Mozaiková vajíčka aneb kraslice trochu jinak
7. 4. 2023Velikonoční výzdobu můžete letos chystat trochu netradičně. Zajímavá jsou vajíčka, která nabarvíte, poté rozbijete a opět složíte dohromady.
Použít můžeme zcela obyčejný materiál jako je konopný či lněný provázek, skořápky, větvičky. Pak trocha času, fantazie a věnec je na světě.
Jako první si připravíme vajíčka obtáčená provázkem. Ideální je, pokud použijeme více druhů provázků.
Nejdříve si vajíčka vyfoukneme. Jejich počet záleží na tom, kolik jich budeme chtít použít. Tavnou pistolí si kápneme trochu lepidla na špičku vyfouknutého vajíčka a spirálovitě ovíjíme provázek hustě kolem. Průběžně přidáváme lepidlo a přitlačujeme jej k vajíčku tak, aby se nerozmotával dříve, než lepidlo zaschne.
Stejným způsobem si připravíme ampule na květiny, které koupíme v květinářství.
Z výhonu přísavníku, révy vinné, vrby apod. si stočíme kruh. Nachystané větvičky by měly být pružné, aby se nám dobře pracovalo. Kolem kruhu postupně obtáčíme další výhony, dokud nedostaneme požadovaný tvar. Pomůžeme si drátkem obaleným papírem, který po větvích neklouže a krásně drží. Drátkem přivazujeme větvičky, tam, kde je potřeba a vytvarujeme hezký plný věnec. Fantazii se meze nekladou. Místo věnce si můžeme vytvarovat třeba srdce nebo kapku.
Nejprve si rozmyslíme, zda budeme zdobit celý věnec nebo jen některou část.
Jako velmi zajímavý prvkem můžeme použít kuchyňské cibule, které už klíčí. Stačí je propíchnout drátem a na věnec připevnit.
Pomocí tavné pistole přilepíme obmotaná vajíčka a doplníme zeleň jako je eukalyptus nebo buxus. Použít můžeme cokoli, co máme na zahradě, např. břečťan, levanduli, brslen, mech…
Pak vlepíme nachystané ampule s vodou. Na závěr do nich vsuneme jarní květiny, jako jsou třeba narcisy nebo hyacinty, apod.
Je řada dalších drobností, které můžeme k dekorování použít, jako jsou skořápky vajíček, různé stuhy, juta, peříčka apod. Měli bychom ale pamatovat na to, že méně, někdy bývá více. Do výroby můžeme zapojit i děti, které mohou hledat vhodný materiál a pomáhat s dekorováním.
Foto autor
Stromky nesázíme ani na místě poraženého stromu dříve než po pěti letech. Půdu ozdravíme pěstováním záhonové plodiny, kypřením a přidáváním kompostované zeminy. Tam, kde žila jádrovina, i po několika letech upřednostníme peckovinu.