Na originální valentýnský dárek potřebujeme jen obyčejné šišky

7. 2. 2025

Všimli jste si, jak úžasné tvary šišky mají? Některé připomínají květ růže, jiné zase mimozemské koráby. Byla by škoda jich nevyužít.

Třeba jako „květinové“ srdce, darované k únorovému svátku zamilovaných, nebo jako zajímavou dekoraci na dveře místo obligátního věnce. Materiál pořídíte za hubičku a naučíte se přitom dvě zajímavé výtvarné techniky – patinu pomocí vosku a „ekologické“ bělení šišek.

Budeme potřebovat

  • šišky – borové, smrkové, cedrové, modřínové, cypřišové, apod.
  • dřevěnou bedýnku nebo lísku od ovoce,
  • nářadí a pomůcky (hřebíčky, kladivo, pilku, brusný papír hrubší a jemnější),

    Materiál který budeme na šiškové srdce potřebovat

    1) Co budeme potřebovat?

  • akrylové barvy – ideálně zbytky od natírání (bílou, krémovou, černou), štětec,
  • zahradní nůžky, tavnou pistoli, svíčku. (1)

Deska s patinou základem

Patinování pomocí vosku využijeme všude, kde chceme vytvořit dojem starého oprýskaného povrchu.

Rozebereme bedýnku a čtyři silnější prkénka zařízneme pilkou na stejnou délku (zde 37 cm). Další prkénko rozřízneme na dvě užší laťky. Prkénka obrousíme hrubším papírem a stlučeme k sobě pomocí latěk. Výraznější suky nebo nerovnosti necháme na lícové straně. (2)

Namícháme si tmavší základovou barvu – šedou, hnědou, tmavě okrovou. Natřeme prkénka, pro zvýraznění dojmu různých povrchů můžeme každé natřít jinou barvou. Po zaschnutí barvy přejedeme několikrát plochu voskem – nijak pravidelně, spíš jen na místech, která chcete mít „odřená“. Vosk zabrání dobrému přilnutí druhé vrstvy barvy. (3, 4)

Následuje nátěr, tentokrát světlou barvou – raději se vyhneme křídově bílé, která působí ostře. Pro zjemnění si do bílé přimícháme trochu okru nebo hnědé, výsledný dojem by měl připomínat vanilkovou. (5)

Po zaschnutí přejedeme plochu jemným brusným papírem. Navoskovaná místa vystoupí tmavě. Deska je připravená pro lepení šišek. (6)

Šišky na scénu

K iluzi květin využijeme různé druhy šišek v různých barvách. Krásně vypadají šišky bělené, bohužel pro tradiční techniku bělení je zapotřebí množství chlóru, který není zrovna příznivý pro životní prostředí. Zkusíme napodobit bělené šišky obarvením akrylovými barvami.

Z papíru vystřihneme srdce a obkreslíme ho tužkou na desku. Zkusmo ho vyplníme šiškami, abychom měli představu, kolik jich bude třeba. (7, 8). Následuje nejzábavnější část díla – vytváření květin. Z borových šišek vzniknou krásné kopretiny, z cedrových růže. Cypřišové vypadají jako exotická poupata, modřínové jako květy chmelu, šišky vejmutovky jako zvonky. (9)

Tvorba šiškových květin

9) Začínáme tvořit květiny!

Falešné bělení získáme ponořením šišky do kelímku s barvou a následným vysušením. Fáze vysoušení může trvat i několik dní, šišky mají tendenci stáhnout se po namočení a znovu získat tvar až po úplném vysušení. (10, 11, 12)

Část šišek necháme v původní barvě, část „vybělíme“ a další část můžeme nabarvit třeba světle šedou. Po vysušení šiškové květy přilepíme tavnou pistolí do linie srdce. Na zadní stranu desky připevníme očko a můžeme zavěsit. (13, 14)

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

22. 3. 2025

Klejotok mívá různé příčiny včetně přehnojení nebo škůdců

Klejotok je slizovitý lepkavý výtok z trhlin a ran listnatých stromů. Na vzduchu výtok tuhne v gumovitou žlutavě až černohnědě zbarvenou hmotu. Vyskytuje se zejména u peckovin, nejvíce u broskvoní, třešní a višní, méně u meruněk a slivoní.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x