Stvořte Mikuláše, anděla a čerta z ovoce, buráků a párátek

4. 12. 2020

Máte-li rádi veselé tvoření s dětmi, může se vám začátkem prosince hodit nápad, jak jablka proměnit v hlavičky čerta, anděla a Mikuláše. Třeba protentokrát poslouží místo těch, kteří jindy přicházejí dveřmi jako lidé.

Mnohé děti považují výtvarné postupy za hru, a tak budou rády i v tomto případě zdobit jablíčko rozinkami, oříšky, sušenými meruňkami nebo švestkami a čokoládovou rýží s karamelem. Navíc půjde o tak známou trojici, která také nosí dárky.

Děti jistě ocení to, že ovocný materiál mohou mlsat. Pokud trojice Mikuláš, čert ani anděl za dětmi nepřijdou, na stole budou náhradníci.

Tip pro tvoření s dětmi

Jablka převlečená za Mikuláše, anděla a čerta

Krok za krokem, dokud jsou za rohem

1. Čertova hlava jako by pěkně vybarvenému červenému jablíčku z oka vypadla. Stačí ji dozdobit rozinkami napíchanými na přepůlené párátko. Na jablku z nich dítě vymodeluje oči a pusu.

2. Párátko pak dítě zapíchne do burského oříšku a může ho připevnit mezi oči čerta. Kluk čertovská tak dostane nos. Rohy vyrostou z dalších dvou párátek, na které děti navléknou rozinky. Uši budou ze sušených meruněk, nebo ze švestek připevněných k jablku stejným způsobem.

3. Poté maminka nebo babička v malém kastrůlku na vařiči pomalu roztaví cukr do tekutého stavu na karamel a polije jím hlavičku čerta.

4. A teď bude zase v tvoření pokračovat dítě. Z krabičky s čokoládovou rýží hned posype karamel cukrovím, které se přilepí, a tak vzniknou vlasy čerta.

Čertík do party s Mikulášem

Čert po frizuře

5. Podobně stvoříme i anděla. Malému dítěti raději přidržíme jablíčko, aby do něj snadněji zapíchlo rozinkové oči a pusu. Velký oříškový nos u anděla vynecháme.

6. Z karamelu a bílého cukrového posypu budou vlasy anděla. Hvězdičku z badyánu přilepíme také karamelem.

Anděl s velkýma očima

Andělovi sluší cukrové vlasy

7. Další jablíčko obrátíme světlejší stranou k sobě a ozdobíme je do podoby Mikuláše, opět s nosem z burského oříšku, rozinkovýma očima a bílým posypem vlasů. Jako uši připíchneme po stranách sušené meruňky.

8. Potom vyměříme obvod hlavy Mikuláše a z papíru vystřihneme špičatou čepici – mitru. Na jedné straně ji dítě slepí a dopředu namaluje kříž.

Mikuláš z jablka

Mikuláš

Rady a tipy

  • Karamel připravíme tak, že několik lžic pískového cukru zahříváme v kastrůlku, až se cukr roztaví.
  • Polévání karamelem necháme dospělým. Jablko přitom nedržíme v ruce, abychom se nepopálili. Buď jablko položíme na talíř, nebo je napíchneme na vidličku.
  • Aby se cukrový posyp dobře přilepil, sypeme jej na horkou polevu hned, protože karamel rychle chladne a tuhne.

Tvořila a fotografovala autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dékuji za inspiraci❤
Moc pékný a détem se to bude moc líbit
Díky moc Zdena

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

1. 3. 2024

Když trvalkám stačí sestřih v předjaří a občasné pletí

Trvalkové výsadby s tzv. vyšším stupněm autoregulace mají podmínky pro to, abychom se o ně starali mnohem méně než o další trvalkové či letničkové záhony. Průběžná údržba záhonů však zůstává klíčová.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x