Salát z čekankových puků překvapí svou křehkostí
12. 3. 2022Čekankový salát zlepšuje metabolismus i díky obsahu vlákniny. Zbavuje člověka látek, které tělu neprospívají, upravuje hladinu cholesterolu.
Díky zásobení trhu zeleninou skladovanou v téměř dokonalých chladírnách a dováženou z celého světa nemáme obavy, že bychom během Vánoc strádali nedostatkem vitamínů.
Utvrzuje nás v tom i reklama: Vedle přírodních živin nabízí směsi s mineráliemi – pro muže, ženy, podle věku. A tak nám skoro chybí důvod, abychom si něco vlastního vitaminového vypěstovali v zahradě.
Takovým typem zimních vitaminů se může stát zelenina sklizená ze záhonu a uložená ve sklepě: pórek či různé druhy kapusty. A rovněž zimní salát – kozlíček polníček.
Kozlíčku letošek přeje. Vysetý v září hezky roste, prakticky ještě nemrzlo a ta nedávná trocha sněhu mu dodala vláhu. A tak můžeme průběžně probírkou sklízet listové růžičky.
Mráz už se chystá ukázat zoubky, možná napadne nějaký sníh. Ale i to se dá zvládnout: Mezi řádky, okolo rostlin položíme chvojí a přes ně netkanou textilii. Chvojí zabrání tomu, aby se sníh přimáčkl na rostliny, netkanka tomu, aby mezi ně zapadal.
A tak máme o sklízeň polníčku postaráno i za mrazu a sněhu. Jen musíme zeleninu řezat v rukavicích a poté ji někde v chladu (do 10 °C) necháme přijít k sobě.
Lístky polníčku mají neutrální salátovou chuť, můžeme je jíst i bez zálivky, míchat je se saláty, čekankami i na jemno strouhanými plátky mrkve, míchat je s rajčaty, paprikami. Ničemu neuberou na chuti, jen zlepší nutriční hodnotu salátu, obohatí ho o chlorofyl, trošku dalších barviv, o lutein.
Vybrané druhy letniček v září vysejeme na chráněná venkovní stanoviště podle aktuálního vývoje počasí. Když je příznivé, rostliny na jaře pokvetou dřív. Pokud vyklíčí už na podzim, přikryjeme je v listopadu chvojím.