Vánoční tvoření: betlémské obrázky malované na oblázky
22. 12. 2021Betlém se dá vytvořit z různých materiálů. Za vyzkoušení stojí jemná technika akvarelu. Postavy biblického příběhu malujeme na oblázky.
Těší-li vás Vánoce i jako příležitost k tvoření, nejspíš zdobíte dům či byt už před adventem. Nabízíme inspiraci z přírodnin, třeba skořápek.
Přírodní materiály, jako jsou plody, Vánocům jednoznačně sluší.
Příprava materiálů však může být trochu pracnější, neboť k lepení tavnou pistolí se jednak hodí i trocha trpělivosti, ale hlavně je třeba přírodniny s předstihem nasbírat a připravit. Ořechy jemně louskat na půlky, odstín skořápek pozměnit.
V následujících tipech autorka použila šišky, ořechové skořápky a další části plodů. Některé si připravila už koncem léta.
Barevnost dekorací zohledňuje přírodní původ materiálu a to volbou odstínů hnědé nebo zelené. K bílým tónům pomohl nátěr osvědčeným latexem. Ve většině dekorací záměrně chybí chvojí, což artefaktům prodlužuje trvanlivost.
Základem věnců je slaměná podložka omotaná jutou. Tento korpus pokrýváme plody nebo jejich částmi, které lepíme tavnou pistolí.
Korpus je polepen čepičkami žaludů dubu červeného (Quercus rubra). Další postup je už jednoduchý.
Korpus polepíme modřínovými šištičkami. Zlatou kometu pak vytvoříme pro změnu z větviček modřínu, které svážeme a nastříkáme zlatým sprejem.
Korpus můžeme polepit bukvicemi.
Rovněž vyvařené pecky z broskví výborně poslouží jedinečnému vzhledu dekorace.
Nafouklé tobolky klokoče (klokoč zpeřený Staphylea pinnata) a jeho semena používaná na růžence mají zajímavý vzhled a symboliku.
Nezvyklé provedení ořechových skořápek
Dobře usušené kaštany nalepujeme tavnou pistolí. Aby se leskly, nastříkáme je na závěr bezbarvým lakem.
Honosně vypadají ořechové skořápky s pozlátkem.
Skořápky můžeme přilepit pouze po vnějším a vnitřním obvodu střechovitě, jak je vidět z obrázku. Vzniklou mezeru využijeme k ozdobení drobnými vánočními ozdobami, šiškami douglasky, skořicí nebo větvičkami z jehličnanů.
Skořápkami, semeny, žaludů a dalšími rostlinnými materiály můžeme pokrýt mísu pro aranžmá z živých květů nebo třeba květináč.
Foto autorka
Je-li teplo, rostliny schované pod chvojím začínají růst a vytahovat se. Navíc hrozí nebezpečí rozšíření plísní. Pod chvojím se také schovávají hlodavci. Proto za teplého počasí chvojí nadzvedneme a větráme.
Velmi pěkné a přirozené a čerpá se z přírody.