Chráníme stálezelené keře, trvalky, dvouletky i vřesoviště

7. 2. 2020

Stálezelené keře a trvalky chráníme v předjaří za silných mrazů před intenzivními slunečními paprsky. Z promrzlé půdy nemohou dostatečně přijímat vodu.

Během slunných dní pak u stálezelených rostlin dochází k příliš velkému výparu z listů. Rostlinám hrozí, že uschnou. Vhodným materiálem můžeme vytvořit přistínění, stačí lehké zakrytí bílou netkanou textilií, chvojím, jutou nebo rákosovou rohoží.

Pěnišníky i další stálezelené dřeviny je nutné po suchých zimách vydatně zavlažit tak, aby po zálivce byly kořenový bal i jeho okolí dobře provlhčeny. Zaléváme vícekrát v delších časových úsecích, aby půda dokázala všechnu vodu přijímat. K zálivce můžeme později připojit i přihnojení.

zastínění stálezelených dřevin v mrazivé zimě

Zastíněním stálezelených keřů bráníme nadměrnému výparu listů během slunných mrazivých dnů; foto Shutterstock

Ochranu zejména v tomto období potřebují také na podzim vysazené dvouletky, pokud jsme je po prvních větších mrazech nepřikryli chvojím: macešky, sedmikrásky, karafiáty (Dianthus barbatus). Kontrolujeme i to, zda je mráz nepovytáhl.

Můžeme začít řezem upravovat vřesovce (Erica), které po odkvětu před vyrašením zastřihneme asi o 1/3 výšky, dosypeme rašelinu do vřesoviště a zajistíme si dostatek dešťové vody pro jeho zálivku.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 1. 2025

Kolik ovoce zvládne začátečník vypěstovat na své zahradě

Ovoce z vlastní zahrady si právem ceníme. Začínáme-li zahrádkařit, věnujme své úsilí osvědčeným druhům. S jak velkou výsadbou a úrodou bychom pak mohli počítat?

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x