V červnu se chystáme na sušení levandule. Také si ale vybíráme osivo pro výsevy dvouletek, které nám vybarví podzim.
Osivo všech uvedených druhů je běžně v prodeji, proto rozšíření sortimentu dvouletek na naší zahrádce není těžký úkol.
Přichází čas na výsevy, tentokrát dvouletek. Ty nám budou dělat na zahradě a v truhlících radost na podzim a na počátku jara.
Macešky jsou zřejmě nejoblíbenější dvouletkou. Pro podzimní výsadbu na záhon jsou nejlepší volbou, lety prověřené, zimovzdorné odrůdy ze skupiny tzv. Švýcarské obří.
Hybridní F1 odrůdy, které mají skutečně obří květ o průměru až 10 cm jsou určeny pro přezimování v temperovaném skleníku. V našich podmínkách při výsadbě na podzim ovšem některé choulostivější barevné odstíny vymrznou.
Při nákupu profesionálního osiva těchto hybridů musíme mít také na paměti, že osiva označená primed musíme vyset nejpozději do roku od nákupu. Jsou totiž upravená předklíčením, a proto rychleji a rovnoměrněji klíčí. Na druhou stanu mají ale touto úpravou zkrácenou životnost.
Oblíbenou dvouletkou je také sedmikráska (Bellis perennis). I zde máme výběr mezi staršími velmi odolnými, ale vyššími odrůdami a moderními kompaktními sortami. Sedmikrásky jsou výborným druhem pro výsadbu tzv. první sezony v truhlíku. Tedy pro předjaří.
Na pomněnku (Myosotis sylvatica) by byla škoda zapomenout. Na výběr máme vysoké odrůdy, jako Indigo, nebo nižší, i hrnkové odrůdy. Pomněnka nemusí být jen modrá, ale může být i bílá nebo růžová. Semeno po výsevu nezasypáváme, ke klíčení potřebuje světlo.
A pak je k dispozici ještě několik druhů dvouletek, které se nyní pěstují zřídka:
Parné léto je na výsevy dvouletek poměrně přísné. Stačí jedno přeschnutí výsevu a v misce nalezneme jen několik rostlin.
Zkušení zahradníci umisťovali výsevní misku do stínu na chladnější místo skleníku.
Dobrým typem je umístit vysetou misku na několik dnů do chladného sklepa, optimálně s teplotou 15–18 °C. Jakmile semena začnou klíčit, tak je musíme přenést na světlo, jinak se klíčenci vytáhnou.
Dobrou prevencí přeschnutí je zasypání semen vermikulitem. Ten udržuje vlhko u klíčících semen a vytváří tak optimální podmínky pro bezvadné a rychlé vyklíčení.
Květenství levandule je dekorativní, příjemně voní a výborně se hodí k sušení. Ustřižené části rostliny dáváme do menších svazečků. Jejich stonky obtočíme gumičkou. Ta má oproti svazování provázkem výhodu v tom, že když květiny seschnou a zmenší se průměr jejich stonků, tak se nerozpadnou. Pružná gumička je bude stále držet pohromadě.
Pro sušení je nejlepší temná místnost s dobrým prouděním vzduchu. Může to být půda, kotelna, komora, záleží na našich možnostech. Na světle také květiny usušíme, ale barevný odstín nemusí být tak intenzivní.
V prostorách natáhneme motouz a na něj svazečky věšíme. Za 1–3 týdny jsou květiny suché a my je můžeme opatrně uložit do krabic pro pozdější použití.
Levanduli můžeme s úspěchem usušit i ve váze bez vody. K vlastnímu aranžování můžeme použít šedou aranžovací hmotu, která se dá koupit v zahradnických prodejnách. V prodejně můžeme koupit i zajímavý květináč, či košíček nebo jutovou stuhu. To nám pomůže vytvořit ještě efektnější aranžmá.
Sáček s natí v prádelníku zase ochrání oděvy před moly. Květy levandule můžeme také zmrazit v ledových kostkách a později je použít do limonád, zmrzliny atd.
Nyní je vhodná doba na řez choulostivých dřevin, jako jsou například javor dlanitolistý (Acer palmatum) nebo javor japonský (Acer japonicum). Řežeme s citem a pouze v nutných případech.
Odstraňujeme také nemocné, či provozu bránící větve u druhů jako platan (Platanus), chitalpa (Chitalpa), pěnišníky (Rhododendron) ap.
Foto autor
Ovoce z vlastní zahrady si právem ceníme. Začínáme-li zahrádkařit, věnujme své úsilí osvědčeným druhům. S jak velkou výsadbou a úrodou bychom pak mohli počítat?