Jak snadné je vypěstovat houby na zahradě
4. 5. 2022Mnoho z nás by rádo houby na zahradě pěstovalo, ale suroviny na intenzivní pěstování bývají těžko dostupné nebo nás odradí náročnost přípravy.
Podívejte se pro inspiraci, co se osvědčilo v kuchyních čtenářek časopisu Zahrádkář, a týká se to tykve v receptech. Očividně jde o pochoutky.
Listové těsto vyválíme a nakrájíme na čtverce
Náplň: nastrouhaná dýně, 1 tvaroh, 1 vanilkový pudink Vše promícháme.
Čtverce z těsta potřeme vajíčkem (kraje) a dáme náplň na střed a těsto přeložíme, potřeme vajíčkem a upečeme.
Naďa Rydvalová
Tykve nakrájíme na čtvrtky, papriky zbavíme jader a nakrájíme na hranolky a opečeme na pánvi v horkém tuku. Dáme do kastrolu., přidáme nakrájená a jader zbavená rajčata, osolíme, opepříme, přidáme utřený česnek a vše dusíme 20 minut.
Zralou žlutomasou tykev oloupeme, zbavíme jadřince a nakrájíme na nudličky. Drobně nakrájenou cibuli zapěníme na tuku, přidáme tykev a trochu podusíme. Ochutíme kmínem, solí, octem a cukrem. Zaprášíme moukou, až osmahne, zalijeme do poloviny vodou a asi ještě 2 minuty dusíme.
¨Věra Jedličková
Připravíme si stejné množství tykve (nejlépe Hokkaido), červené řepy, brambor, mrkve a tuřínu.
Zeleninu očistíme a nakrájíme na přibližně stejně velké kousky. Na plech dáme pečicí papír, rozložíme kousky zeleniny. Můžeme přidat i pár stroužků česneku ve slupce a kousky cibule.
Pokapeme olejem, osolíme, opepříme a pečeme v troubě rozehřáté na 200 °C asi 45 minut. Během pečení lehce promícháme. Podáváme k masu jako přílohu nebo jenom tak s česnekovým dresinkem (jogurt, česnek, olej, sůl).
Podobně jako v předešlém receptu upečeme kousky Hokkaida pokapané olejem, osolené a okořeněné. Použijeme jako přílohu k masu nebo jíme samostatně s česnekovým nebo křenovým dresinkem.
Lenka Pospíšilová
Muškátová tykev nebo Hokkaido, žervé nebo tvaroh, jogurt, česnek, sůl, chilli paprička.
Tykev očistíme, nakrájíme na kousky, dám na plech společně s několika neoloupanými stroužky česneku, pokapeme olejem, osolíme a upečeme v troubě.
Po upečení vložíme do vhodné nádoby, česnek oloupeme, přidáme tvaroh nebo žervé, jogurt, najemno nasekanou chilli papričku. Vše umixujeme dohladka. Podle chuti dosolíme. Poměr ingrediencí odhaduji, záleží na požadované konzistenci.
Pomazánku mažeme na čerstvé pečivo nebo na topinky. Ozdobíme zelenou petrželkou.
Kateřina Valentová
Dáme vařit rýži. Mezi tím odkrojíme horní část Hokkaida (použijeme jako pokličku). vydlabeme měkký vnitřek se semínky. Vybereme lžící i část dužniny. Dýni potřeme olejem zevnitř i zvnějšku a posolíme. Na pánvi zpěníme cibulku, přidáme na kousky nakrájené kuřecí maso a vydlabanou, nasekanou dužninu. Pak přidáme uvařenou rýži a uvařené tmavé fazole.
Osolíme, přidáme římský kmín a jemně nasekanou chilli papričku. Hotovou, dobře promíchanou náplní napěchujeme hokkaido až po okraj. Uzavřeme horní částí a dáme do pekáčku. Pečeme při 180 °C asi hodinu (dokud tykev není měkká). Hotové hokkaido krájíme na čtvrtky a podáváme.
Petra Nováková
Dýni najemno nastrouháme. Přebytečnou vodu rukou vymačkáme. Přidáme vejce, sůl a koření. Vše promícháme a podle potřeby zahustíme hladkou moukou. Na rozpáleném tuku smažíme dozlatova malé placičky.
Na oleji osmahneme cibuli a česnek. Přidáme oloupanou a na kostičky nakrájenou tykev, okořeníme a pak vmícháme rajčatový protlak. Podle chuti dosolíme. Vodu nepřidáváme.
Dusíme do změknutí. Směs trochu rozmixujeme ponorným mixérem na hustou kaši, plníme do sklenic, uzavřeme a sterilujeme 30 minut při teplotě 80 °C. Používám ji jako teplou omáčku na těstoviny, při přípravě pokrmů z masa, natírám na pizzu nebo ji používám při přípravě slaného pečiva.
Gertruda Kerlínová
Foto PN a Shutterstock
Ač se to díky mlhám a občasnému mrholení nezdá, v říjnu může být poměrně sucho. Vláha v půdě se po horkém létě obnovuje jen pomalu. S tím musíme počítat při výsadbě nových rostlin, které důkladně zaléváme.