
Macešky: tipy k výběru tradičních a šlechtěných odrůd
19. 8. 2021Těžiště současného sortimentu macešek spočívá v hybridních odrůdách. Uvádí se, že první hybridní macešky uvedla na trh japonská firma Sakata v roce 1966.
Macešky vynikají mezi dvouletkami. Rok co rok přibývají nové kultivary, barevná paleta okouzluje čím dál víc. Každý květ má jiný – obličej.
Truhlíky sestavené z macešek a jiných dvouletek nebo cibulovin nám pomohou překlenout tu část jara, ve které se na jiné květy teprve těšíme. Například zkrátí čekání na muškáty a ostatní balkonové květiny.
Truhlík obalíme textilií, používám filc. Hodí se také juta nebo lněná látka. Vsypeme substrát a vysadíme rostliny. Mám ráda kombinace hyacintu, narcisu, bílé pomněnky a bílo-žluté macešky. Po vysazení zasypeme substrát jemným bílým pískem. Ten slouží jen k dekoraci, nesouvisí s výživou rostlin.
Kombinace několika odrůd macešek vnese do truhlíku rozmanitost. Macešky se mohou lišit velikostí květu, růstem a samozřejmě barvou.
Plastová nádoba obalená pruhy filcu poslouží dobře také pro převislou macešku..
V každé variantě sestavy macešek můžeme využít zajímavé druhy a tvary macešek.
Nádobu vyrobíme z vrbových proutků a to tak, že jednotlivé sušené klacíky přilepíme tavnou pistolí kolmo na plastovou podmisku pod truhlík. Boky vysteleme fólií a vysadíme rostliny. Můžeme je tak vložit i s květináčky a proložit mechem.
Truhlík zakrytý palisádkou slepovanou z klacíků a přichycenou na podmisku. Drátovec je vděčným tvůrčím materiálem.
Vrchní část mezi rostlinami můžeme zakrýt starým drátovcem, který nám zbyl ze zimních dekorací truhlíků. Rostlina se vzhledem podobá zamotanému drátu. Dekoraci ještě dozdobíme několika stužkami.
Vzhledem k tomu, že trvanlivost řezaných macešek je omezená, lze takové kytice s jistotou vytvořit pouze do speciálního floristického držáku, kam jednotlivé květy vpichujeme do aranžovací hmoty.
Ale uznejte, že i tak to stojí za to. Křehkou krásu macešek bychom jen stěží nahradili jinou květinou.
Foto autorka
Klejotok je slizovitý lepkavý výtok z trhlin a ran listnatých stromů. Na vzduchu výtok tuhne v gumovitou žlutavě až černohnědě zbarvenou hmotu. Vyskytuje se zejména u peckovin, nejvíce u broskvoní, třešní a višní, méně u meruněk a slivoní.