Čím rozmarným doplnit zahradu, aby se nám líbila ještě víc

24. 7. 2021

Nápadité dekorace na zahradu patří. Přidají na stylu zahradnímu zákoutí nebo rovnou celému pozemku. Potěší svého tvůrce, děti, rodinu, přátele. Rozptýlí chmury.

Dekorací se může stát cokoli, co vás osloví. Plastika od umělce stejně jako stará mísa z blešího trhu nebo vlastní dílo. Ať už se vám prostě jenom líbí a chcete tu věc vídat, nebo máte promyšlené, jak připoutáte pozornost k pěknému místu v zahradě. V obou případech je důležité, aby zvolené prvky souzněly s okolím.

Necháte se inspirovat následujícím výběrem? Vylepšujete zahradu podobnými nápady? Chcete-li sdílet, jak se vám povedly, pošlete fotku s popiskem na adresu editora webu. Fotky přidáme do komentářů pod článkem se jménem, které uvedete. Váš mail nikomu nepředáme.

Sezonní záležitost

Panák, panna či příšera ze slámy zvládnou okrasnou roli stejně jako sochy z mramoru. Krátkověké dekorace z přírodních materiálů se hodí do specifického prostředí. Asi nejlépe do zahrady u venkovské chalupy.

Postava u vrátek vítá hosty, upoutá kolemjdoucí

Slaměnka v červeném ráda naslouchá, co o ní s úsměvem říkají návštěvy a kolemjdoucí

Na podstavci

Zátiší u zdi představuje ideální místo pro výstavku menších uměleckých předmětů. Na důležitosti jim přidají podstavce ze stejného materiálu. Bylinky v květináčích a popínavé rostliny osvěží obezděný prostor.

Také podstavec je zdobným prvkem

Podstavce zvelebí díla

Ke kráse i užitku

Půvabný domeček pro hrdličky, usazený na vysoké noze, nikdo nepřejde bez povšimnutí. Kromě toho, že harmonicky doplňuje růžové květy rdesna, slouží jako krmítko ptáčkům, kteří zavítají do zahrady.

U vody

Motiv ledňáčků odpočívajících na stéblech rákosu tuto plastiku přímo předurčuje k umístění při okraji rybníčku, kde se jakoby mimochodem prolíná s ostatní vlhkomilnou vegetací.

Jelen na pastvě

Na okraji louky, poblíž vzrostlých stromů vznešeně stojí jelen s mohutnými parohy. Vhodnější scenerie by se pro figuru krále lesů na jiné než přírodně založené zahradě sotva našla.

Jelen v zahradě

Jelen v zahradě

K zavěšení

Sádrový odlitek lze pověsit na zeď, laťkový plot i na stěnu zahradního domku. Jemný bambus ho nenápadně orámuje svěže zelenými lístky, které ve větru líbezně ševelí.

Víla mezi květinami

Figurální plastiky vyžadují pečlivý výběr místa. Nemusejí však být pokaždé usazené na sloupku. Tato se půvabně vyjímá na oblázcích mezi trávami a květinami. Rostliny je však třeba občas mírnit v růstu.

Srdce ze dřeva

Krvavě rudé srdce září mezi větvemi jako vzácný rubín. Už svým tvarem je to mimořádně dekorativní doplněk, který může putovat zahradou podle toho, kde zrovna chybí něco pěkného na pohled.

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

18. 4. 2024

Dubnové sečení, výsev a dosetí trávníku

Během dubna je již nutné první sečení, sekejte hodně nízko, podpoříte tím odnožování trav. Můžete začít i s přihnojováním, ale – na jaře mají traviny obrovskou růstovou sílu, ke které jim pomáhají uložené zásobní látky. Přirozené živiny vystačí zhruba do června.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x