Obrázky na ovoci: Když sluníčko maluje podle naší představy

23. 12. 2020

Nablýskané jablíčko zdobené dekorem, ikonkou či slovem je pěkným dárkem, který umí okouzlit. Vyžaduje ovšem poměrně dlouhou přípravu a vhodný termín provedení. 

Slupka ovoce se chová obdobně jako naše kůže. Když na ní svítí sluníčko, mění barvu. Ale tam, kam paprsky nemohou, zůstává pokožka i slupka světlá. Třeba na lidské ruce pod hodinkami. U ovoce to bývá stín listu, který brání vybarvení. No a člověk přišel na to, že nemusí vše nechávat jen na přírodě, že jí může pomoci.

Zdobíme jablka zakrytím části slupky. Sluničko se postará o to ostatní

Jablečná slupka, materiál pro tvořivé ruce a tvůrčí hlavu

Jablíčka, tedy zimní odrůdy jablíček jsou nejvděčnějšími objekty. Vydrží dlouho svěží, nekazí se. Můžeme si vybrat k ozdobení právě ty odrůdy jablek, na kterých si ve vánočním čase nejvíc pochutnáme.

Nebo se zaměříme na odrůdy, které budeme jíst až v březnu, dubnu, na Velikonoce. Jablíčko s motivem pomlázky nebo vajíček, jablíčko s beránkem, kuřátky, to může být výzva i pro zkušené výtvarné tvůrce.

Jablko s vánočním motivem

Vánoční motiv

Jak postupovat, aby se dílo vydařilo

Při vymýšlení a samotné tvorbě je třeba zvládnout tři věci:

  1. Pro maskovací šablonu najdeme takový samolepicí materiál, který na jablku vydrží i přes déšť, asoučasně půjde sloupnout, aniž bychom ovoce poškodili.
  2. Vystihneme vhodný termín nalepování masky. Léto se hodí na broskve, letní jablka, meruňky, hrušky. Určitě bychom mohli zdobit i třešně, ale tam to nebude mít tak výrazný efekt. Jméno se na ně nevejde, sotva monogram. Určitě překvapíme, když Hance k svátku připravíme broskev, ať už se jménem, nebo srdíčkem.
  3. Velmi důležitá je doba, kdy nálepky umístit. Plod už musí být narostlý, v základní barvě, ale ještě nesmí začít vybarvovat líčko. Ovoce by mělo mít kontrastní barvu k té základní. S Goldenem nebo Síriusem moc parády nenaděláme. Stejně tak s Velkopavlovickou nebo broskvoní Catharinou, nebo jinými, které netvoří výrazné líčko.
Jablko jako dárek

Povedené přání od kamarádů, ale také první pokusy, které zůstaly nevýrazné

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

17. 4. 2024

Živé ploty ze stálezelených dřevin; druhy podle velikosti

Stálezelené dřeviny se hodí pro živé ploty, které mají celoročně zůstat neprůhledné. Ploty tvarované řezem navíc mohou pozemek chránit proti větru a prachu. Péče o odolné druhy dřevin je snadná.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x