Děti rády modelují. Budou si i ty menší pamatovat v zimě, jak vypadají zahradní květiny? Pokud ano, mohou se pustit do díla a nás vyzkoušet, zda květy poznáme.
Soutěžit se dá i obráceně; sami z pestrých válečků modelíny vymodelujeme květy, listy a stonky květin, které děti budou poznávat. Barvy některých květů hodně napoví, a tak případně pomohou překlenout abstrakci, stylizaci či uměleckou licenci, které se dopustíme.
Tvůrčí pohodu můžeme obohatit vyprávěním, kdy se která rostlina sází, kdy kvete a co je potřeba udělat, aby byla nejkrásnější.
S dětmi si užijeme spoustu zábavy, některé si možná vzpomenou i na květinovou písničku.
Kromě modelíny se budou hodit párátka, špachtle či nůž na krájení, váleček na tvarování. Tvoření některých druhů usnadní vykrajovátka na cukroví nebo jiný podobný nápad… Pokud máte doma plastové nádobíčko, určené pro modelování, nejspíš jste už s dětmi tvořili a možná i květy. Dejte si tedy pokračování pro pokročilé zahradníky.
Květy se skládají z válečku – stvolu – a kuličky – středu –, kolem níž nalepíme okvětní plátky. Stvol vyztužíme a spojíme se středovou kuličkou párátkem.
Do hnědého kolečka plastelíny vytlačíme tečky, jako semínka. Vyválíme malý žlutý váleček, z něhož odkrojíme kousky a vymodelujeme okvětní lístky, které přitiskneme k semeníku.
Vyválíme růžový váleček, který válečkem zploštíme do dlouhé nudle. To pak stáčíme do tvaru poupěte, které dole smáčkneme do kalíšku; tím se na protilehlé straně rozevře do květu.
Ze zelené modelíny vyválíme stonek a středem válečku protneme párátko. Na jeho špičku napíchneme květ.
Vymodelovat můžeme také například narcis z okvětních plátků a středu z kuličky s důlkem, zvonek z dlouhého zubatého proužku, kterým obalíme kuličku, sasanku, nebo bleduli z kulaté placičky, do níž zabalíme kuličku.
Tvořila a fotografovala autorka
Vybrané druhy letniček v září vysejeme na chráněná venkovní stanoviště podle aktuálního vývoje počasí. Když je příznivé, rostliny na jaře pokvetou dřív. Pokud vyklíčí už na podzim, přikryjeme je v listopadu chvojím.