
Jablečný koláč z ovesných vloček: svěží a rychle připravený
13. 8. 2021Rozumně sladký, ale především osvěžující ovocný koláč uspokojí i fandy zdravé výživy. Snadná příprava dává prostor i na varianty upravené podle naší chuti.
Jáhly s aktuálně zralým ovocem vhodně doplní a zpestří náš jídelníček. Nasladko upravený a zapečený jahelník chutná dětem i dospělým.
Pro organismus jsou jáhly významným přínosem, obsahují vitaminy řady B, minerály hořčík, fosfor, železo, zinek a jsou lehce stravitelné. Jsou vhodné i pro bezlepkovou dietu. Jáhly se pomalu vracejí na náš stůl a jejich obliba stoupá. Jsou dobré nejen jako samostatný pokrm, ale i do polévek, jogurtů a ovocných salátů.
Osolené a skořicí ochucené mléko přivedeme k varu. Jáhly dvakrát spaříme přes cedník vroucí vodou, zbaví se případné hořkosti. Spařené jáhly nasypeme do vroucího mléka a zvolna vaříme na mírném ohni, až se rozvaří na kaši. Občas zamícháme a dáme pozor, aby se jáhly nepřipálily.
Do jahelníku použijeme jakékoli sezonní ovoce. Můžeme začít rebarborou, postupně použít jahody, maliny, jablíčka, švestky a v zimě přidáme do jáhel klasiku z dob našich babiček – sušené ovoce a ořechy.
Připravíme si menší pekáček a vymažeme jej máslem a vysypeme strouhankou. Vyšleháme bílky do pevné pěny. Změklé máslo ušleháme se žloutky a polovinou cukru, přidáme mírně zchladlou jáhlovou kaši a zlehka vmícháme bílky. Polovinu hmoty dáme do pekáčku, rozhrneme do stejnoměrné vrstvy a posypeme ovocem nakrájeným na menší kousky.
Přidáme druhou část jáhlové kaše, urovnáme a dáme do předehřáté trouby. Pečeme při 170 °C asi 45 minut.
Foto autorka
Doba zakořeňování přezimovaných hlíz begonií je přibližně 3 až 4 týdny. Výhodné je předklíčení na sucho při teplkotě 15-20 °C a ve tmě. Zhruba po týdnu se objeví na plošší straně malé puky. Hlízky opatrně očistíme od starých zbytků kořenů a vysadíme.