Veselé či nápadité krmítko? Přinášíme několik variant, jak na to!

8. 1. 2024

Ptáčci přikrmování v zimě zcela jistě ocení. Že nemáte dřevěné krmítko? Nevadí. Postačí dýně, kus drátu či větvičky a miska.

Odměnou za chvilku času při jeho výrobě nám bude dobrý pomoc a pozorování opeřenců na krmítku. O radosti dětí nemluvě.

Ideální krmítko je to klasické, dřevěné se stříškou. Ovšem ne každý je manuálně šikovný na jeho výrobu. Jsou ale i jednoduché varianty, jak dopřát ptáčkům v zimě potravu.

Jednoduché krmítko z dýně

Budeme potřebovat:

  • dýni (hokkaido)
  • směs zrní a semen pro volně žijící ptáky
  • ztužený rostlinný tuk
  • provázek a špejli
krmítko z dýně

NA dýňové krmítko postačí dýně, provázek, lůj a směs semínek a zrní

Pokud chceme ptáčkům dopřát něco navíc, přidáme nadrcené vlašské ořechy, rozinky, pohanku nebo ovesné vločky. Fajnšmekři mohou místo ztuženého tuku použít vyškvařený hovězí lůj.

Dýni rozkrojíme na dvě poloviny, vydlabeme měkké části a do vzniklé mističky uděláme špejlí tři dírky na zavěšení. Každou z dírek provlékneme jeden provázek a zajistíme ho uzlem.

jednoduché krmítko

Vydlabanou dýni naplníme nachystanou směsí

V kastrolu necháme rozpustit tuk a nasypeme do něj směs zrní, aby byl tuk zcela pokrytý. Směs naplníme do dýňové misky a zavěsíme na větev. Čas od času krmítko zkontrolujeme, jestli je zrní v pořádku. Při sebemenším podezření na plíseň ho raději hned zlikvidujte.

Velmi zajímavá spirála

Spirála je skvělá alternativa k plastovým síťkám. Pokud kupujeme ptáčkům lojové koule, neměly by viset v původních plastových síťkách. Sítě s malými očky mohou být pro ptáky nebezpečné. Mohou se v nich zachytit nožkou a poranit se.

V tomto případě nám postačí:

  • silnější drát, nejlépe potažený plastem
  • sklenička od jogurtu
  • kleště
výroba krmítka

Jednoduché krmítko z drátu

Drát pevně navineme na sklenici, abychom získali pravidelnou spirálu. Tu poté ještě upravíme pomocí kleští. Spirála by nahoře měla mít zhruba průměr velikosti lojové koule a směrem k dolnímu konci se zužovat. Nakonec na obou koncích vykroutíme elegantní očka.

Dovnitř vložíte koule a ke spodnímu očku můžeme připevnit čerstvé ovoce, např. jablka, hrušky apod. Spirálka může viset na stromě, ale potěší i na okně nebo balkonu.

Barevné krmítko s pítkem

V zimě, když mrzne, potřebují ptáci kromě potravy také pít. Stejně jako lidé. V tomto krmítku můžeme opeřencům nabídnout výběr oblíbených bobulí zároveň s miskou vody.

K jeho výrobě se nám budou hodit:

  • pružné větvičky lísky, vrby, habru apod.
  • větvičky s bobulemi, např. šípky, černý bez, brslen, hlohyně, skalník, dřišťál, loubinec, jalovec, hloh
  • pozinkovaný drát
  • kleště
  • mělká keramická miska pod květináč
  • sisalový provázek
I voda je pro prášky potřeba

Krmítko může být současně i pítko

Z drátu uštípneme tak dlouhý kus, aby obepnul obvod misky a konce spojíme zakroucením. Do kruhu začneme postupně vplétat pružné větvičky, až vnikne pevný věnec. Ustřihneme dva kusy provázku o délce cca 160 cm. Uprostřed je svážeme uzlem, rozdělíme do čtyř stran a všechny čtyři části zavážeme kolem věnce.

Doprostřed věnce vtlačíme keramickou misku, konce provázků svážeme do uzlu a nakonec zastrkáme dovnitř věnce větvičky s bobulemi. Celá konstrukce by měla pevně držet. Je dobré si už během zaplétání věnec kontrolovat, jestli do něj miska stále pasuje.

bobule a voda pro ptáčky

Během pletení věnce si kontrolujeme, zda se do něj miska dobře vejde

Pítko dobře připevníme na silnější větev, ale ne blízko ke kmeni stromu. A nezapomeneme dolévat vodu a doplňovat bobule.

Pár zásad, které můžou ptákům zachránit život

  • Jakmile se rozhodneme přikrmovat ptáky, neměli bychom přestávat. Ptáci si na krmítko navyknou, a když v něm nic nenajdou, zbytečně ztrácí potřebnou energii.
  • Aby se ptáci nestali naopak snadnou potravou predátorů, kočky patří mezi ty nejhorší, umístíme krmítka a pítka tak, aby na ně predátoři nedosáhli a aby ptáci měli rozhled. Zlaté pravidlo zní: alespoň 1,5 m nad zemí a 2 m od kmenů stromů.
  • Samozřejmě nikdy nedáváme ptákům zbytky z kuchyně. Zvláště pak ty, které jsme stejně chtěli vyhodit, jako např. plesnivý chleba, kořeněné, solené nebo přepálené zbytky, kynuté pečivo, apod.
  • Čistota krmítka je důležitější, než si myslíme. Poměrně snadno totiž právě na krmítkách dochází k šíření nákazy. Abychom místo záchrany ptáčků nezpůsobili jejich vyhubení, je nutno krmítka pravidelně prohlížet a čistit.

Přikrmování na krmítku se obvykle doporučuje od listopadu do března. Ideálním způsobem samozřejmě je, pokud můžeme přizpůsobit zahradu tak, aby ptákům sama poskytla dostatek potravy, bezpečí a místa k hnízdění.

Foto autorka

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 9. 2024

Zeleninové záhony po sklizni upravíme a ještě využijeme

První polovina září je příznivým termínem pro výsevy bílé jarní cibulky, rukoly a dalších salátů pro postupné sklízení mladých lístků.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x