Hlíva ústřičná maďarská našla v Číně zemi zaslíbenou
26. 9. 2020První pokusy s pěstováním hlívy se konaly v 60. letech minulého století v Maďarsku. Nejdříve byla hlíva pěstována na topolových špalcích a pařezech.
V roce 1789 zaslal ředitel mexické botanické zahrady pan Vincente Cerventes do Madridu první jiřinky jako užitkové rostliny.
O jedenáct let později, roku 1802, francouzský velvyslanec v Madridu pan Lucien Bonaparte dovezl jiřinky do Paříže. Botanik a pěstitel A. Thouin je ve Francii rozšiřoval jako nové užitkové rostliny.
S rostoucím zájmem o brambory, jejichž pěstování se rychle rozšířilo, však upadly jiřinky jako užitkové rostliny v zapomnění. Pěstitele a šlechtitele ovšem zaujala barevná a tvarová rozmanitost jiřinkových květů. Záhy se tak stala jiřinka velmi oblíbenou květinou pro květinové skupiny anebo pro řez.
Hlízy jiřinek opereme, nakrájíme na kostičky a opečeme na pánvi dohněda. Posypeme troškou práškového cukru. Přiléváme postupně horkou vodu a vaříme na slabém ohni dvě hodiny. Přidáme kořenovou petržel, osolíme, opepříme a před dovařením přidáme nudle, rýži, ovesné vločky, brambory nebo jedlé kaštany.
Očištěné, na plátky, nakrájené hlízy máčíme 30 minut v citronové šťávě nebo ve zředěném vinném octě. Pak plátky oboustranně opečeme na pánvi. Plátky osolíme, opepříme a posypeme jemně nakrájenou pažitkou.
Pečeme je jako brambory v horkém popelu 1–2 hodiny.
Do vymaštěného pekáče dáme vrstvičku plátků jiřinkových hlíz, pokapeme olejem, posypeme nastrouhaným sýrem a opět dáme vrstvu nakrájených hlíz. Vrstvy se střídají. Vše se polije bešamelovou omáčkou, povrch se posype strouhaným sýrem a strouhankou. Zapečeme v troubě.
Hlízy očistíme, nastrouháme a hodinu máčíme ve zředěném vinném octě nebo citronové šťávě. Na deset hlíz dáme půl citronu. Osolíme, opepříme, přidáme nasekanou kořenovou zeleninu, polijeme lžící horkého oleje. Můžeme polít sladkou nebo zakysanou smetanou. Před podáváním posypeme nastrouhanými ořechy nebo mletým ochuceným mákem.
Nastrouhané hlízy jiřinek smícháme s nastrouhanými jablky. Podle potřeby ochutíme citronovou šťávou a práškovým cukrem.
Foto autor
Jahodníky je třeba připravit na zimu tak, aby jim neublížil mráz. Krčky rostlin chráníme zeminou, celé rostliny zasteleme pod chvojí. Stejně se postaráme o převislé jahody, které přemístíme z nádob na záhon.