Návod: Vyrobte si z lýka sandály, jaké nikde nekoupíte

23. 8. 2020

Boty z lýka se dobře nosí, podrážka masíruje za chůze plosky nohou a odvádí pot. Zároveň v nich neprochladnete.

K upletení jednoho páru budete potřebovat asi dvě klubíčka přírodního lýka.

Krok za krokem

1. Na papír si obkreslete obrys chodidla nebo nějaký střevíc s kulatou špičkou; poslouží vám jako šablona pro podrážku. Tu vytvoříte z copánku stočeného do oválu. Ze svazku lýka (150 g) vytáhněte 30 vláken, svažte je dohromady a konec přivažte k opěradlu židle.

Obkreslením získáme šablonu

Obrys určí velikost sandálu

2. Lýko rozdělte na tři části po deseti kusech. Konce svazků smotejte do klubíček a zajistěte kolíčky. Začněte plést copánek. Vezměte pravý krajní svazek a přeložte jej dovnitř, pak zase dovnitř přeložte levý krajní svazek.

Upleteme dlouhý cop

Podrážku upleteme z dlouhého copu

3. Střídavě překládejte dovnitř vždy krajní svazky, až upletete copánek. V případě, že vám dojde délka provázků, nastavte je novým svazkem. Konec starých svazků vždy sepněte kolíčkem, nová lýka přiložte ke krátkým koncům a zapleťte je společně do copánku.

Kolíčky fixujeme přidané lýko

Kolíčky pomohou při nastavování copu

Přírodní lýko – klubko o váze 150 g bývá k mání v prodejnách v zahradních potřeb. Čalounickou jehlu mají v sortimentu potřeb pro řemeslníky a kutily.

4. Po upletení délky asi 270 cm máte dostatečně dlouhý copánek pro jednu podrážku. Potom si vyzkoušejte skládání oválu na šabloně.

Ovál začněte sešívat velkou čalounickou jehlou s navlečeným provázkem nejdřív u středu – přeložte copánek a oba konce současně prošijte k sobě.

Čaloubničkou jehlou sešijeme podrážku

Podrážku sešijeme z copu čalounickou jehlou

5. Copánek stále obtáčejte kolem středu a přišívejte jej z jedné strany na druhou. Tak stále postupujte, až obšijete celý ovál. Špičky přitom prošijte stehy šikmými k ose chodidla tak, abyste je přirozeně zakulatili. Konec provázku zapošijte, zatáhněte do výpletu a ustřihněte.

Z dlouhého copu postupně sešijeme podrážku

Cop obtáčíme do tvaru podrážky a prošíváme

6. Potom upleťte pásek přes nárt. Silný pás vytvoříte z osmi pramenů vždy po deseti vláknech. Ze svazku lýka vytáhněte celkem 40 vláken, v polovině je svažte a přivažte k opěradlu židle. Nyní máte 80 konců, které rozdělíte na osm svazků po deseti vláknech. Jednotlivé prameny sepněte kolíčky.

Příprava pásku sandálu

Základ pro pletení pásku přes nárt. Také ten upevníme k opěradlu židle.

7. Střídavě proplétejte vždy pravý a pod ním levý proud přes všechny středové svazky až vytvoříte pruh dlouhý asi 20 cm a široký 8 cm.

Pásek upleteme samostatně

Pleteme pásek

8. Po upletení potřebné délky odstřihněte výplet od závěsu. Začátek výpletu je začištěn ohnutým lýkem, druhý konec je třeba zapošít. Postupně ohýbejte jeden pramen za druhým do rubové strany a zapošívejte je provázkem. Přebytečné lýko odstřihněte.

Zapošijeme pásek

Pásek zapošijeme

9. Pásek přiložte k podrážce a v místě nártu jej přišijte. Šicím provázkem propichujte podrážku až ke středu a vracejte se zpět k výpletu, který přišíváte nenápadnými stehy.

Sešijeme pásek s podrážkou

Nakonec sešijeme podrážku s páskem

Tvořila a fotografovala autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x