V březnu je čas na živý plot, pěnišníky, trávník, jezírko

13. 3. 2019

Mladý živý plot vedeme do výšky jen pozvolna. Horní vrcholy výhonů, které jsme po letním řezu ponechali, aby vyzrály, zkrátíme nyní asi 25–30 cm nad úrovní řezu v předešlém roce.

Zmlazení pěnišníků

Starší keře pěnišníků, které jsou uvnitř vyholené, snášejí v březnu i dubnu hlubší řez. Takto je možné zmlazení, kdy po dvou letech opět dobře kvetou.

Péče o holá místa trávníku

Holá místa v trávníku je vhodné již v tomto období ošetřit. Pokryjeme je vrstvičkou dobrého kompostu nebo rašeliny a udržujeme je vlhké, aby životaschopné rostliny ještě obrostly a drn se co nejdříve uzavřel. Pokud se tak neděje, místa dosejeme travním osivem.

Byl-li trávník pod sněhovou pokrývkou napaden plísní sněžnou (červenohnědé trávníky s bílým povlakem), budeme muset co nejdříve postříkat fungicidem se širokým spektrem účinnosti. Zbytky mechu vyhubíme protimechovým přípravkem.

Výsev trávníku

Dosévání trávníku; foto Shutterstock

  • Pro mnoho majitelů trávníků nastává období intenzivní péče a častého sečení. V každém případě je dobré dát přednost tichým sekačkám neobtěžujícím okolí. Mezi hlučnější patří výkonné sekačky se dvou- a čtyřtaktními motory. Ale nejhlučnější bývají ty nejlevnější. Nejtišší jsou samozřejmě sekačky na elektrický pohon.

Zkontrolujeme i stav zahradního jezírka, vyčistíme ho a případně opravíme, co je třeba.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 9. 2024

Plody peckovin zasažených virem šarky předčasně opadávají

V Česku jsou rozšířeny všechny kmeny šarky švestky, které napadají všechny druhy modrých peckovin, meruněk a broskvoní. Virus je přenášen mšicemi, dále je šířen ovocnými výpěstky – rouby a očky, vegetativně množenými podnožemi.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x