Mozaiková vajíčka aneb kraslice trochu jinak

7. 4. 2023

Velikonoční výzdobu můžete letos chystat trochu netradičně. Zajímavá jsou vajíčka, která nabarvíte, poté rozbijete a opět složíte dohromady.

Výsledný tvar připomíná hrníček, který nedopatřením upadl na zem. Můžete tvořit popraskaná vejce jednobarevná, anebo poskládat barevné střípky jako mozaiku, třeba stylem Gaudí. Vaší fantazii se meze nekladou.

Co budete potřebovat

 • Spoustu vyfouknutých vajíček, nejlepší jsou samozřejmě ta bílá. Na jedno hotové mozaikové vejce počítejte se třemi výdumky.
 • Dále barvy, v tomto případě se hodí akrylové, ze kterých si můžete namíchat libovolné odstíny.
 • Pár špejlí na odkládání vajec, univerzální lepidlo a dva štětce. Jeden budeme potřebovat na barvy, druhý na lepidlo.

  Mozaiková vajíčka

  Co je potřeba na výrobu mozaikových vajíček

Jak na mozaiková vajíčka krok za krokem

 • Bílá vajíčka si dáte stranou. Ostatní si natřete libovolnými barvami nebo jejich kombinací. V této fázi se vám hodí špejle, protože navlečená vajíčkae se lépe natírají i odkládají k uschnutí.
 • Po uschnutí barev přijde fáze rozbíjení. Pokuste se při tom nerozbít vejce na příliš malé kousky. S většími se vám bude rozhodně lépe pracovat a můžete si je také lépe přizpůsobit žádanému tvaru.
 • Lepené střípky jednoznačně lépe vyniknout na bílém podkladu.  Pokud bílá vajíčka neseženete, nezoufejte. Můžete si je jednoduše vyrobit sami pomocí  bílé barvy.
 • Až vám bílá barva zaschne, opatrně na vajíčko naneste malou ploškou štětečku lepidlo, na ně přitisknete barevné střípky a nechte zaschnout. Pokračujete, dokud ho nemáte polepené celé.

Pokud se rozhodnete vytvářet barevnou mozaiku, vyplatí se předkreslit si tužkou alespoň její přibližný tvar a pak ho vyplňovat barevnými střípky. Předejte tím tomu, že se vám na zadní straně barvy nesejdou.

Barvení vajíček trochu jinak

Mozaiková vajíčka jsou velmi zajímavou alternativou velikonoční výzdoby

Tip: před vyfouknutím doporučuji vajíčka pořádně omýt saponátem a dobře opláchnout. Po vyfouknutí je pak nechte dobře vysušit, alespoň do druhé dne.

Mozaiková vajíčka se krásně vyjímají jak v keramické misce či ošatce, ale také zavěšená na větvičkách ve váze jako velikonoční dekorace a nebo jimi obdarovat koledníky. Záleží jen na vás.

Foto autorka

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 4. 2024

Kdy vysazovat stálezelené listnaté dřeviny? Nejlépe v dubnu

Duben je ideální dobou pro výsadbu stálezelených listnáčů. Ceněny jsou díky své zeleni během zimy. Druhy okrasné i květem nebo plody budou ozdobou zahrady celý rok.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x