Z historie vánočního stromku: ozdoby ze šišek a jiné miniatury

8. 12. 2022

První vánoční stromy byly honosně zdobené, až třímetrové jedličky a smrky. Brzy však převládly stromky nižší. Z ozdob se staly miniatury.

Velké vánoční stromy byly ozdobeny zlacenými řetězy, zlatými a rudými stuhami, látkovými a papírovými květy, jablíčky a zlacenými ořechy, šiškami, vzácným cizokrajným ovocem, například datlemi, a zažehnutými svícemi. Zámecké prostory a místnosti měšťanských domů měly vysoké stropy, a tak se tam velké stromy pohodlně vměstnaly.

První vánoční strom v Čechách ozdobil v roce 1812 ředitel Stavovského divadla Jan Karel Liebich ve svém zámečku Ztracená varta v Praze Libni.

Slepičky jako ozdoby a vlastně i miniatury

Slepičky na vánoční stromeček vyrobené z borových šišek, korálků, párátek a červené plsti

Nižší strop, nižší stromek, ozdůbky

S tím, jak se postupně vánoční stromky zabydlovaly v městských bytech a ve venkovských chalupách, musely se i snížit. Místnosti byly malé a stropy nízké. Z novinových zpráv se dovídáme, že v roce 1843 byly v Praze a větších městech vánoční stromky již běžným předvánočním artiklem.

Někdy se stromečky zavěšovaly za stropní trám a to špicí nahoru nebo i dolů. Malé stromky se zasazovaly do kameninových nebo litinových hrnců vyplněných hlínou, případně do starých hmoždířů. Někde se zapichovaly i do seříznuté řepné bulvy. Teprve později se dávaly do dřevěných křížů a jiných stojánků.

Čerti na loďce

Čerti z lýka

Stromky se zdobily především pro radost těch nejmenších. Ozdoby na stromcích byly menší, zpravidla doma vyrobené. Byly to vyřezané hračky, staré betlémové figurky, ozdoby z ořechů, řetězy z papíru, šišky přírodní nebo obalené v mouce. Když děti odrostly, tak se starší lidé spokojili s malým stromečkem nebo jen s ozdobenou větví.

Malé stromky, větvičky jehličnanů nebo ozdobené trnkové větve jsou oblíbenou dekorací i dnes, protože v prostorách panelových bytů není místa nazbyt. Ale ozdoby už  zůstávají zpravidla velké.

Miniatury z přírodních materiálů

Stojí však za připomenutí, že v minulosti vznikaly drobné ozdoby z nejrůznějších materiálů. Tyto miniaturky zdobily stromeček, malou větvičku nebo se používaly jako dekorace. Nejtitěrnější ozdoby i dnes zaujmou svou originalitou.

Myšky miniatury

Myšky z moduritu pro vánoční úsměvy

Z dřevěných korálků lze vyrobit minikouličky. Z nařezané kulaté hůlky uděláme bubínky nebo z kousku prkénka vyřežeme lupénkovou pilkou domečky, prasátka, panáčky pohádkové bytosti nebo ptáčky.

Drobné šišky, malé oříšky, žaludy a kaštánky skýtají také nepřeberné možnosti.
Vedle klasických lodiček  můžeme z kůry vyřezat i originální ozdůbky na větévku nebo postavičky do malého betléma.

Ozdoba z vizovického těsta a ořech

Čertíci z vizovického těsta k zavěšení na stromek. Konce těsta nastřihneme malými nůžkami.

Ze slaného, vizovického nebo chlebového těsta lze vyrobit úžasné figurky nebo ozdůbky k zavěšení. Tak bychom mohli pokračovat s kukuřičným šustím, slámou, papírem nebo ozdobami z obyčejných brambor.

Tipy pro inspiraci: figurky a ozdoby

Kašpárci vyrobení podle historických předloh. Po zatáhnutí za provázek rozhazují rukama a nohama.

Kašpárci k ozdobení stromečku

Stačily by pro ozdobení vánočního stromku samotné figurky kašpárků? Možná.

Miniatury z kůry topolu černého

Kůru si naštípeme na tenké plátky, nakreslíme na ni siluetu ozdoby nebo zvířátka a vyřízneme nožem nebo lupénkovou pilkou.

Ozdobu dotvoříme ostrým nožíkem nebo řezbářskými dlátky. Nahrubo opracované ozdoby snadno obrousíme dohladka skelným papírem. Hotové ozdoby můžeme přestříkat matným bezbarvým lakem. Pak navrtáme dírku a do ní vložíme a zalepíme zavěšovací nit.

Miniatury zvířátek

Ozdoby vyřezávané z kůry

Když je někdo opravdu zručný může si vyrobit miniaturní panenky, panáčky, kašpárky, kominíčky nebo čertíky.

Figurky ze šikovných rukou

Rozmarné figurky pro sváteční čas

Miniaturkou se může stát i loutkové divadélko s kulisami od Mikoláše Alše.

O perníkové chaloupce

Protagonisté pohádky O perníkové chaloupce v miniatuře divadélka. Také tak vznikaly dobové vánoční dekorace.

Lodička s anděly vyrobenými z pštrosího peří.

Miniatury andělů, nebo andělek?

Andělé, nebo andělky?

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x