem povytažené a je třeba je přitlačit. Začínáme s pečlivějším čištěním a pletím skalky.