
Mladý živý plot vedeme do výšky jen pozvolna. Horní vrcholy výhonů, které jsme po letním řezu ponechali, aby vyzrály, zkrátíme nyní asi 25–30 cm nad úrovní řezu v předešlém roce.
Starší keře pěnišníků, které jsou uvnitř vyholené, snášejí v březnu i dubnu hlubší řez. Takto je možné zmlazení, kdy po dvou letech opět dobře kvetou.
Holá místa v trávníku je vhodné již v tomto období ošetřit. Pokryjeme je vrstvičkou dobrého kompostu nebo rašeliny a udržujeme je vlhké, aby životaschopné rostliny ještě obrostly a drn se co nejdříve uzavřel. Pokud se tak neděje, místa dosejeme travním osivem.
Byl-li trávník pod sněhovou pokrývkou napaden plísní sněžnou (červenohnědé trávníky s bílým povlakem), budeme muset co nejdříve postříkat fungicidem se širokým spektrem účinnosti. Zbytky mechu vyhubíme protimechovým přípravkem.
Zkontrolujeme i stav zahradního jezírka, vyčistíme ho a případně opravíme, co je třeba.
Ze skalky postupně odstraníme zimní kryt z chvojí a dalšího materiálu. Na podzim vysázené skalničky bývají mrazem povytažené a je třeba je přitlačit. Začínáme s pečlivějším čištěním a pletím skalky.