Chvojí sejmeme z růží po mrazech, zeminu až po rašení

11. 3. 2019

Jakmile půda rozmrzne a trochu se oteplí, odkrýváme růže. Nejdřív chvojí, s odhrábnutím zeminy počkáme, až koncem března začnou rašit očka.

Pro tyto práce si vybereme podmračené počasí. Stromkové růže ponecháme ještě několik dní ve skloněné poloze, než je přivážeme k opoře. Do půdy zapracujeme základní hnojení, zpravidla po řezu. Nejvhodnější je plné hnojivo bez chloru, ale s delším působením, Cererit asi 70 g/m².

V tomto termínu je možné růže i vysazovat. Po seříznutí a řádném zalití je ještě přihrneme asi 15–20 cm zeminy, kterou rozhrábneme až po jejich vyrašení (zčervenání oček), tj. asi koncem dubna.

Rúže a levandule

Levandule v sousedství růží

Dobří sousedé růží

Ve výčtu nejvhodnějších sousedů pro růže je na prvním místě uváděna levandule, která odpuzuje mšice. Pro vytvoření hezkého barevného kontrastu lze s růžemi pěstovat v létě kvetoucí ostrožky (Delphinium), lilie, hvězdnice (Aster dumosus), třapatky (Rudbeckia fulgida Goldsturm), rozrazil (Veronica Blauriesin). Dále jsou to i přirozené traviny: ovsíř (Helictotrichon), strdivka (Melica) a lipnice (Poa).

Pokud chceme mít i na jaře záhon něčím zajímavý, nabízí se v této době růže podsadit dvouletkami: maceškami, sedmikráskami, silenkou nebo jednoletou laločnicí (Lobularia maritimum). Z vytrvalých rostlin můžeme pak vedle růží pěstovat nízké trvalky jako jsou fialky (Viola odorata), barvínek (Vinca minor), vřesovec (Erica carnea) a z cibulovin botanické tulipány.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

Zahrádkář 5/2019 Zahrádkářka 5/2019 předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

21. 5. 2019