Obilí v letním aranžmá: pšenice, luční květiny i růže

22. 6. 2019

Pro vazby použijeme jak celé stonky s klasy, tak klas nebo zrní samostatně. Nejčastěji se v aranžmá uplatní pšenice. Má to své důvody.

Pšenice má pěknou barvu a dlouho drží pohromadě. Nejpevnější je bez štětin. Ideální období pro sběr je konec června, samozřejmě v závislosti na aktuálním počasí.

Doporučuji sbírat pšenici ještě zelenou, s nevyzrálými zrny. Je-li přezrálá, zrna vypadávají a  klasy bývají už začernalé. Sebraná v zeleném stavu získá po usušení příjemnou světle hráškovou barvu, která se později vyvine do béžově zlatavých odstínů.

Kromě pšenice lze využít i další rostliny, jako je oves, ječmen, žito, triticale (žitovec, kříženec žita a pšenice). Obilí si říká o kombinace s květinami lučními, polními, balkonovými a podobnými. K exotickým rostlinám se nehodí.

Lem mísy polepený klasy pšenice

Lem kovové mísy je polepen klasy, které mají ponechané části stébel, uvnitř jsou vypíchány růže, jarmanky (Astrantia), rozmarýna, šalvěj a snítky drátovce.

Mísa polepena zrny pšenice

Mísa je polepena zrny pšenice. Toho dosáhneme buď použitím disperzního lepidla, nebo vodního skla. Uvnitř je umístěna aranžovací hmota, kde jsou vypíchány luční květy a ječmen.

Plechová nádoba polepena obilím, kontryhel, zvonky

Plechová nádoba je celá polepena klasy pšenice, aranžovací hmota je zakryta nahusto napíchaným kontryhelem, mezi ním jsou paralelně umístěny klasy triticale a zvonky.

Věnec s aranží v misce

Uprostřed obilného věnečku je vložena miska s letním aranžmá

Vysoká mažeta ze stébel pšenice lemuje luční kvítí

Ze suchých stébel vytvoříme vysokou manžetu v terakotovém květináči napíchanou do aranžovací hmoty na suché květiny, do středu vložíme plastový kelímek s aranžovací hmotou na živé květiny a vypícháme kontryhel, chrpy, heřmánek a vlčí máky

Tradiční základ na stojací kytici je doplněn o držák na aranžování svatebních kytic, v něm jsou pak vypíchány květiny ze zahrady, růže okrasné jahody, listy ruje vlasaté a balkonová verbena.

Také z obyčejného kelímku od jogurtu lze zhotovit působivou dekoraci. Klasy přilepujeme postupně úzkou lepicí páskou. Dole je rovně zastřihneme, úvazek ozdobíme stuhou, do kelímku vložíme namočenou hmotu a vypícháme květy.

Aranžmá v ošatce

Ve slaměné ošatce je vložena koule polepená klasy, okolo ní je aranžovací hmota, kde jsou vypíchány zahradní zvonky, chrpy, heřmánek a kontryhel.

Foto autorka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

Zahrádkář 7/2019 titul Zahrádkářka 7/2019 titul předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

16. 7. 2019

Větve přetížené ovocnými plody podepřeme, aby se nezlomily

Ovocné stromy obtěžkané plody tak, že hrozí odlomení větví, včas opatříme oporami. Konce podpěr zakryjeme kusem pryže či hadice, aby nepoškodily kůru větví.

zobrazit další rady a tipy