V bezmrazých dnech tvarujeme vistárie a jiné popínavé rostliny

30. 1. 2020

Při několikadenním mírném počasí bez mrazů lze řezem tvarovat a usměrňovat v růstu všechny popínavé rostliny.

Postranní a vrcholové výhony zkracujeme rostlinám, jako je loubinec (Parthenocissus), zimokeř (Celastrus), akebie (Akebia), zimolez (Lonicera) i břečťan (Hedera).

Břečťan popínavý

Břečťan popínavý (Hedera helix), foto Shutterstock

Opletka (Falopia) z čeledi rdesnovitých snáší hluboký řez až k zemi, u trubače (Campsis) hluboce seřízneme všechny odkvetlé postranní výhony, a pokud je třeba, i vrcholové.

Zimní řez vistárie

Je čas pro druhou fázi řezu vistárie (Wisteria). Můžeme řezat během zimy v podstatě kdykoliv (neteče míza, ořezáním nesnížíme mrazuvzdornost ap.) – nejčastěji uprostřed zimy, vybereme však bezmrazé dny.

  • Zima je důležité období pro tvarování kostry keře: Dlouhé kosterní výhony zkracujeme o 1/3–1/2 délky, ostatní na 2–3 očka. Tak podpoříme kvetení.
  • Druhým termínem řezu je léto: Asi dva měsíce po odkvětu zkrátíme všechny přebytečné a bujně rostoucí výhony na několik oček, abychom podpořili růst bočních výhonů, tím i základ pěkné kostry ovětvení a především zakládání květních pupenů.

A ještě do vázy

Pamatujme, že čím blíže je k jaru, tím ochotněji a rychleji větvičky dřevin ve váze nakvétají.

Do vázy můžeme nařezat – nejlépe v bezmrazých dnech – větvičky obalené květními pupeny, například zlatici (Forsythia), lýkovec (Daphne), třešeň, mandloň, švestku, dřín, trnku nebo jen lísku, vrbu (kočičky), modřín.

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 4. 2024

Živé ploty ze stálezelených dřevin; druhy podle velikosti

Stálezelené dřeviny se hodí pro živé ploty, které mají celoročně zůstat neprůhledné. Ploty tvarované řezem navíc mohou pozemek chránit proti větru a prachu. Péče o odolné druhy dřevin je snadná.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x