Bylinkový čaj zaléčí unavený žaludek a posváteční žlučník

2. 1. 2023

Hojné hodování na sklonku roku a málo pohybu mnohdy zaviní, že se dostaví trávicí potíže. Bylinky a čaj zaberou téměř okamžitě.

Uděláme dobře, když si bylinky v podobě čaje nebo tinktury nyní dopřejeme pravidelně. Vždyť většinou nehledáme jen úlevu od momentální nevolnosti, ale chceme si po svátcích také trochu v těle uklidit.

Tinktury jsou zdraví prospěšné

Tinktury z bylinek mají blahodárné účinky na mnohé neduhy

Často se jako první pomoc používá máta. Navzdory svěží chuti není všelékem. Zejména kvůli obsahu mentolu nemusí při překyseleném žaludku přinést potřebnou úlevu, protože podporuje sekreci žaludečních šťáv. Mentol navíc tělo ochlazuje, proto je vhodnější ho používat spíše v letním období. Šetrnější volbou bude heřmánek.

bylinky a koření na čaj

Na výrobu čajů se používají nejrůznější směsi bylinek a koření

Mnohem více než jednotlivé rostliny se osvědčily bylinné směsi ze 3–5 rostlin. Po svátečních dnech jsou vhodné především ty druhy, které obsahují jako hlavní účinné složky:

  • hořčiny
  • silice
  • třísloviny
  • flavonoidy

Tyto látky pozitivně působí při poruchách trávení, současně podporují tvorbu a vylučování žluči, zmírňují nadměrnou fermentaci ve střevech a mají i antibakteriální účinky.

Tradiční čaj pro ozdravení zažívacího ústrojí

Ve stejném poměru smícháme nať zeměžluče, pelyňku pravého, řepíku a list vachty.

  • 1 čajovou lžičku zalijeme šálkem vroucí vody, 5 minut louhujeme a scedíme. Pijeme na noc zhruba hodinu před spaním, po dobu alespoň 3 týdnů.

Pokud jsou potíže větší, popíjíme jeden šálek i během dne. Určitě se vyhýbáme těžké stravě, která obsahuje tuky, mléko, cukry v jakékoliv podobě a kávě.

Čaj pro mírnější následky přehnaného hodování

Výborně poslouží směs ze stejných dílů nati řepíku, třezalky a dobromysli. Pozor na třezalku, kterou musí vyřadit lidé užívající psychofarmaka, warfarin a další přípravky na ředění krve, cytostatika a některé další léky. Dá se velmi dobře nahradit kořenem pampelišky, mochnou nátržníkem nebo čekankou.

  • 1 lžíci směsi zalijeme sklenicí ¼ l vařící vody a louhujeme 5 minut. Směs s kořeny louhujeme 10 minut.

Běžné koření také pomáhá

Každý doma jistě najde kmín, koriandr a fenykl.

Fenykl semena

Fenyklový čaj velmi dobře působí na zažívací problémy. Má však výraznou chuť.

Fenykl pro svou aromatickou vůni bohužel řadě lidí nesedí. Velmi dobrou alternativou je kmín. Použít můžeme klasický kmín, který lze střídat s kmínem římským.

  • 1 polévkovou lžíci kmínu anebo směsi kmínu, koriandru a fenyklu zalijeme 0,5 l vroucí vody a necháme louhovat 10 minut. Šálkem čaje začínáme den a zbytek průběžně popíjíme vlažný z termosky. Bylinky nikdy nepřihříváme v mikrovlnce.

Kurkuma jako tradiční pomocník

Říká se jí také indický šafrán. Zlepšuje průtok žluči a upravuje v těle hospodaření s tuky. Výrazně potlačuje řadu infekcí, protože patří mezi přírodní antibiotika. Přidáváme ji jako koření průběžně do polévek a jídel.

  • Při nachlazení svaříme ¼ l směsi vody a plnotučného mléka s 1 lžičkou kurkumy. Pijeme teplé, oslazené medem.

Pomáhá také na závěr hektického dne. Pijeme ji ideálně půl hodiny před spaním.

Kurkuma je též indický šafrán

Kurkuma se řadí mezi přírodní antibiotika

Čaj z benediktu

V tomto období nás nepřestane obcházet nachlazení anebo na nás dolehne posváteční únava. Čím podpoříme vitalitu a imunitu? Kvalitním spánkem doplněným o osvědčenou hořkou bylinu, kterou je staročeský benedikt lékařský (Centaurea benedicta). Prospěšný je jak čaj, tak i tinktura.

Pokud nám čaj přijde nesnesitelně hořký, pomůže nám trošku citronové šťávy.

Z benediktu se připravují také kapsle anebo homeopatika. Při běžném dávkování nemá vedlejší účinky, ale ve větší dávce dráždí ledviny. Nesmí jej proto užívat těhotné ženy.

Benedikt je osvědčená, ale hořká bylina

Léčivý Centaurea benedicta

Lihová tinktura se užívá 2x denně 15 kapek nalačno, anebo 1 hodinu po jídle. Účinná tinktura z benediktu a skořice má příjemnou chuť a navíc prohřívá organismus.

Příprava čaje:

  • 1 lžíci zalijeme ¼ l vařící vody a necháme 3 minuty louhovat. Pro koho je čaj příliš silný, připraví jej z 1 lžičky. Pro úpravu chuti lze také přidat špetku skořice anebo kmín. Pijeme vlažný 2–3krát denně mezi jídly.

Benedikt (z latinského benedictus = požehnaný), si určitě zaslouží častější použití. Vyniká řadou léčivých účinků, působí zejména protibakteriálně a protinádorově. Upravuje zažívání, především tvorbu trávicích šťáv a žluče. Užívá se při nemocech jater, dně a revmatismu, posiluje srdeční činnost a cévy.

  • Čaj z benediktu posiluje nervovou soustavu.
  • Zevně se používá na rány, ekzémy i bércové vředy.

Benedikt najdeme také pod názvem benedikt čubet, který pochází ze Středomoří. V našich podmínkách si jej můžeme vypěstovat na zahrádce. Zplaňuje jen výjimečně. Pěstuje se jako jednoletka. Vysévá se v dubnu do řádků vzdálených 35 cm. Dobře klíčí, posléze se musí vyjednotit. Dorůstá asi do 60 cm. Má bodlákovitý vzhled a žluté květy.

Nejlepší drogu získáme sběrem listů a mladých vrcholků před kvetením v červnu až srpnu. Semena se dají také použít.

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

25. 4. 2024

Výsevy a zeleninová zahrada ve vyšších polohách koncem dubna

I ve vyšších polohách již v těchto dnech vyséváme na záhony kořenovou a jinou zeleninu. V příznivých podmínkách sejeme do volné půdy pod netkanou textilii okurky nakládačky. Sklízíme první řapíky reveně, květní stvoly včas odstraňujeme.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x