Během května vyséváme trvalky na záhon nebo do květináčů

8. 5. 2020

Semena vyséváme do substrátu pro květiny nebo do kvalitního zahradnického substrátu a to podle požadavků té které skupiny trvalek.

Vysévat lze na venkovní chráněný záhon nebo do květináčů pod sklo. Do květináčků vyséváme především druhy klíčící delší dobu. Nezapomeneme přitom, že osivo některých trvalek vyžaduje před klíčením přemrznutí. Pokud jim je neposkytneme, budou tzv. přeléhat; nevyklíčí.

Semínka zasypeme vrstvičkou 3–4x silnější, než je jejich tloušťka, zcela jemná semínka jen mírně přitlačíme a zaléváme opatrně velmi jemným kropítkem. Do vyklíčení udržujeme co nejrovnoměrnější vlhkost, stíníme před prudkým sluncem. Semena klíčící na světle nezasypáváme.

Skupiny trvalek se specifickými nároky na klíčení:

 1. Vyžadují před klíčením přemrznutí – kontryhel (Alchemilla), oměj (Aconitum), česnek (Allium), čechrava (Astilbe), zvonek (Campanula), hvozdík (Dianthus), bohyška (Hosta), prvosenka (Primula), hrachor širolistý (Lathyrus latifolius(), trojčetka (Trillium), upolín (Trollius) a další.

  Trojčetka

  Trojčetka (Trillium), foto Shutterstock

 2. Klíčí pod sněhem – třemdava (Dictamnus), hlaváček (Adonis).

  Dictamnus albus

  Třemdava bílá; foto Shutterstock

 3. Klíčí pouze ve tmě – čemeřice (Helleborus),  Gunnera, palčice (Tritomaria), pivoňka (Paeonia), prvosenka (Primula), rodgerzie (Rodgersia).

  Čemeřice černá

  Čemeřice černá nakvétá už během zimy, foto P. Hanzelka

 4. Klíčí na světle – orlíček (Aquilegia), náprstník (Digitalis), mák alpský (Papaver alpinum), řebříček (Achillea), kontryhel (Alchemilla), hvězdnice alpská (Aster alpinus), kopretina řimbaba (Chrysanthemum coccineum), stračka (Delphinium grandiflorum), šater (Gypsophila), dlužicha (Heuchera) a další.

  Chrysanthemum coccineum Willd.

  Kopretina řimbaba; foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

29. 5. 2024

Snížením počtu plůdků jablek, hrušek a broskví zlepšíme úrodu

U ovocných stromů je žádoucí menší množství plodů. Jabloně, hrušně a broskvoně se příliš velkým nasazením plodů oslabují. Plody zůstávají drobné, přibývá chorob i škůdců a také nasazení květních pupenů pro úrodu v příštím roce je podstatně nižší.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x