V březnu je čas na živý plot, pěnišníky, trávník, jezírko

13. 3. 2019

Mladý živý plot vedeme do výšky jen pozvolna. Horní vrcholy výhonů, které jsme po letním řezu ponechali, aby vyzrály, zkrátíme nyní asi 25–30 cm nad úrovní řezu v předešlém roce.

Zmlazení pěnišníků

Starší keře pěnišníků, které jsou uvnitř vyholené, snášejí v březnu i dubnu hlubší řez. Takto je možné zmlazení, kdy po dvou letech opět dobře kvetou.

Péče o holá místa trávníku

Holá místa v trávníku je vhodné již v tomto období ošetřit. Pokryjeme je vrstvičkou dobrého kompostu nebo rašeliny a udržujeme je vlhké, aby životaschopné rostliny ještě obrostly a drn se co nejdříve uzavřel. Pokud se tak neděje, místa dosejeme travním osivem.

Byl-li trávník pod sněhovou pokrývkou napaden plísní sněžnou (červenohnědé trávníky s bílým povlakem), budeme muset co nejdříve postříkat fungicidem se širokým spektrem účinnosti. Zbytky mechu vyhubíme protimechovým přípravkem.

Výsev trávníku

Dosévání trávníku; foto Shutterstock

  • Pro mnoho majitelů trávníků nastává období intenzivní péče a častého sečení. V každém případě je dobré dát přednost tichým sekačkám neobtěžujícím okolí. Mezi hlučnější patří výkonné sekačky se dvou- a čtyřtaktními motory. Ale nejhlučnější bývají ty nejlevnější. Nejtišší jsou samozřejmě sekačky na elektrický pohon.

Zkontrolujeme i stav zahradního jezírka, vyčistíme ho a případně opravíme, co je třeba.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

12. 4. 2024

V dubnu vysazujeme popínavé okrasné dřeviny

Duben je hlavním obdobím výsadby všech popínavých dřevin, které jsou na trhu k zakoupení s hrnkovým balem. Tyto liány jsou důležitou skupinou rostlin pro výzdobu zahrad – zdí, stěn, loubí, pergol, konstrukcí, plotů, kmenů stromů a dalších míst.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x