Vyrobte si květináče z hrnčířské hlíny a vypalte je na ohništi

7. 2. 2021

Z hrnčířské nebo jemné keramické hlíny si snadno vytvoříme vlastníma rukama různé pěkné květináčky, vázičky, kořenky, misky a jiné drobné předměty.

Ať už se výtvarničině věnujeme častěji, nebo to prostě jen zkusíme, zpestříme si den i celý rok, když si pro zábavu a užitek vyrobíme nádobky třeba pro malé kaktusy, bonsaje, květinová aranžmá.

Keramika se k rostlinám hodí

Hrnčířská hlína rostlinám sluší

Hlínu modelujeme starými osvědčenými způsoby – prsty přímo z hliněné hrudky nebo stáčením dlouhého válečku do spirály. Můžeme ji také tvarovat z rovnoměrně silných plátů, které k sobě slepíme řídkou hliněnou kašičkou, tzv. šlikrem.

Po vysušení a vypálení květináčků a dalších předmětů na ohništi získají nádoby pevný a porézní střep, který se po styku s vodou nerozpadne.

Hlínu lze opatřit otiskem struktury

Hlína ochotně přijme strukturu, kterou ji vtiskneme

Květináčky můžeme při modelování zdobit různými otisky, např. pytlovinou, mělkými vrypy apod.

Pokud keramiku po vypálení necháme v původní podobě a neopatříme ji glazurou, zachová si přirozenou barvu hlíny.

Postup krok za krokem

Při modelování keramiky z hroudy hlíny vytlačíme nejdřív palci obou rukou jamku. Potom ji tvarujeme prsty, které si občas namočíme ve vodě, do podoby nízké misky. Můžeme si přitom pomoci i špachtlí nebo očkem, jímž vybíráme přebytečnou hmotu.

Nejprve vytlačíme v hroudě hlíny jamku

Začínáme jamkou

Stěny mají být stejnoměrně silné, kompaktní, bez bublin a škvírek. U keramické hlíny modelujeme stěny tenčí, asi o tloušťce 4 až 5 mm. Okraje misky můžeme zvlnit, přičemž si vlhčíme prsty vodou a zahlazujeme okraje. Tato zdánlivě jednoduchá technika je náročná na vypracování, avšak po vypálení předměty dobře drží.

Zvlníme okraj hliněné misky

Okraje misky zvlníme

Keramika z hliněných válečků má prastarou řemeslnou tradici. Z hlíny vytvoříme stejnoměrně silné válečky – u hrnčířské hlíny mohou být silnější asi 3 až 15 mm, u jemné hlíny maximálně 8 mm. Dno uděláme z kolečka vyříznutého z plátu hlíny, přičemž pro květináč vykrojíme ve dnu odtokový otvor.

Materiál na keramický květináč

Vymodelujeme válečky na stěny hrnku a vykrojíme dno

Okraje kolečka zdrsníme a potřeme šlikrem, připraveným z malého množství hlíny rozetřené s vodou na řídkou kaši. Touto kaší lepíme všechny spoje a také jí vymažeme spáry venku i uvnitř. Hliněný váleček pak stáčíme do kruhu a vrstvíme jej do výšky stěny květináče.

Plášť nádoby vytvoříme z válečků hlíny

Z válečků stočíme plášť nádoby

Každou další vrstvu vždy zdrsníme ostřím nože, potřeme šlikrem a spojíme s válečkem, který lehce stlačíme k podkladu. Dojde-li nám váleček, spojíme jej s dalším stejným způsobem lepení, tj. zdrsníme okraje, pomažeme šlikrem a konce přitlačíme k sobě. Po dokončení vymažeme šlikrem celou stěnu.

Šlikr spojí hliněné části keramiky

Šlikrem vymažeme stěnu z válečků

Keramika z hliněných plátů je snadná. Válečkem vyválíme stejnoměrně silnou placku (u hrnčířské hlíny asi 5 až 20 mm silnou a u jemné hlíny asi 3 až 4 mm). Z plátu vykrojíme nožem tvar, přičemž si můžeme pomoci papírovou šablonou. Okraje dílů v místech spojů zdrsníme nožem.

Místa spojů zdrsněná nožem

Místa spojů zdrsníme nožem

Potom obě styčné plochy potřeme šlikrem a stlačíme je k sobě. Přebytky hliněné kašičky setřeme a spoj prsty uhladíme. Slepovaná část s pečlivě vymazanými spoji musí být stejnoměrně silná, tuhá a bez bublinek, aby se střep později při vypalování netrhal. Do stěny květináčku můžeme nožem vyřezat i malá okénka pro rostliny.

Z plátu vytvarujeme plášť hrnku

Tvarujeme plát hlíny ke spojení a slepení

Výrobky necháme vysušovat podle velikosti a tloušťky stěn asi 10 až 15 dní. Rozděláme ohniště ze suchého dříví a necháme jej dohořet. Na žhavé uhlíky potom naskládáme keramiku.

Počkáme, až se vytvoří uhlíky

Založíme ohniště

Navrch květináčky zakryjeme pyramidou ze suchého dříví. Při teplotě 850 až 900 °C keramiku vypálíme. Mezerami mezi polínky můžeme pozorovat, že se střep rozpálí a zčervená. Ohniště necháme dohořet a vše ještě zahrneme popelem, aby prudkým ochlazením výrobky nepopraskaly. Vyjmeme je až po vychladnutí.

Vypalujeme na uhlíkách pod polínky

Vypalujeme při teplotě až 900 °C

Potom můžeme květináče a misky ještě ozdobit barvami na porcelán a keramiku. Tuto barvu na vodní bázi promícháme a po natření ji necháme 4 hodiny zasychat. Poté ji vypálíme v elektrickém pečicí troubě nastavené na 160 °C po dobu 90 minut.

Barvy používáme podle typu hlíny

Po vypálení lze keramiku barvit

Rady a tipy

Jemnou keramickou i cihlářskou hlínu koupíme ve výtvarných potřebách. Zde dostaneme také barvu na porcelán a keramiku.

Na žhavých uhlících vypalujeme pouze dokonale vysušené výrobky a přikládáme suché dřevo, aby keramika nepopraskala.

Menší keramika se lépe vypaluje než větší kusy.

Připravila a fotografovala autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

12. 9. 2024

V září sklízíme plodovou zeleninu, tykve k uskladnění necháme dozrát

Rajčata, papriky, cukety a další zeleninové plody sklízíme průběžně tak, aby je nepoškodily první mrazíky.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x