Tipů na podzimní dekorace není nikdy dost!

4. 11. 2023

Na výrobu jednoduché podzimní dekorace nám postačí dřevěný truhlíček, košíček od jahod nebo trocha mechu a samozřejmě podzimní rostliny.

Šuplíkové dekorace

Jsou velmi efektní a současně velmi jednoduché. Začneme jak jinak, než výběrem vhodného dřevěného truhlíčku. Do něho vložíme hrnkový vřes a jako jeho přízdobu můžeme vyrobit srdíčko.

U něj postupujeme tak, že z drátku vytvarujeme základní tvar srdíčka, pak jej omotáme provázkem a na závěr přikládáme kousky sušené levandule a přimotáváme jemným drátkem. Hotové srdíčko upevníme na klacík a zapíchneme do květináče s vřesem.

Variant šuplíčků je nepřeberné množství. Další velmi zajímavou dekoraci si vyrobíme ze šuplíčku s třemi přihrádkami.  Do něj opět vložíme podzimní rostliny jako jsou vřesy nebo drátovce.

Takto nachystaný šuplíček můžeme opět ozdobit zápichem, který si připravíme tak, že z kousků vřesu namotáme na pevnější drátek malý jemný věneček. Ten připevníme na klacík. Na jeho horní část můžeme nalepit list bílého topolu.

Podzimní košíček

Starý jahodový košíček nám velmi dobře poslouží i na podzim. Stačí, když ho natřeme bílou latexovou barvou, vyložíme jutou a fólií. Rostliny do něho můžeme rovnou sázet nebo jen vkládat v květináčích. Mezery mezi nimi vyplníme vlhkým mechem.

Použitými rostlinami jsou starček (Senecio), drátovec (Calocephalus), vřes (Calluna) a malé okrasné konifery v květináčích.

Jutovou stuhu navážeme na drátek a zapíchneme do truhlíku. Jako nádoba skvěle poslouží i starý plechový truhlík, kde jsou opět vloženy podobné podzimní květiny.

Věnec, tradičně netradiční dekorace

Věnec z kaštanových slupek je o něco pracnější. Pracně vytvořený korpus může použít na vícero způsobů. Můžeme jej použít jako věnec na dveře, nebo jako jakýsi lem na podzimní misku. Upevníme jej na okraj keramické misky a dovnitř ho osázíme sezonními rostlinami.

Pozor si dáme se sušením slupek z kaštanových tobolek. Je potřeba je mít dostatečně suché. Jejich sušení je zdlouhavější a mají tendenci plesnivět. Ideální je, je sušit na sítech ve slabé vrstvě. Vynaložené úsilí ale stojí za to!

Korpus z kaštanových slupek

Uschlé kaštanové slupky se dají použít na korpus věnce

 Foto autorka 

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 5. 2024

Biologická ochrana rostlin bude čím dál tím užívanější

Problémem chemické ochrany proti škůdcům je možný výskyt zdraví škodlivých reziduí ve sklízených výpěstcích. Riziko roste zejména při nesprávném načasování nebo při nadměrné koncentraci preparátu. Stále významnějšími se proto stávají možnosti biologické ochrany rostlin.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x