Pro krásné mochyně: Balonky plují v korábu a jiné nápady

23. 9. 2022

Plody této mochyně – bobule – se skrývají uvnitř zdobných měchýřků. Ty vypadají jako oranžové balonky. Ve skutečnosti jde o srostlé kalichy.

Balonky známe z dekorací a květinových vazeb. A právě kvůli jejich mimořádné dekorativnosti mochyni židovskou (Physalis alkekengi) z čeledi lilkovitých pěstujeme a sušíme. A také ji obdivujeme. Poměrně odolná trvalka silně odnožuje a vytváří souvislé porosty vysoké okolo 50 cm. Stojí za to vyzkoušet si vlastnoručně vytvořit aranžmá s oranžovými balonky.

Balonky sušíme v průvanu koncem září

Mochyni sklízíme v období plné zralosti, když už jsou měchýřky pevné a plně vybarvené, což bývá koncem září. Sušíme je jednotlivě nebo celé na odlistěných stoncích zavěšených v průvanu a suchu. Nabízím rozmanitou inspiraci pro podzimní tvoření.

Mísa ze slaměných věnečků

Mísa ze slepených slaměných věnečků natřených na bílo

Aranžmá ve vrstvách

Mísa vytvořená z několika slaměných věnečků slepených a natřených bílým latexem. V jejím středu jsou nalepeny hustě měchýřky mochyně, doplněné o bílé klásky a drobné umělé kytičky.

V oválné keramické nádobě jsou nahusto napíchané barvené proutky, které nám aranžmá posunou nahoru. Vlastní aranžmá je mixem mochyně, klásků a umělých květin.

Věnec, ve kterém je kombinovaná mochyně s šupinkami měsíčnice, doplněný látkovými stužkami.

Vnější a vnitřní strana je polepena dvěma řadami měchýřků mochyně. Jsou lepeny špičkou k podložce, kterou mírně zatlačíme do měchýřku. Tím  jejich horní část zploštíme a lépe se přilepuje.

Vnitřní část věnce je vyplněna bělenými vlákny nebo můžeme použít mechy či lišejníky. Další vrstvu tvoří šupinky měsíčnice a slabé látkové stužky.

Balonky mochyně v misce, která připluje s plody podzimu

Koráb připlouvá s plody podzimu

Podzimní mísy a misky

Mísu vytvoříme tak, že jednotlivé měchýřky lehce na špičce promáčkneme a nalepíme například na polystyrenovou polokouli nebo na starou mísu. Dovnitř umístíme aranžovací hmotu a vypícháme do ní podzimní květy a plody: afrikán, středy třapatek, muškáty, vřes, plody pámelníku a aronie a živé mochyně.

Mísa zdobená vloženými hrnkovými vřesy a okrasnými tykvemi.

Miska na ovoce, ořechy nebo jiné plody podzimu.

Tvořila a fotografovala autorka

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

31. 3. 2023

Řezem broskvoní podle typu výhonů zlepšíme úrodu broskví

Dobré pro přínosný řez broskvoní je naučit se rozlišovat různé druhy výhonů této ovocné dřeviny. Nejkrásnější broskve se tvoří na tzv. pravých plodných výhonech.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x