Jak používat léčivé byliny: aloe, přesličku, jitrocel, kostival
29. 6. 2022Již od nepaměti pomáhají léčivé byliny při nejrůznějších poraněních, kdy kůže zůstává neporaněná, ale vzniká otok nebo podlitina.
Domácí pleťová maska, kterou lze snadno vyrobit z ovoce, zeleniny a bylinek ze zahrady, udělá mnoha ženám větší radost než ta běžně koupená.
Pleťová maska ze zahrádky se obejde bez zbytečné chemie, bude obsahovat jen čisté a nezávadné suroviny. Na její výrobu lze zužitkovat nejen léčivé bylinky, ale také některé druhy zeleniny či ovoce.
Pleťové masky mají dlouhou tradici. V minulosti jsme je spíše kupovali v obchodech, dnes dáváme přednost přírodním postupům před běžnými produkty kosmetického průmyslu. Hlavním důvodem je obsah některých látek.
Výroba masky není žádná věda. Vždy je však dobré si vyrobit jen takové množství, které spotřebujeme do jednoho či dvou týdnů. Absence chemie a syntetických konzervantů samozřejmě snižuje životnost výrobků. Trvanlivost prodloužíme přidáním několika kapek stoprocentních esenciálních olejů. Vyrobenou masku uchováváme ideálně v chladničce.
V první řadě je třeba určit typ pleti. Také je dobré vědět, jak na tom jsme s alergiemi a které látky mohou vyvolat alergickou reakci. Podle toho upravíme složení masky. Doma najdeme vedle bylinek, ovoce a zeleniny i jiné produkty, ze kterých lze masku vyrobit.
Mezi další složky, které by v maskách neměly chybět, patří například květové vody, které jsou vyráběné citlivou destilací a snadno je seženeme ve specializovaných prodejnách. Dále využijeme jíl, stoprocentní esenciální oleje, rostlinná másla a oleje nebo bylinkové tinktury.
Některé pleťové masky vyrobíme z jediné nebo ze dvou surovin. Mnohdy stačí pouze rozmixovat ovoce či zeleninu a smíchat ji s medem, tvarohem nebo smetanou. Pokud ovšem chceme více experimentovat a máme po ruce více kosmetických surovin, určitě bude výroba masek o to dokonalejší.
V každém případě vždy pracujeme v čistém prostředí a pouze s čistými pomůckami. Jakákoliv kontaminace se projeví na kvalitě či trvanlivosti vaší domácí kosmetiky. Pokud si vyrábíme masku i do zásoby, použijeme na jejich uchování skleněné či plastové dózy, ve kterých dříve nebyly uchovávány žádné potraviny s výraznou vůní.
Tato maska se skvěle hodí pro unavenou pleť, ze které je třeba odstranit maz a odumřelé kožní buňky. Navíc perfektně vyživuje a čistí, takže se všeobecně hodí pro pleť smíšenou.
Nejdříve smícháme jemný jíl s destilovanou vodou a květovou vodou. Spojení těchto surovin bude chvilku trvat. Každopádně se snažíme je smíchat co nejpečlivěji. Pak přidáme mandlový olej a stoprocentní esenciální olej. Konzistence by měla být hustá a krémová. Pokud je příliš tekutá, přidáme jíl, pokud moc hustá, přidáme destilovanou vodu.
Olej dávkujeme opatrně, protože když ho bude moc, maska se bude na pleť špatně nanášet. Nakonec přidáme prach z květů heřmánku a okvětních plátků růže.
Jílovou masku z pleti odstraňujeme až ve chvíli, kdy jsou zcela suchá. Z pleti ji můžeme odstranit jemným mnutím, takže si rovnou provedete masáž i peeling zároveň. Pleť následně omyjeme vlažnou vodou a ošetříme kvalitním olejem nebo pleťovým krémem.
Foto autorka
Nejrůznější škůdci, ale i spory původců chorob ovocných stromů přezimují v kůře kmenů. Proto je dobré starou rozpraskanou borku z kmenů ovocných stromů lehce oškrábat na rozloženou fólii, a poté ihned spálit, aby se zamezilo šíření škůdců.