Květináče vybírejte, aby se vám líbily, místo pro ně s nápadem

19. 7. 2021

Osázené květináče mají úžasnou výhodu. Kdykoli budete chtít, hravě jim najdete nové místo. Terasu či zákoutí tak proměníte za několik minut.

Při osazování nezkoumejte jen to, jak se k sobě hodí jednotlivé druhy rostlin, ale také, zda v nádobě náležitě vyniknou. Povolte uzdu fantazii a možná vás překvapí, na co přijdete. Existuje tolik jiných materiálů, než je plast…

Ve vzduchu

Obyčejné květníky z pálené hlíny získají zcela jiný rozměr, když se vznášejí zavěšené na špagátu. Rychle však vysychají, proto v nich bude nejlépe tučnolistým netřeskům či rozchodníkům.

Příliv energie

Proč obdivovat pouze rudý mák, když stejná barva může krášlit velký truhlík? Energická červená sluší také židli a popínací mříži. Všechno dohromady oživuje zahradní zákoutí dvanáct měsíců v roce.

Hravé tvoření

Ručně vyrobené květináče vtiskují zahradě osobitý a veselý ráz. Jelikož jsou samy o sobě dostatečně výrazné, vystačí si s decentním osázením. V roli pocuchaných vlásků se představuje sedoulek (Ophiopogon).

Místo pro umění

I starý sud lze s trochou fantazie proměnit v přitažlivý objekt. Stačí do něj vedle rostlin zakomponovat humornou zahradní plastiku. Ta stejně jako zářivě modrý nátěr projasňuje zahradu i náladu.

Bedna od vína

Vysloužilou bednu by bylo škoda vyhodit. Pár tahů štětcem a nápis v kontrastní barvě jí navrátí původní lesk. Samozřejmě nesmějí chybět kvetoucí rostliny, nejlépe vyladěné tón v tónu.

Nápad: velký truhlík z bedny od vína

Truhlík z bedny od vína

Strážci z betonu

Šedivá barva a vrstva řas a lišejníků udává tón této dvojici nádob odlitých z betonu. Kamenné sloupky zajišťují, aby voňavé pelargonie patřičně vynikly nad rozkvetlým mořem šant (Nepeta).

Nádoby odlité z betonu

Patina, beton, kámen a květiny

Boty pro sukulenty

Zarostlé lodičky

Humor potěší

Třešňová rajčátka v holínkách? Netřesky v dámských lodičkách? Proč ne! Takový módní výstřelek vyvolá úsměv ve tváři a jistě se stane zdrojem vášnivé konverzace na zahradní párty.

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 4. 2024

Kdy vysazovat stálezelené listnaté dřeviny? Nejlépe v dubnu

Duben je ideální dobou pro výsadbu stálezelených listnáčů. Ceněny jsou díky své zeleni během zimy. Druhy okrasné i květem nebo plody budou ozdobou zahrady celý rok.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x