Tvořte s dětmi květiny z modelíny a soutěžte, kdo kterou pozná

3. 1. 2021

Děti rády modelují. Budou si i ty menší pamatovat v zimě, jak vypadají zahradní květiny? Pokud ano, mohou se pustit do díla a nás vyzkoušet, zda květy poznáme.

Soutěžit se dá i obráceně; sami z pestrých válečků modelíny vymodelujeme květy, listy a stonky květin, které děti budou poznávat. Barvy některých květů hodně napoví, a tak případně pomohou překlenout abstrakci, stylizaci či uměleckou licenci, které se dopustíme.

  • Třeba slunečnice, růže, tulipány by nemusely vyvolat pochybnosti.
Květiny z modelíny

Růže, tulipány i slunečnici v květináčcích vytvarovaly dětské prstíky

Tvůrčí pohodu můžeme obohatit vyprávěním, kdy se která rostlina sází, kdy kvete a co je potřeba udělat, aby byla nejkrásnější.

S dětmi si užijeme spoustu zábavy, některé si možná vzpomenou i na květinovou písničku.

Pomůcky

Kromě modelíny se budou hodit párátka, špachtle či nůž na krájení, váleček na tvarování. Tvoření některých druhů usnadní vykrajovátka na cukroví nebo jiný podobný nápad… Pokud máte doma plastové nádobíčko, určené pro modelování, nejspíš jste už s dětmi tvořili a možná i květy. Dejte si tedy pokračování pro pokročilé zahradníky.

Květiny ze zahrady v modelínovém provedení

Zvonek, sasanka, bledule? Možná vás nakonec napadne, která květina vám na zahradě chybí.

Postupy

Tulipán

Květy se skládají z válečku – stvolu – a kuličky – středu –, kolem níž nalepíme okvětní plátky. Stvol vyztužíme a spojíme se středovou kuličkou párátkem.

  1. Z válečku modelíny odkrojíme několik malých koleček pro tvarování barevných okvětních lístků tulipánu a jednoho zeleného listu.
  2. Mezi dlaněmi z kolečka uválíme kouli, kterou prstem rozmáčkneme a na jedné straně zformujeme do špičatého lístku.
  3. Stonek vytvoříme z válečku, jehož středem propíchneme párátko, abychom jej dobře vyztužili. Na špičku párátka napíchneme zelenou kuličku, kolem níž přilepíme okvětní plátky tulipánu.
  4. Z oranžové modelíny odkrojíme asi 2 cm dlouhý kousek, do něhož prstem vmáčkneme důlek. Do tohoto květináče vložíme hnědé kolečko zeminy.
Z modelíny tvarujeme jednotlivé části rostlin

Součástky tulipánu: okvětní plátky, stvol, středová kulička, list…

Slunečnice

Do hnědého kolečka plastelíny vytlačíme tečky, jako semínka. Vyválíme malý žlutý váleček, z něhož odkrojíme kousky a vymodelujeme okvětní lístky, které přitiskneme k semeníku.

Růžička

Vyválíme růžový váleček, který válečkem zploštíme do dlouhé nudle. To pak stáčíme do tvaru poupěte, které dole smáčkneme do kalíšku; tím se na protilehlé straně rozevře do květu.

Ze zelené modelíny vyválíme stonek a středem válečku protneme párátko. Na jeho špičku napíchneme květ.

Párátka jako kostra stonku i jako spoj dvou částí rostliny

Párátka fungují jako spojovací a výztužný materiál

Další květiny

Vymodelovat můžeme také například narcis z okvětních plátků a středu z kuličky s důlkem, zvonek z dlouhého zubatého proužku, kterým obalíme kuličku, sasanku, nebo bleduli z kulaté placičky, do níž zabalíme kuličku.

Tvořila a fotografovala autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x