Obrázky na ovoci: Když sluníčko maluje podle naší představy

23. 12. 2020

Nablýskané jablíčko zdobené dekorem, ikonkou či slovem je pěkným dárkem, který umí okouzlit. Vyžaduje ovšem poměrně dlouhou přípravu a vhodný termín provedení. 

Slupka ovoce se chová obdobně jako naše kůže. Když na ní svítí sluníčko, mění barvu. Ale tam, kam paprsky nemohou, zůstává pokožka i slupka světlá. Třeba na lidské ruce pod hodinkami. U ovoce to bývá stín listu, který brání vybarvení. No a člověk přišel na to, že nemusí vše nechávat jen na přírodě, že jí může pomoci.

Zdobíme jablka zakrytím části slupky. Sluničko se postará o to ostatní

Jablečná slupka, materiál pro tvořivé ruce a tvůrčí hlavu

Jablíčka, tedy zimní odrůdy jablíček jsou nejvděčnějšími objekty. Vydrží dlouho svěží, nekazí se. Můžeme si vybrat k ozdobení právě ty odrůdy jablek, na kterých si ve vánočním čase nejvíc pochutnáme.

Nebo se zaměříme na odrůdy, které budeme jíst až v březnu, dubnu, na Velikonoce. Jablíčko s motivem pomlázky nebo vajíček, jablíčko s beránkem, kuřátky, to může být výzva i pro zkušené výtvarné tvůrce.

Jablko s vánočním motivem

Vánoční motiv

Jak postupovat, aby se dílo vydařilo

Při vymýšlení a samotné tvorbě je třeba zvládnout tři věci:

  1. Pro maskovací šablonu najdeme takový samolepicí materiál, který na jablku vydrží i přes déšť, asoučasně půjde sloupnout, aniž bychom ovoce poškodili.
  2. Vystihneme vhodný termín nalepování masky. Léto se hodí na broskve, letní jablka, meruňky, hrušky. Určitě bychom mohli zdobit i třešně, ale tam to nebude mít tak výrazný efekt. Jméno se na ně nevejde, sotva monogram. Určitě překvapíme, když Hance k svátku připravíme broskev, ať už se jménem, nebo srdíčkem.
  3. Velmi důležitá je doba, kdy nálepky umístit. Plod už musí být narostlý, v základní barvě, ale ještě nesmí začít vybarvovat líčko. Ovoce by mělo mít kontrastní barvu k té základní. S Goldenem nebo Síriusem moc parády nenaděláme. Stejně tak s Velkopavlovickou nebo broskvoní Catharinou, nebo jinými, které netvoří výrazné líčko.
Jablko jako dárek

Povedené přání od kamarádů, ale také první pokusy, které zůstaly nevýrazné

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

4. 10. 2023

Kam vysadit ovocné stromky, aby se jim dobře dařilo

Stromky nesázíme ani na místě poraženého stromu dříve než po pěti letech. Půdu ozdravíme pěstováním záhonové plodiny, kypřením a přidáváním kompostované zeminy. Tam, kde žila jádrovina, i po několika letech upřednostníme peckovinu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x