Kysané zelí posílí imunitu, v zimě vyžene špatnou náladu
26. 10. 2023Podstatně zdravějším a silnějším spojencem v posílení imunity než mnohé zázračné pilulky nabízené v různých reklamách je kysané zelí.
Kimčchi, tradiční korejský fermentovaný pokrm, známý po celém světě nejen díky své výrazné chuti, ale také díky svým zdravotním benefitům.
Tato zeleninová pochoutka, obvykle připravovaná z pekingského zelí, ředkve, česneku, zázvoru a chilli papričky, v sobě skrývá bohatství probiotik a vitamínů, které podporují trávení a imunitu. Fermentace navíc zvyšuje obsah prospěšných látek, což z kimčchi (kimči) dělá ideální volbu pro každého, kdo hledá zdravý a chutný doplněk ke svému jídelníčku.
V Koreii se tradičně nakládá na přelomu podzimu a zimy a to ve velkém, aby vydrželo až do jara.
Kvašení je způsob uchovávání zeleniny, který lidé používají už tisíce let. I bez vědeckých důkazů lze říci, že látky obsažené v mléčně kysané zelenině zachránily život milionům lidí v těžkých obdobích zimy a nouze. Dnes nás spousty reklamních nabídek lákají ke koupi zázračných pilulek a potravin, které „zaručeně“ posílí naši imunitu. Přitom tu máme mocného spojence, který je výrazně levnější a podstatně silnější.
V našich krajích je tradičně nejčastějším reprezentantem mléčného kvašení kysané zelí.
Mléčné kvašení zeleninu obohacuje o vitamin C, četné enzymy, samozřejmě i o kyselinu mléčnou a laktobacily. Tím prospívá našemu trávení a pomáhá tak lépe využít všechny živiny obsažené v potravě. Často zmiňovaná imunita organismu má v přirozeně prokvašené zelenině skvělého spojence. Takto upravená zelenina symbioticky působí na osídlení našeho střeva mikroorganismy, které zvyšují množství zdravotně prospěšných látek v našem zažívacím systému.
V korejských restauracích se miska kimčchi automaticky podává ke každému jídlu zdarma.
Základem je pekingské (ev. čínské zelí), které nejprve nakrájíme na proužky či čtverce, osolíme, pomačkáme a zalijeme vodou, aby v ní bylo ponořené a máčíme je 1–2 hodiny, aby změklo. Poté je dobře propláchneme, aby nebylo slané. Znovu je pomačkáme a promícháme se směsí ochucené zeleniny. Směs zeleniny tvoří zpravidla nastrouhaná mrkev, bílá ředkev, cibule a pórek. To vše promícháme s nálevem svařeným z rozmixované cibule, česneku, zázvoru, chilli papriček a lžíce bramborového (nebo rýžového) škrobu. Můžeme přidat ještě i rybí omáčku.
Kromě této základní verze existuje velké množství modifikací a přípustná je i jistá míra improvizace při zachování základních principů přípravy kimčchi.
Nakonec směs napěchujeme do kameninové nádoby vhodné na kvašení nebo do čistých zavařovacích sklenic. Zelenina by měla být řádně umáčknutá a ponořená do vlastní šťávy. V kvasné nádobě zeleninu zatížíme vhodným předmětem a necháme ji pracovat 3–6 dní při pokojové teplotě 18–20 °C, kdy proběhne bouřlivá část kvašení. Délka této fáze záleží na teplotě prostředí i na samotné zelenině. Když se kvasný proces zmírní, uložíme kvasnou nádobu na chladné místo. Zelenina tak vydrží poměrně dlouho, vždy ale dbáme na to, aby i po odebrání části obsahu byla ponořená ve šťávě.
Foto Shutterstock
Zahrada se připravuje k zimnímu odpočinku. Okrasné stromy a keře vystřídaly všechny odstíny podzimních barev, které se k radosti našich očí tu a tam vykoupaly v odlivu slunečních paprsků.