Afrikány a jiné choulostivé květiny po ledových mužích

16. 5. 2020

Po ledových mužích vysazujeme ven všechny choulostivé předpěstované letničky.

Choulostivé sazenice letniček potřebuji teplou půdu k dobrému a rychlému ujmutí.

Podle předpovědi počasí můžeme ještě den dva počkat s nejcitlivějšími druhy, jako je afrikán, ostálka nebo jednoletá astra. Snadno je zničí i ten nejslabší mrazík. Prochladnutí zastaví růst, ze kterého se rostlina zpravidla musí nějaký čas zotavovat.

Afrikán (Tagetes)

Sazenice afrikánů přemístíme na záhonů, až se půda prohřeje; foto Shutterstock

Pro fuchsie a begonie vybereme místa polostinná až stinná. Oba rody v sobě dnes již zahrnují kultivary vzpřímené i převislé, lze jimi proto vytvořit bohaté osázení truhlíků.

Dianthus caryophyllus

Karafiát, karafiát hvozdík neboli hvozdík zahradní (Dianthus caryophyllus)

Opomíjené tyrolské karafiáty mají rády slunce, ale dají přednost východní nebo západní poloze. Pokud máme chladné a světlé bezmrazé zimoviště, můžeme je pěstovat více let.

Odkvetlý brambořík nenecháme zatahovat, jak se stále doporučuje. Můžeme mu najít v zahradě chráněné polostinné místo, kam ho po přesazení do nového substrátu i s květináčem zapustíme, nebo ho umístíme mezi kbelíkové rostliny na chráněné stanoviště. Pravidelně hnojíme a zaléváme. Na konci léta překvapí prvními květy a pokvete celou zimu. Problém nastane s jeho velikostí – ta se zpravidla zdvojnásobí.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x