
Nápady pro sváteční jmelí s plody štěstí, kořením i mašlí
1. 12. 2020Jmelí bílé (Viscum album) roste na nepřístupných místech v korunách stromů, plody dozrávají v zimě a připomínají perly. Dost na to, aby se k rostlině vázaly pověsti a mýty.
Kdo si chce dopřát trochu floristické abstrakce v barvách podzimu pro potěchu svou či někoho blízkého, může se pustit do náročnější dekorace.
K aranžmá budete tentokrát potřebovat i speciální floristickou pomůcku, jakou je držák na svatební kytici, což je vlastně aranžovací hmota s rukojetí. Nevěsty, která se s přípravkem již setkaly, budou vědět hned, ostatní jistě za chvilku.
Potřebovat budeme také polystyrenovou polokouli o průměru asi 15–20 cm. Tu nejprve podobně jako věncový korpus zakryjeme aranžovací páskou, stuhou či pásem textilie, aby umělý materiál zůstal skryt. V polokouli si před obalením připravíme otvor na držák kytice.
Takto upravenou polokouli polepíme měchýřky oranžové mochyně (Physalis).
Dovnitř umístíme zmíněný držák na svatební květiny, který předtím dáme do vody, aby aranžovací hmota vydatně nasákla. Některé držáky mají i zásobník na vodu, aby vlhkost hmoty byla déle zajištěna.
Do aranžovací hmoty pak vypichujeme květy, například cínií, drobnokvětých karafiátků, světlice, zlatobýlu, ale i jiné přírodniny. Třeba nosíky z javoru a úponky z révy.
Aranžovala a fotografovala autorka
S řezem u růží začínáme v termínu, kdy začínají rašit, tedy v březnu nebo dubnu. Řezem ovlivníme velikost květů: Při hlubším řezu naroste sice méně, ale o to silnějších výhonů s menším počtem větších květů.