Barevný podzim může mást; nové rostliny však potřebují zálivku

13. 10. 2019

Ač se to díky mlhám a občasnému mrholení nezdá, v říjnu může být poměrně sucho. Vláha v půdě se po horkém létě obnovuje jen pomalu.

S tím musíme počítat při výsadbě nových rostlin, které důkladně zaléváme. Především rostliny vyjmuté z kontejnerů musíme dobře zasadit, jinak se bal seschne, zmenší a rostliny nezakoření do okolní půdy a přes zimu vymrznou.

Výsadba ovocného stromku

Vláha podpoří zakořenění stromku; foto Shutterstock

V říjnu již kvete jen minimum keřů, většinou se jedná o poměrně vzácně pěstované dřeviny známé spíše z botanických zahrad než z našich zahrádek. Dokvétají poslední cibuloviny, jako jsou podzimní šafrány a i květů trvalek, snad vyjma listopadek je pomálu. Při správné péči však některé záhonové trvalky mohou znovu kvést.

Jak v zahradě ubývá květů, přibývá atraktivně zbarvené listí stromů, keřů i bylin. Své kouzlo mají odkvetlá stébla travin a výrazně zbarvené plody keřů, ale jejich sezona nastane teprve příští měsíc.

Podzimní barevnost trav a listů

Na podzim zahradě dominují trávy a barvící se listí, foto Pavel Sekerka

Na horách se vzduch i půda ochlazují mnohem rychleji než v nížinách, a proto máme v chladnějších oblastech na podzimní práce méně času a začínáme dřeviny i trvalky chránit před mrazy podstatně dříve.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

11. 10. 2024

Na podzim množíme trvalky, sázet se dají i koncem řijna

Podzim využijeme pro množení zejména takových druhů trvalek, které kvetou na jaře či počátkem léta. Vysadíme je poté tak, aby stihly zakořenit.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x