Pro krásné mochyně: Balonky plují v korábu a jiné nápady

23. 9. 2022

Plody této mochyně – bobule – se skrývají uvnitř zdobných měchýřků. Ty vypadají jako oranžové balonky. Ve skutečnosti jde o srostlé kalichy.

Balonky známe z dekorací a květinových vazeb. A právě kvůli jejich mimořádné dekorativnosti mochyni židovskou (Physalis alkekengi) z čeledi lilkovitých pěstujeme a sušíme. A také ji obdivujeme. Poměrně odolná trvalka silně odnožuje a vytváří souvislé porosty vysoké okolo 50 cm. Stojí za to vyzkoušet si vlastnoručně vytvořit aranžmá s oranžovými balonky.

Balonky sušíme v průvanu koncem září

Mochyni sklízíme v období plné zralosti, když už jsou měchýřky pevné a plně vybarvené, což bývá koncem září. Sušíme je jednotlivě nebo celé na odlistěných stoncích zavěšených v průvanu a suchu. Nabízím rozmanitou inspiraci pro podzimní tvoření.

Mísa ze slaměných věnečků

Mísa ze slepených slaměných věnečků natřených na bílo

Aranžmá ve vrstvách

Mísa vytvořená z několika slaměných věnečků slepených a natřených bílým latexem. V jejím středu jsou nalepeny hustě měchýřky mochyně, doplněné o bílé klásky a drobné umělé kytičky.

V oválné keramické nádobě jsou nahusto napíchané barvené proutky, které nám aranžmá posunou nahoru. Vlastní aranžmá je mixem mochyně, klásků a umělých květin.

Věnec, ve kterém je kombinovaná mochyně s šupinkami měsíčnice, doplněný látkovými stužkami.

Vnější a vnitřní strana je polepena dvěma řadami měchýřků mochyně. Jsou lepeny špičkou k podložce, kterou mírně zatlačíme do měchýřku. Tím  jejich horní část zploštíme a lépe se přilepuje.

Vnitřní část věnce je vyplněna bělenými vlákny nebo můžeme použít mechy či lišejníky. Další vrstvu tvoří šupinky měsíčnice a slabé látkové stužky.

Balonky mochyně v misce, která připluje s plody podzimu

Koráb připlouvá s plody podzimu

Podzimní mísy a misky

Mísu vytvoříme tak, že jednotlivé měchýřky lehce na špičce promáčkneme a nalepíme například na polystyrenovou polokouli nebo na starou mísu. Dovnitř umístíme aranžovací hmotu a vypícháme do ní podzimní květy a plody: afrikán, středy třapatek, muškáty, vřes, plody pámelníku a aronie a živé mochyně.

Mísa zdobená vloženými hrnkovými vřesy a okrasnými tykvemi.

Miska na ovoce, ořechy nebo jiné plody podzimu.

Tvořila a fotografovala autorka

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 2. 2024

Dusičnany v zelenině, kde je jich nejvíc

Každý kdo pěstuje na své zahrádce zeleninu, usiluje o její co nejlepší kvalitu. O té ale nemůže být řeč, pokud má pěstovaná zelenina vysoký obsah dusičnanů. Dusíkatá hnojiva (dusičnany) jsou hnojivem urychlujícím růst, které rostliny přijímají pro tvor

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x