
Nápady pro sváteční jmelí s plody štěstí, kořením i mašlí
1. 12. 2020Jmelí bílé (Viscum album) roste na nepřístupných místech v korunách stromů, plody dozrávají v zimě a připomínají perly. Dost na to, aby se k rostlině vázaly pověsti a mýty.
Máte-li rádi veselé tvoření s dětmi, může se vám začátkem prosince hodit nápad, jak jablka proměnit v hlavičky čerta, anděla a Mikuláše. Třeba protentokrát poslouží místo těch, kteří jindy přicházejí dveřmi jako lidé.
Mnohé děti považují výtvarné postupy za hru, a tak budou rády i v tomto případě zdobit jablíčko rozinkami, oříšky, sušenými meruňkami nebo švestkami a čokoládovou rýží s karamelem. Navíc půjde o tak známou trojici, která také nosí dárky.
Děti jistě ocení to, že ovocný materiál mohou mlsat. Pokud trojice Mikuláš, čert ani anděl za dětmi nepřijdou, na stole budou náhradníci.
1. Čertova hlava jako by pěkně vybarvenému červenému jablíčku z oka vypadla. Stačí ji dozdobit rozinkami napíchanými na přepůlené párátko. Na jablku z nich dítě vymodeluje oči a pusu.
2. Párátko pak dítě zapíchne do burského oříšku a může ho připevnit mezi oči čerta. Kluk čertovská tak dostane nos. Rohy vyrostou z dalších dvou párátek, na které děti navléknou rozinky. Uši budou ze sušených meruněk, nebo ze švestek připevněných k jablku stejným způsobem.
3. Poté maminka nebo babička v malém kastrůlku na vařiči pomalu roztaví cukr do tekutého stavu na karamel a polije jím hlavičku čerta.
4. A teď bude zase v tvoření pokračovat dítě. Z krabičky s čokoládovou rýží hned posype karamel cukrovím, které se přilepí, a tak vzniknou vlasy čerta.
5. Podobně stvoříme i anděla. Malému dítěti raději přidržíme jablíčko, aby do něj snadněji zapíchlo rozinkové oči a pusu. Velký oříškový nos u anděla vynecháme.
6. Z karamelu a bílého cukrového posypu budou vlasy anděla. Hvězdičku z badyánu přilepíme také karamelem.
7. Další jablíčko obrátíme světlejší stranou k sobě a ozdobíme je do podoby Mikuláše, opět s nosem z burského oříšku, rozinkovýma očima a bílým posypem vlasů. Jako uši připíchneme po stranách sušené meruňky.
8. Potom vyměříme obvod hlavy Mikuláše a z papíru vystřihneme špičatou čepici – mitru. Na jedné straně ji dítě slepí a dopředu namaluje kříž.
Tvořila a fotografovala autorka
Klejotok je slizovitý lepkavý výtok z trhlin a ran listnatých stromů. Na vzduchu výtok tuhne v gumovitou žlutavě až černohnědě zbarvenou hmotu. Vyskytuje se zejména u peckovin, nejvíce u broskvoní, třešní a višní, méně u meruněk a slivoní.
Dékuji za inspiraci❤
Moc pékný a détem se to bude moc líbit
Díky moc Zdena