Já kozlíček polníček sněhem zavlažený, mrkví dochucený…

22. 12. 2020

Díky zásobení trhu zeleninou skladovanou v téměř dokonalých chladírnách a dováženou z celého světa nemáme obavy, že bychom během Vánoc strádali nedostatkem vitamínů.

Utvrzuje nás v tom i reklama: Vedle přírodních živin nabízí směsi s mineráliemi – pro muže, ženy, podle věku. A tak nám skoro chybí důvod, abychom si něco vlastního vitaminového vypěstovali v zahradě.

Zimní vitaminy z vlastní zahrádky

Takovým typem zimních vitaminů se může stát zelenina sklizená ze záhonu a uložená ve sklepě: pórek či různé druhy kapusty. A rovněž zimní salát – kozlíček polníček.

Kozlíček polníček

Kozlíček polníček ze záhonu cestou na talíř; foto I. Dvořák

Kozlíčku letošek přeje. Vysetý v září hezky roste, prakticky ještě nemrzlo a ta nedávná trocha sněhu mu dodala vláhu. A tak můžeme průběžně probírkou sklízet listové růžičky.

Mráz už se chystá ukázat zoubky, možná napadne nějaký sníh. Ale i to se dá zvládnout: Mezi řádky, okolo rostlin položíme chvojí a přes ně netkanou textilii. Chvojí zabrání tomu, aby se sníh přimáčkl na rostliny, netkanka tomu, aby mezi ně zapadal.

A tak máme o sklízeň polníčku postaráno i za mrazu a sněhu. Jen musíme zeleninu řezat v rukavicích a poté ji někde v chladu (do 10 °C) necháme přijít k sobě.

Vánoční tip na salát s mrkví

Salátová porce vitaminů ze záhonu třeba i na Vánoce; foto Shutterstock

Lístky polníčku mají neutrální salátovou chuť, můžeme je jíst i bez zálivky, míchat je se saláty, čekankami i na jemno strouhanými plátky mrkve, míchat je s rajčaty, paprikami. Ničemu neuberou na chuti, jen zlepší nutriční hodnotu salátu, obohatí ho o chlorofyl, trošku dalších barviv, o lutein.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x