V březnu je čas na živý plot, pěnišníky, trávník, jezírko

13. 3. 2019

Mladý živý plot vedeme do výšky jen pozvolna. Horní vrcholy výhonů, které jsme po letním řezu ponechali, aby vyzrály, zkrátíme nyní asi 25-30 cm nad úrovní řezu v předešlém roce.

Zmlazení pěnišníků

Starší keře pěnišníků, které jsou uvnitř vyholené, snášejí v březnu i dubnu hlubší řez. Takto je možné zmlazení, kdy po dvou letech opět dobře kvetou.

Péče o holá místa trávníku

Holá místa v trávníku je vhodné již v tomto období ošetřit. Pokryjeme je vrstvičkou dobrého kompostu nebo rašeliny a udržujeme je vlhké, aby životaschopné rostliny ještě obrostly a drn se co nejdříve uzavřel. Pokud se tak neděje, místa dosejeme travním osivem. Pokud byl trávník pod sněhovou pokrývkou napaden plísní sněžnou (červenohnědé trávníky s bílým povlakem), budeme muset co nejdříve postříkat fungicidem se širokým spektrem účinnosti. Zbytky mechu vyhubíme protimechovým přípravkem.

Výsev trávníku

Dosévání trávníku; foto Shutterstock

  • Pro mnoho majitelů trávníků nastává období intenzivní péče a častého sečení. V každém případě je dobré dát přednost tichým sekačkám neobtěžujícím okolí. Mezi hlučnější patří výkonné sekačky se dvou- a čtyřtaktními motory. Ale nejhlučnější bývají ty nejlevnější. Nejtišší jsou samozřejmě sekačky na elektrický pohon.

Zkontrolujeme i stav zahradního jezírka, vyčistíme ho a případně opravíme, co je třeba.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

Zahrádkář 5/2019 Zahrádkářka 5/2019 předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

21. 5. 2019