Obilí v letním aranžmá: pšenice, luční květiny i růže

26. 6. 2021

Pro vazby použijeme jak celé stonky s klasy, tak klas nebo zrní samostatně. Nejčastěji se v letním aranžmá uplatní pšenice. Má to své důvody.

Pšenice má pěknou barvu a dlouho drží pohromadě. Nejpevnější je bez štětin. Ideální období pro sběr je konec června, samozřejmě v závislosti na aktuálním počasí.

Doporučuji sbírat pšenici ještě zelenou, s nevyzrálými zrny. Je-li přezrálá, zrna vypadávají a  klasy bývají už začernalé. Sebraná v zeleném stavu získá po usušení příjemnou světle hráškovou barvu, která se později vyvine do béžově zlatavých odstínů.

Kromě pšenice lze využít i další rostliny, jako je oves, ječmen, žito, triticale (žitovec, kříženec žita a pšenice). Obilí si říká o kombinace s květinami lučními, polními, balkonovými a podobnými. K exotickým rostlinám se nehodí.

Lem mísy polepený klasy pšenice

Lem kovové mísy je polepen klasy, které mají ponechané části stébel, uvnitř jsou vypíchány růže, jarmanky (Astrantia), rozmarýna, šalvěj a snítky drátovce.

Aranžmá v zrněné míse

Mísa polepena zrny pšenice

Mísa je polepena zrny pšenice. Toho dosáhneme buď použitím disperzního lepidla, nebo vodního skla. Uvnitř je umístěna aranžovací hmota, kde jsou vypíchány luční květy a ječmen.

Plechová nádoba polepena obilím, kontryhel, zvonky

Plechová nádoba je celá polepena klasy pšenice, aranžovací hmota je zakryta nahusto napíchaným kontryhelem, mezi ním jsou paralelně umístěny klasy triticale a zvonky.

Věnec s aranží v misce

Uprostřed obilného věnečku je vložena miska s letním aranžmá

Vysoká mažeta ze stébel pšenice lemuje luční kvítí

Ze suchých stébel vytvoříme vysokou manžetu v terakotovém květináči napíchanou do aranžovací hmoty na suché květiny, do středu vložíme plastový kelímek s aranžovací hmotou na živé květiny a vypícháme kontryhel, chrpy, heřmánek a vlčí máky

Tradiční základ na stojací kytici je doplněn o držák na aranžování svatebních kytic, v něm jsou pak vypíchány květiny ze zahrady, růže okrasné jahody, listy ruje vlasaté a balkonová verbena.

Také z obyčejného kelímku od jogurtu lze zhotovit působivou dekoraci. Klasy přilepujeme postupně úzkou lepicí páskou. Dole je rovně zastřihneme, úvazek ozdobíme stuhou, do kelímku vložíme namočenou hmotu a vypícháme květy.

Aranžmá v ošatce

Ve slaměné ošatce je vložena koule polepená klasy, okolo ní je aranžovací hmota, kde jsou vypíchány zahradní zvonky, chrpy, heřmánek a kontryhel.

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x