Podzimní kouzlení s barevnými listy

27. 10. 2023

Podzim už definitivě převzal vládu nad létem. Listy okolo nás proměňují svou barvu, i když řada dřevin má barevné listy po celý rok.

Paleta podzimních barev listů je inspirací k výrobě různých dekorací. Můžeme jimi ozdobit okno, ubrus nebo prostírání z ubrousků. A ještě k tomu to není nic složitého. Jednoduše listy zažehlíme přes vliselín na podkladovou látku.

Barvy podzimu

Barvy podzimu mají své kouzlo

Vlizelín je textil, který se používá k vyztužování látek při šití, například límečků nebo manžet. Je pokrytý z jedné strany drobnými plastovými kuličkami, které se při žehlení roztaví a přilepí. Současně je průhledný a tvar i barva listů se pod ním krásně vyrýsuje.

Pokud zažehlíme listy mezi dvě vrstvy této látky, přilepí se k sobě a proti světlu bude lísteček pěkně prosvítá. Zvlášť pěkně vypadají různé druhy kapradin. Tento efekt pak použijeme k výrobě originálního balení dárků nebo k dekoračním závěsům do oken.

Jak zažehlit listy krok za krokem

Použít můžeme čerstvě spadané listy různých tvarů a barev. Jsou-li zkroucené, založíme je na jeden den třeba do knihy, aby se srovnaly. Pozor na příliš dlouhé lisování, které by je mohlo vysušit. Jestliže listy při žehlení dobře srovnáme, nemusíme je ani lisovat. Čerstvý, vlhký list se dobře žehlí.

Pak si je vyzkoušíme na světlých i tmavších látkách, jak na kterém podkladu vyniknou. Bílá barva nezklame, jsou na ní nejvýraznější. Na látku položíme listy, srovnáme je a přikryjeme zažehlovací textilií. Ideální je co nejtenčí vlizelín.

Nyní vložíme list mezi dva vlizelíny. Po zažehlení uvidíme, že se listy přilepí z obou stran. Dostatečně velký obdélník vlizelínu s listy uvnitř použijeme k balení dárků.

Ubrus nebo ubrousky olemujeme kontrastní látkou. Z látky nastříháme pružné proužky vedené šikmo přes osnovu asi 4 až 5 cm široké. Proužky ustřižené šikmo přes osnovu látky jsou pružné a nekrčí se při lemování okrajů ubrusů, nebo ubrousků. Při nastavování jejich délky šev vždy ustřihneme šikmo a sešijeme. Lícem proužek přišijeme k líci ubrusu, lem pak obrátíme do rubu, založíme jej a přišijeme.

výroba ubrusu

Našití šikmého proužku

Závěs do okna bude z listu zažehleného z obou stran do vlizelínu. Ze silnějšího drátu stočíme očko, třeba podle mýdlovky do oválného tvaru. Konce drátu zatočíme do sebe a stočíme do spirálek. Drát potřeme tužkovým lepidlem a přilepíme k němu zažehlovací látku s vloženým listem. Pak odstřihneme okraj látky asi 0,5 cm od drátu, potřeme její okraj i s drátem lepidlem a okraj zatočíme kolem drátku z druhé, rubové strany.

Podzimní dekorace z listů

Hotový závěs z listů

Foto autorka a Shutterscork

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

27. 5. 2024

Netkané textilie pomáhají i při ochraně proti škůdcům

V zahrádkářské praxi mají velmi široké využití. Prospívají zdravotnímu stavu a vývoji pěstovaných rostlin a pomáhají i proti škůdcům. Mají i svá rizika.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x