Přichází zima, nachystejme pro ptáčky krmítko z proutí
26. 11. 2023Jakmile krajinu pokryje sníh, je potravy pro ptáčky méně. Pomoci může proutěné krmítko zavěšené na stromě, doplněné semeny, semínky, ořechy.
Ptáčci přikrmování v zimě zcela jistě ocení. Že nemáte dřevěné krmítko? Nevadí. Postačí dýně, kus drátu či větvičky a miska.
Odměnou za chvilku času při jeho výrobě nám bude dobrý pomoc a pozorování opeřenců na krmítku. O radosti dětí nemluvě.
Ideální krmítko je to klasické, dřevěné se stříškou. Ovšem ne každý je manuálně šikovný na jeho výrobu. Jsou ale i jednoduché varianty, jak dopřát ptáčkům v zimě potravu.
Budeme potřebovat:
Pokud chceme ptáčkům dopřát něco navíc, přidáme nadrcené vlašské ořechy, rozinky, pohanku nebo ovesné vločky. Fajnšmekři mohou místo ztuženého tuku použít vyškvařený hovězí lůj.
Dýni rozkrojíme na dvě poloviny, vydlabeme měkké části a do vzniklé mističky uděláme špejlí tři dírky na zavěšení. Každou z dírek provlékneme jeden provázek a zajistíme ho uzlem.
V kastrolu necháme rozpustit tuk a nasypeme do něj směs zrní, aby byl tuk zcela pokrytý. Směs naplníme do dýňové misky a zavěsíme na větev. Čas od času krmítko zkontrolujeme, jestli je zrní v pořádku. Při sebemenším podezření na plíseň ho raději hned zlikvidujte.
Spirála je skvělá alternativa k plastovým síťkám. Pokud kupujeme ptáčkům lojové koule, neměly by viset v původních plastových síťkách. Sítě s malými očky mohou být pro ptáky nebezpečné. Mohou se v nich zachytit nožkou a poranit se.
V tomto případě nám postačí:
Drát pevně navineme na sklenici, abychom získali pravidelnou spirálu. Tu poté ještě upravíme pomocí kleští. Spirála by nahoře měla mít zhruba průměr velikosti lojové koule a směrem k dolnímu konci se zužovat. Nakonec na obou koncích vykroutíme elegantní očka.
Dovnitř vložíte koule a ke spodnímu očku můžeme připevnit čerstvé ovoce, např. jablka, hrušky apod. Spirálka může viset na stromě, ale potěší i na okně nebo balkonu.
V zimě, když mrzne, potřebují ptáci kromě potravy také pít. Stejně jako lidé. V tomto krmítku můžeme opeřencům nabídnout výběr oblíbených bobulí zároveň s miskou vody.
K jeho výrobě se nám budou hodit:
Z drátu uštípneme tak dlouhý kus, aby obepnul obvod misky a konce spojíme zakroucením. Do kruhu začneme postupně vplétat pružné větvičky, až vnikne pevný věnec. Ustřihneme dva kusy provázku o délce cca 160 cm. Uprostřed je svážeme uzlem, rozdělíme do čtyř stran a všechny čtyři části zavážeme kolem věnce.
Doprostřed věnce vtlačíme keramickou misku, konce provázků svážeme do uzlu a nakonec zastrkáme dovnitř věnce větvičky s bobulemi. Celá konstrukce by měla pevně držet. Je dobré si už během zaplétání věnec kontrolovat, jestli do něj miska stále pasuje.
Pítko dobře připevníme na silnější větev, ale ne blízko ke kmeni stromu. A nezapomeneme dolévat vodu a doplňovat bobule.
Přikrmování na krmítku se obvykle doporučuje od listopadu do března. Ideálním způsobem samozřejmě je, pokud můžeme přizpůsobit zahradu tak, aby ptákům sama poskytla dostatek potravy, bezpečí a místa k hnízdění.
Foto autorka
První polovina září je příznivým termínem pro výsevy bílé jarní cibulky, rukoly a dalších salátů pro postupné sklízení mladých lístků.