Kdy sklízet květiny k sušení a kde rostliny sušit
23. 6. 2020Květiny k sušení sklízíme v termínu, který se nejlépe hodí pro uchování pěkného vzhledu, barvy i kvality květů. K sušení použijeme dobře větraný, tmavý prostor.
V zimě spí trvalky zakleté v podzemních pupenech, letničky dávno spálil mráz. Vázy zejí prázdnotou. Ale nemusí – suché květiny zastoupí ty čerstvé.
Jen je k tomu potřeba už na jaře vysadit na zahradě květiny, které se na zimu dají usušit. Nabízíme tipy právě na ně.
Dřív než si vybereme ty, které se nám nejvíc líbí, měli bychom si odpovědět na dvě základní otázky:
Podle toho si také vybíráme z následujících skupin.
Skleníček je v tomto případě téměř nutnou podmínkou pro pěstování. Rekordmanem je kraspédie (Craspedia globosa), která se musí vysévat již v prosinci, nejpozději v lednu, aby vykvetla uprostřed léta. Když však zakvete, odvděčí se vám za námahu jasně žlutými kulovitými soukvětími, vyrůstajícími na vzpřímených, až 50 cm vysokých stoncích. Angličané je nazývají drumsticks – paličky na buben.
Do této pěstitelské skupiny patří i nevadlec (Celosia spicata, C. argentea) a pestrovky – gomfrény (Gomphrena hageana, Gomphrena globosa). Drobné kuličky pestrovky kulovité na kratších stopkách se hodí do menších aranžmá – vypichovaných obrázků a kytiček. Tento druh je většinou nabízen ve směsi bíle, růžově a fialově kvetoucích rostlin.
Na předpěstování jim stačí čtyři týdny a výsev na přelomu března a dubna. Sem patří většina klasických slaměnek našich babiček. Klasické české odrůdy statice – limonky (Limonium sinuatum) se vyznačují kompaktním růstem a bohatým kvetením. Speciálně k sušení je určena bílá Věncovka, růžová Rosea superba, fialovomodrý Ametyst a bledě modrý Safír.
Slaměnky (Helichrysum bracteatum) jsou dostupné ve směsi i v jednotlivých barvách. Kompaktní odrůda Bunter Bikini dorůstá do výšky jen 30 cm a kvete v teplých oranžových, růžových a červených odstínech.
Slaměnky (Helipterum roseum) jsou náročné na sběr, květy se musí sbírat jednotlivě.
Suchokvět (Xeranthemum annuum) se z našich zahrádek již téměř vytratil. Tuto letničku můžeme pěstovat z předpěstované sadby nebo z přímého výsevu.
Mnohé z těchto rostlin (světlice, černuchy, ostrožky) mají kůlový kořen a přesazování nesnášejí.
Kdy vysévat? Tak brzo, jak vám to počasí dovolí. Ostrožky a černuchy potřebují k vyklíčení chlad – v semínku se v této době odbourávají látky, které brání klíčení. Tyto druhy je možno vysévat i v pozdním podzimu, aby se semínko dostalo do země, ale vyklíčilo až na jaře. Tehdy využije optimálně zimní vláhu a vytvoří silnou, bohatě kvetoucí rostlinu. Vlastně se tak simuluje samovýsev – proces, kterým se květy na zahrádce udržují často i proti vaší vůli.
Ke květinám, které se pěstují z přímého výsevu, patří: černucha damašská (Nigella damascena), černucha východní (N. orientalis), ostrožka stračka (Consolida regalis), světlice barvířská (Carthamus tinctorius), prorostlík (Bupleurum rotundifolium), amarant (Amaranthus hypochondriacus Pygmy Torch), hlaváč (Scabiosa stellata Sternkugel), slunečnice (Helianthus annuus Sonja), len (Linum usitatissimum), mák (Papaver somniferum) a další.
Nemáte-li čas na každoroční výsev letniček, je zde ještě jedno řešení – skupina trvalek. Vydrží na záhoně několik sezon a jejich sazenice si můžete předpěstovat nebo koupit v zahradnictví. Patří sem klasický suchobýl tatarský – statice tatarika (Goniolimon tataricum), řebříčky (Achillea filipendulina a A. milefolium), šuškarda klasnatá (Liatris spicata), agastache (Agastache anisata) nebo echinops (Echinops ritro).
Každá květina je jedinečná a k dosažení plné krásy po usušení vyžaduje osobitý přístup už při sběru. Zde je pár osobních zkušeností z mnohaletého pěstování suchých květin.
Ostrožky trháme plně rozkvetlé – tehdy, když je na vrcholu květního stvolu posledních pár poupat. Spodní květy ale ještě nesmí opadávat. Pravidelná sklizeň probírkou je u ostrožek podmínkou.
Černucha damašská se sbírá plně vybarvená, ale dřív než začnou lístky na rostlině hnědnout a zasychat. Tuto rostlinu můžete sklidit jednorázově.
Slunečnice sbíráme velice mladé – tehdy, když se začíná soukvětí jenom otvírat a jazykovité květy jsou napřímené vpřed. Silné stonky schnou pomalu a jsou náchylné na černání. Nejvhodnější odrůdou k sušení je proto drobnokvětá Sonja.
U slaměnky (Helichrysem) sbíráme mladá květní poupata, kterým se otvírají první řady zákrovních listenů. Květ v průběhu sušení „dozrává“ a postupně se otvírá.
Prorostlík vyžaduje pozdní sběr, sklízí se až tehdy, když se v nejstarších soukvětích začínají tvořit první bledá semena. Až tehdy jsou stonky pod květy pevné a po usušení se neohýbají.
Hlavičky pestrovky kulovité musí mít pevně vyvinutou květní stopku. Přezrálé květy, v kterých se už tvoří semena, se ze spodu rozpadají.
Souplodí hlaváče hvězdicovitého musí být při sběru plně vyvinuté, ale nepřezrálé, tehdy se totiž po usušení rozpadají. Sbírejte rovněž probírkou.
Foto Semo
Ve druhé polovině září jsou v našich podmínkách již běžné noční mrazíky. Pamatujeme proto na všechny choulostivé rostliny a umístíme je do bezpečnějších míst. Na noc je přeneseme domů, nebo aspoň chráníme rohožemi, fólií nebo netkanou textilií.