Jak pečovat o rostliny v truhlíku během léta, aby dlouho kvetly
27. 6. 2022Rostliny v truhlíku začátkem léta bohatě kvetou. Díky naší péči budou dělat parádu až do konce sezony. Základem je pravidelná zálivka.
V červenci pomáháme okrasným rostlinám s vláhou, výživou i kvetením, bráníme je před chorobami. Připomeňme, na co pamatovat.
Rostlinám prospějeme, když je zaléváme větší dávkou vody v intervalu několika dní, tedy například aspoň 10 l vody na m2 jednou za 3–4 dny. Je to přínosnější, než kdybychom výsadbu trochu pokropili každý den.
Pravidelně zaléváme i okrasné rostliny v nádobách a to včetně druhů obecně považovaných za odolné suchu (například levanduli korunkatou, vavříny, oleandry a další).
Aby byly tyto rostliny v dobré kondici, udržujeme substrát během celé vegetace stále mírně vlhký a pravidelně (zhruba jednou za 7–10 dní) rostliny přihnojujeme.
U balkonových a nádobových rostlin pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy. Rostliny pak ochotně nakvétají a jsou schopné kvést celou vegetaci. I zde je nutné pamatovat na pravidelnou zálivku a hnojení hnojivy s vyšším obsahem fosforu a draslíku.
Opakovat kvetení mohou i mnohé záhonové vytrvalé květiny. Typickým příkladem jsou šalvěje hajní, které lze po odkvětu sestřihnout, ale také např. záhonové plamenky (Phlox paniculata) či zápleváky (Helenium). U dvou posledně jmenovaných odstraňujeme pouze odkvetlé květy, ne celé stonky. Kvetení opakují především časně (v červenci) kvetoucí odrůdy.
Okrasné rostliny citlivé na houbové choroby (především na padlí a listové skvrnitosti), jako jsou třeba plamenky (Phlox paniculata), zavinutky (Monarda) a některé hvězdnice (Aster novi-belgii), je vhodné ošetřit rostliny fungicidem proti těmto houbovým chorobám.
Růst dřevin už není tak bujný a zejména v druhé polovině měsíce začínají zpevňovat pletiva.
Do řezu okrasných dřevin se v červenci pouštíme jen u živých tvarovaných plotů nebo u choulostivých dřevin. Velké větve choulostivých dřevin odstraňujeme maximálně do poloviny měsíce, později se už rány špatně hojí.
Snížíme dávky dusíku, používáme hnojiva s vyšším obsahem fosforu a draslíku.
Nezapomínáme na zálivku, zvláště když panují tropická vedra.
Vyvazujeme popínavé dřeviny.
Je ideální doba na řízkování většiny dřevin bylinnými řízky, zvláště těch, které se obtížně ujímají jiným způsobem množení.
Ve druhé polovině července očkujeme na očko spící, kdy ušlechtilý výhon vyroste až v příštím roce.
Zdroj: Autoři jsou kurátory Botanické zahrady v Praze Troji
Foto autoři
Zahrada se připravuje k zimnímu odpočinku. Okrasné stromy a keře vystřídaly všechny odstíny podzimních barev, které se k radosti našich očí tu a tam vykoupaly v odlivu slunečních paprsků.