
Potočnice či kopřiva: známé bylinky pro jarní očistu
31. 3. 2023Přicházející jaro sebou přináší i únavu a tělo je poněkud zesláblé nedostatkem slunce a pohybu. Jarní bylinky pomohou vrátit potřebnou sílu.
Bylinky a jejich sílu použijme také po zimě. Pomohou nám s očistou těla, podpoří metabolismus nebo zmírní alergické projevy na výskyt pylů.
V tomto období bychom měli být trochu opatrní. Po dnech strávených převážně v zavřených prostorách, bychom se neměli hned vystavit plnému slunci, až se nám ukáže v plné své síle.
Dopřejme si naopak čas na péči o sebe sama. Dobrým způsobem jsou očistné kůry z bylinek a šťáv anebo koupele a masáže. Postupně zbavme naše tělo všech zimních nánosů.
Péči věnujeme také pročištění lymfatického systému. Lymfa má v těle podobné schéma jako rozvod krve a potřebuje své dráhy čisté, jinak mezi prvními příznaky nastoupí právě otoky.
Aby nám bylinky posloužily tak, jak mohou a předaly nám své účinky, potřebují z naší strany vytrvalost. Tedy pití v uvedené dávce po delší dobu. U čistících čajů to platí dvojnásob. Jejich účinek nenastupuje ze dne na den, ale až po několika týdnech.
Pokud se začneme potýkat s nástupem kožních problémů, mlže to souviset s naším metabolismem. V tomto případě je dobré kombinovat ošetření kůže s pitnou kúrou.
Po zimě je dobré očistné rituály podpořit i úpravou jídelníčku. Snížíme příjem tuků a zejména v době očisty redukujeme mléčné výrobky včetně jogurtů a omezíme i lepek. Snažíme se, aby na našem talíři byl vyrovnaný poměr bílkovin (¼), sacharidů (¼) a zeleniny (½).
Čaj z obyčejné kopřivy a pýru
Dávkujeme 1 polévkovou lžíci na ¼ l vody. Vyhýbáme se kořenům rostlin, v jejichž blízkosti byly používány herbicidy nebo nebo dusíkaté vápno!
Univerzální čistící čaj
Tělu prospějeme i jednoduchým, ale účinným čisticím čajem. Bylinky kombinujeme ve stejném poměru:
1 čajovou lžičku zapaříme ¼ l vařící vody a za 5–10 minut scedíme.
Lidé, kteří nemohou třezalku s ohledem na další medikaci (léky na ředění krve, psychofarmaka, chemoterapie, antikoncepce), ponechají složky dvě nebo použijí např. kořen pýru případně nať truskavce.
Další směs pro běžnou očistu
Protože obsahuje směs kořeny, necháme ji přejít varem a připravujeme:
1 čajovou lžičku zapaříme ¼ l vařící vody a za 5–10 minut scedíme.
Tuto směs můžeme velmi dobře použít také na na výplachy sliznic a kloktání. Pak ale dávkujeme: polévkovou lžíci bylin na 0,2 l vody, necháme stát 10 minut a po scezení používáme vlažné.
Příchod jara je s postupným výskytem různorodých pylů pro alergii velmi náročné období. Za vyzkoušení jednoznačně stojí:
Osvědčený čaj na alergickou rýmu
Bylinky smícháme po stejném dílu, jen heřmánku a fenyklu trošku přidáme. Slouží současně na úpravu chuti.
Čajová lžička bylinkové směsi se dává do ¼ l studené vody a nechá se lehce přejít varem. Pije se 3 x denně mezi jídly.
Kdo má alergii na heřmánek, vynechá jej úplně, případně ho lze nahradit třeba mateřídouškou. Fenykl lze nahradit kmínem, nikoliv anýzem.
Alergikům pomáhá také tinktura
Zjara se zhoršují také kožní alergie. Pití čajů v tomto případě kombinujeme s koupelemi. Pomáhá mateřídouška, lípa, sedmikráska a oves. Stačí rozvařit ovesné vločky (6–8 lžic) ve vodě, kaši rozmixovat s další vodou a rozmíchat do lázně cca 40 l. Voda v koupeli musí být mléčně zakalená a na pohmat vláčná. Lze kombinovat i účinek ovsa a bylinkového záparu.
Sedmikráskový krém v neutrálním masťovém základu vhodně doplní koupele a velmi dobře jej snáší i děti.
Mezi další antialergeny se řadí zlatobýl, pelyněk, okřehek, přeslička či andělika.
Dříve oblíbený heřmánek používáme obezřetně. Vzhledem k jeho nadužívání v dětské kosmetice vznikají u některých lidí alergie nebo horší snášenlivost. Samozřejmě kolik lidí, tolik možných alergenů.
Pokud se rozhodneme k cestě postupného přivykání na alergen tím, že si jej budeme do bylinkových směsí přidávat, vždy tak činíme pod vedením odborníka.
Foto Shutterstock
Doba zakořeňování přezimovaných hlíz begonií je přibližně 3 až 4 týdny. Výhodné je předklíčení na sucho při teplkotě 15-20 °C a ve tmě. Zhruba po týdnu se objeví na plošší straně malé puky. Hlízky opatrně očistíme od starých zbytků kořenů a vysadíme.