Výzva pro tvořivé prsty: květy z papíru jako živé

20. 3. 2018

Ať už patříte mezi pravidelné tvůrce pěkných drobností, nebo jen občas sami sebe překvapíte chvilkou výtvarné činorodosti, nabízíme návod, jak starý dobrý krepový papír proměnit v květy.

Ke zhotovení květů si připravíme

  • krepové papíry s jemnější strukturou,
  • různé drátky na vyztužení listů, stonků, spojování dílů apod.,
  • větvičky ze stromů a keřů,
  • sisalový motouz,
  • papír na výrobu šablon,
  • lepidlo, nůžky, kleště, pletací jehlice a nejlépe i květy nebo jejich fotografii.

Ze čtvrtky si vystřihneme tvary listů a okvětních nebo korunních lístků, které použijeme jako šablony. Je třeba opravdu dobře vystihnout jednotlivé tvary.

Papírový květ jabloně

Papírové květy a listy jabloně na autentické větévce. Jabloňové kvítky lehce přibarvíme kouskem červeného krepového papíru, který navlhčíme.

Listy a květy je vhodné tvořit z dvojitého (někdy i trojitého) krepového papíru. Vrstvy slepíme opatrně k sobě, abychom neporušili strukturu papíru.

Mezi vrstvy, ze kterých budeme tvarovat listy, vlepíme tenký drátek. Na místě, kde pak vytvoříme řapík, necháme drátek vyčnívat. Ten pak obalíme zeleným krepákem.

Rozkvetlé větvičky

Velmi pěkně vypadají větvičky trnky, jabloně nebo zlatice. Opravdu reálný vzhled získají, pokud květy lepíme na suché větvičky příslušných dřevin s neporušenými pupeny.

Základem květu je svazek pestíků

Pestíky zhotovíme ze sisalového provázku, nebo z 0,5 cm širokého proužku krepového papíru, který zkroutíme. Na koncích můžeme udělat uzlík, provázek nebo papír podle potřeby obarvit a pak slepit do svazečku.

Ke svazečku postupně lepíme jednotlivé korunní plátky. Necháme je trochu překrývat. Plátky musí mít nejen správný tvar, ale ve spodní části ponechaný krček, za který je přilepíme.

Následně vytvoříme zelený kalich. Dodržíme vždy správný počet všech částí květu. Potom připevníme ještě samostatně mladé rozvíjející se lístky.

Květy zlatice

Okvětí zlatice je z dvojitého papíru

Květy zlatice jsou vytvořeny z jednoho kusu papíru. Obtočíme je kolem svazku pestíků a tak vytvoříme květ. Obdobně pak přidáme zelený kalich. Než hotové květy přilepíme na větvičky, dotvarujeme je. Můžeme je zatočit například přes pletací jehlici, aby získaly přirozený tvar.

Fialky do detailu z krepáku

Kytička fialek

  1. Květ tvoří oranžový pestík, pět korunních plátků a zelený kalich, kterými květ zespodu začistíme.
  2. Pestík je vytvořen z kousku oranžového papíru namotaného na konec drátku. Drátek je pak obalený zeleným krepovým papírem.
  3. Korunní plátky je třeba správně vytvarovat, aby dva směřovaly vždy vzhůru a tři dolů. Na listové čepele je použit dvojitý papír, řapíky jsou vyztuženy drátkem.
Narcisy

Kytice narcisů

Kytice narcisů

Tyčinky a pestíky vytvoříme ze zkroucených kousků krepového papíru. Obtočíme je a přilepíme jednotlivé okvětní lístky. Vše začistíme kouskem zeleného papíru. Stonek se bude směrem nahoru mírně rozšiřovat.

Bledule

Bledule

Sněženky a bledule

Velmi věrně vypadají i květy drobných cibulovin. Během zimy jimi můžeme přivolávat jaro.

Foto Jan Stanzel

Zdroj Zahrádkář 3/2013

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

12. 4. 2024

V dubnu vysazujeme popínavé okrasné dřeviny

Duben je hlavním obdobím výsadby všech popínavých dřevin, které jsou na trhu k zakoupení s hrnkovým balem. Tyto liány jsou důležitou skupinou rostlin pro výzdobu zahrad – zdí, stěn, loubí, pergol, konstrukcí, plotů, kmenů stromů a dalších míst.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x