Pikantní koláče: cibulový, brokolicový, špenátový, paprikový
12. 5. 2019Slané zeleninové koláče z kynutého, bramborového, listového nebo křehkého těsta lze připravit jako rychlé lehké jídlo, třeba k večeři nebo pro návštěvu.
Příjemné slunné dny pozdního léta, chvíle trávené s rodinou či přáteli, dobré jídlo a pití, dostatek čerstvé zeleniny a kvalitní maso. To všechno jsou dobré důvody ke grilování.
Zvolíme-li víc druhů masa a několik marinád zajímavých chutí, nejenže si každý může vybrat, ale také může ochutnávat od všeho kousek.
Z nejčastěji grilovaného vepřového masa bývá nejlepší mírně prorostlá krkovice. Maso krájíme na plátky cca 1,5 až 2 cm silné. Slabé kousky masa se snadno vysuší, ztratí šťávu a jsou tuhé. Připravené plátky nikdy nenaklepáváme! Nakrájené maso potřeme připravenou marinádou a necháme odležet. Marinády si raději připravíme sami, zvolíme dostupné čerstvé bylinky, kvalitní olej.
Čerstvé bylinky sůl částečně nahradí. Na grilu připravíme i různé druhy zeleniny nebo žampiony plněné sýrem a podáváme je spolu s pikantními omáčkami jako přílohu k masům. Vynikající jsou grilované mladé cuketky, lilky, papriky, steaková rajčata atd.
Nestihneme-li maso naložit do marinády, a přesto chceme grilovat, není to problém. Čerstvé maso nakrájíme na plátky a dáme na gril. Na pánvi si ohřejeme olej na cca 40 °C, vložíme do něj bylinky a koření, které do marinády běžně používáme. Zamícháme, prohřejeme a horké maso rovnou z roštu do této marinády vložíme. Po několika vteřinách vyndáme a neseme na stůl.
Maso nakrájíme na silnější plátky. Nastrouhaný parmezán smícháme s ostatními ingrediencemi, do vzniklé marinády naložíme plátky masa, a necháme přes noc odležet.
Maso vyndáme z lednice hodinu před grilováním, aby se teplotní rozdíl snížil.
Gril je potřeba dobře roztopit, abychom maso zvenčí nesušili a uvnitř bylo naopak syrové. Správná teplota způsobí, že povrch masa se zatáhne a šťáva zůstane uvnitř. Před tím, než položíme maso, potřeme rošt kouskem slaniny, maso se nepřilepí. Vepřové plátky pečeme 4 až 5 minut z každé strany.
Med rozmícháme s citronovou šťávou, prolisovaným česnekem a kořením. Potřeme plátky masa a necháme několik hodin odležet. Grilujeme 7 až 8 minut z každé strany. Solíme až před podáváním. Pikantní maso doplníme čerstvou zeleninou, salátem, nebo jen chlebem a dobře vychlazeným pivem.
Na marinádu
Maso nakrájíme na přibližně stejné kousky a promícháme s připravenou marinádou. Necháme dvě hodiny odležet a napichujeme je střídavě s barevnými paprikami na špejli. Tu před napichováním namočíme na chvíli do vody, aby na grilu neshořela. Špíz opékáme a obracíme,
Pro 4 osoby
Na marinádu
Rozmačkaný česnek vmícháme do oleje, z citronu vymačkáme šťávu, ze čtvrtky citronu ostrouháme kůru a přidáme do marinády. Přimícháme zelené olivy nakrájené na kousky a natrhané bylinky. Marinádu připravíme v misce, do které se vejdou i kuřecí prsa, která do hotové marinády přidáme. Rukama je pěkně promačkáme, aby marináda k masu dobře přilnula.
Bylinky do marinády můžeme obměnit. Dobře chutná varianta kuřecího masa s citronem a francouzským estragonem. Přiznám se, že jsem zapomněla dát do marinády olivy, jak je také vidět na fotkách, ale nic se nestalo. Dali jsme si je jako přílohu.
Kuřecí prsa pečeme pět minut z každé strany
Maso zjemní a doladí. Volíme jednoduché kombinace bylin, zeleniny a koření, které přidáváme do jogurtu, zakysané smetany nebo podušených rajčat – do základů pro zeleninové omáčky.
Ručním mixerem rozmixujeme česnek v části smetany, přidáme snítky čerstvé bazalky, mírně rozmixujeme a přimícháme zbytek smetany. Dosolíme.
Na pánvi zahřejeme olej, maximálně na 40 °C. Přidáme rozmačkaný nebo na plátky nakrájený česnek, část bylinek a necháme vše prohřát. Silice z česneku a bylin se uvolní do oleje a pěkně ho ochutí. Pak teprve přidáme na menší kousky nakrájená rajčata, zamícháme, osolíme, krátce prohřejeme a hned podáváme.
V acidofilním mléce rozšleháme Lučinu, vmícháme med, citronovou šťávu a rozdrcený česnek. Dochutíme bylinkami a solí.
Jogurt smícháme s majonézou, přidáme nastrouhanou okurku, česnek, osolíme a na závěr vmícháme jemnou koprovou nať.
Foto autorka
V Česku jsou rozšířeny všechny kmeny šarky švestky, které napadají všechny druhy modrých peckovin, meruněk a broskvoní. Virus je přenášen mšicemi, dále je šířen ovocnými výpěstky – rouby a očky, vegetativně množenými podnožemi.