Jak vymýšlet zahradu, aby se tam líbilo nám i dětem

10. 9. 2021

Zahrady u domů, v osadách či u chalup se mohou stát místem dětem zaslíbeným, kde se prolíná radost z pohybu s odpočinkem, hrami, se zálibami a zážitky.

Podívejme se, nač je dobré myslet při zařizování zahrady, aby si ji kupříkladu městská rodina s dětmi naplno užila.

Pro dnešní návrh jsme vybrali zahrádku, na které noví majitelé nechali dva staré ovocné stromy.  Takového rozhodnutí nebudou litovat, i když na stromech se už rodí mnohem méně ovoce než před lety, Stromy stále zahradu krášlí a v našem návrhu budou důležité.

Zahrádka je zatím prázdná,  čeká na novou chatku i využití. Hodí se sem jednoduchost, aby vynikla přírodní tvář místa.

Nákres zahrady s rozvržením

A pobytový trávník, B květnaté loučky, C trvalkový nebo zeleninový záhon, D keře, E chatka, F kompost

Staré ovocné stromy na jaře krásně pokvetou, dodají zahradě stín k odpočinku a především budou místem her obyvatel zahrady. Žebřík a barevná sedátka v koruně učiní z mohutnějšího stromu živou rozhlednu, dětem přinese neobvyklý pohled na svět z výšky.

Bude tu možno pozorovat okolí i život v koruně stromu, navíc malým návštěvníkům nabídne vítanou trochu dobrodružného lezení na strom.

Příležitosti k pohybu či pozorování lákají k aktivitě

Druhý strom, který v minulosti přišel o část koruny, je jako stvořený pro zavěšení  jednoduché, ale bytelné houpačky. Její výhodou bude, že unese i dospělého. Dětem poslouží k pohybové aktivitě.

Do korun je možné umístit ptačí budky. Je to zároveň příležitost vyrobit je vlastníma rukama a třeba s dětskou asistencí. Podobně může být lákavé tvoření hmyzí domečků a posléze i dalších prvků, které souvisejí s životem na zahradě. Pozorování ptactva patří k příjemným zahradním kratochvílím, zaujme nás nejspíš i životaběh hmyzu.

Skládací  stolek s židlemi může putovat zahradou podle toho, kde bude zrovna chuť posedět, vypít kávu nebo pozorovat zahradu.

Květnatá louka

Květnatá louka v přiměřené velikosti ozdobí i zahradní zákoutí

Květnatné louky jsou nenáročné na péči  (sekají se většinou 1–3x ročně). Plochy takto oseté působí po svém zapojení (cca po 2 letech) přírodně, rozevlátě a objeví se v nich květy rostlin, které z dnešních luk často vymizely.

Střed zahrádky vyhradíme pravidelně sečenému pobytovému trávníku. Lemovat ho budou plochy oseté směsí trav a divokých květin – tzv. květnatá louka.

Plochy můžeme osít například směsí Kopretinová louka, Česká květnice apod. Loučky kromě estetického efektu umožní pozorování života rostlin i hmyzu. Způsob postupného kosení navíc může napomoci motýlům v jejich stále těžším životě a v rozmnožování – tzv. motýlí louka.

Kromě rozevlátých ploch květnaté louky je v zahrádce navržen záhon, který je možné využít k pěstování trvalek, bylinek, ale třeba i zeleniny. (Na plánku pod písmenem C.)

Zahradu bude z jedné strany rámovat výsadba keřové vrby (Salix elaeagnos Angustifolia), která poskytne dostatek skrýší pro malé obyvatele zahrady. Její rozčepýřený vzhled navíc dodá pocit vzdušnosti, kterého se snažíme dosáhnout.

Dobrůtky v zeleni

Z druhé strany uzavře zahradu výsadba keřů muchovníku (Amelanchier ovalis), který z jara hezky vykvete a začátkem léta bude obsypán jedlými plody, které vzhledem i chutí připomínají borůvky. Na podzim se navíc muchovníky krásně a výrazně vybarvují.

Navržená zahrádka nebude příliš náročná na péči a městské rodině umožní trávit čas klidně, obyčejně a v přírodně působícím prostředí.

Kresby a foto autoři a archiv autorů

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

20. 4. 2024

Včelí pastva na zahradě: Jak rizikový je postřik chemií

Zahrádka ožívá květy jarních cibulovin, stromů a keřů. Pamatujeme na svých zahrádkách na včely s jarní pastvou, včelstva budou silnější a vaše zahrádka bude lépe plodit. K medonosným rostlinám patří kromě ovocných stromů např. rybíz.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x