Z růží sejmeme chvojí, zeminu po rašení. Vysadíme další květiny

11. 3. 2020

Jakmile půda rozmrzne a trochu se oteplí, odkrýváme růže. Nejdřív chvojí, s odhrábnutím zeminy počkáme, až začnou rašit očka. Obvykle raší koncem března.

Pro tyto jarní činnosti si vybereme podmračené počasí. Stromkové růže ponecháme ještě několik dní ve skloněné poloze, než je přivážeme k opoře. Do půdy zapracujeme základní hnojení, zpravidla po řezu. Nejvhodnější je plné hnojivo bez chloru, ale s delším působením, v dávce doporučené v návodu.

V tomto termínu je možné růže i vysazovat. Po seříznutí a řádném zalití je ještě přihrneme asi 15–20 cm zeminy, kterou rozhrábneme až po vyrašení (zčervenání oček), tj. asi až koncem dubna.

Rúže a levandule

Levandule v sousedství růží

Dobří sousedé růží

Ve výčtu nejvhodnějších sousedů pro růže je na prvním místě uváděna levandule, která odpuzuje mšice. Pro vytvoření hezkého barevného kontrastu lze s růžemi pěstovat v létě kvetoucí ostrožky (Delphinium), lilie, hvězdnice (Aster dumosus), třapatky (Rudbeckia fulgida Goldsturm), rozrazil (Veronica Blauriesin). Dále jsou to i přirozené traviny: ovsíř (Helictotrichon), strdivka (Melica) a lipnice (Poa).

Pokud chceme mít i na jaře záhon něčím zajímavý, nabízí se v této době růže podsadit dvouletkami: maceškami, sedmikráskami, silenkou nebo jednoletou laločnicí (Lobularia maritimum). Z vytrvalých rostlin můžeme pak vedle růží pěstovat nízké trvalky jako jsou fialky (Viola odorata), barvínek (Vinca minor), vřesovec (Erica carnea) a z cibulovin botanické tulipány.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

18. 4. 2024

Dubnové sečení, výsev a dosetí trávníku

Během dubna je již nutné první sečení, sekejte hodně nízko, podpoříte tím odnožování trav. Můžete začít i s přihnojováním, ale – na jaře mají traviny obrovskou růstovou sílu, ke které jim pomáhají uložené zásobní látky. Přirozené živiny vystačí zhruba do června.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x