Voda na zahradě a úskalí barvy, místa i napodobení přírody

13. 11. 2019

Vodní prvky v zahradě lze rozdělit do dvou skupin – člověkem viditelně vytvořené (užitkové nebo dekorativní) a prvky napodobující přírodu.

Zkusme zmínit několik častějších estetických úskalí spojených s oběma skupinami.

Pohled na satelitní mapy dává tušit, že blankytně modré bazény ve všech svých podobách obsadily celou republiku. Je to pochopitelné, bazény jsou cenově dostupnější, léta mívají již pravidelně velmi horké části a rybníky z mnoha důvodů ke koupání už nelákají. Problémem tedy není samotný fakt, že se bazény v zahradách množí jak houby po dešti, problematické bývá někdy jejich umístění a tím i vzhled v prostoru.

 

Vodní plochy se liší barvou i dojmem, kterým působí

Záměrně pomineme dnes velmi běžné bazény, které připomínají obrovské gumové vaky. Jde o dočasné vybavení čistě užitkového charakteru (snad bez estetických ambicí), které většinou, když děti odrostou, ze zahrady úplně zmizí.

Zapuštěné bazény

Nákladnější a trvalejší variantou jsou bazény zapuštěné. Pořízení by měla předcházet důkladnější úvaha o jejich umístění. Přijatelné umístění v zahradě bývá i pro projektanty jedním z nejtěžších úkolů. Důvodem je především barva jejich vnitřních povrchů a kvůli jejich ploše i viditelnost, nebo spíše nepřehlédnutelnost. Jasně modrá barva má patrně navozovat dojem čistoty, vytvoří však i z bazénu čistého tvaru prvek celoročně přehnaně nápadný. Voda v bazénu s tlumeným a tmavším povrchem poskytne službu úplně stejnou a navíc taková nádrž může obohatit zahradu o elegantní vodní prvek, který se díky menší nápadnosti bude více blížit přirozené zahradní součásti.

Důležité je vedle barvy i vhodné umístění. Pokud to terén dovoluje, osvědčilo se, když nádrž sousedí s terasou, nebo lépe s lehce zpevněnou plochou. Stane se pak opticky součástí stavby, což je (vzhledem k technickému prvku, kterým bazén je) přínosné. Pokud to terén neumožňuje a klasický bazén musí být umístěn v zahradě, vyplatí se ho v hlavních pohledových osách zakrýt výsadbou nebo zídkou. Tou je možné zakrýt i typizované zastřešení, které působí v zahradách také dosti rušivě. Nezapomeňme ani na to, že obtížněji se bazén zasazuje do hotové zahrady. Lepší je s ním počítat při jejím zrodu nebo obnově.

Koupací jezírka

Alternativou k bazénům jsou koupací jezírka. Pobyt u takového jezírka je příjemný i v době, která už není ke koupání vhodná, jsou působivá celoročně, což je jejich hlavní výhodou. Zejména u koupacích jezírek jsou žádoucí tlumené barvy vnitřních povrchů a precizní zakrytí folie na břehu.

Při plánování koupacích jezírek bychom se měli rozhodnout, zda chceme vytvořit

  • buď přírodně působící prvek,
  • nebo viditelně umělou nádrž.

Obě varianty jsou možné a mají svá využití – efektní může být například obdélníková nádrž navazující na prkennou terasu moderního domu. Důležité je upozornit, že oproti klasické koupací nádrži má varianta koupacího jezírka svá pravidla, týkající se kromě jiného minimálních rozměrů, takže ji nelze použít všude.

Kombinace, která se k sobě hodí

Moderní, jednoduché návazné a propojující tvary jezírka i domu

Okrasná jezírka a túňky

Na rozdíl od koupacích jezírek, kde si volíme, zda chceme, aby nádrž působila buď jako lidský výtvor, nebo jako výtvor přírody, další skupina vodních prvků přírodu napodobuje – jsou to především často budovaná okrasná jezírka a tůňky.

Dvě nejčastější technologie (fólie a plastové výlisky), kterými se v současnosti jezírka budují, v sobě skrývají jedno hlavní úskalí. Pokud se nám nepodaří především na březích fólii nebo plast věrohodně a precizně zakrýt, nedosáhneme očekávaného výsledku, a to přírodě blízkého dojmu, který by k jezírku z podstaty věci patřit měl.

 

Nedostatečné a nevhodné zakrytí břehů jezírek

Přehnaně pestrý rostlinný sortiment spolu s kompletním osázením břehů bývá dalším problémem, který celkový dojem znevěrohodňuje. Přírodu imitující vodní prvky budou nejlépe působit, pokud bude rostlinný sortiment naopak spíše střízlivý, nebo alespoň logický a břehy budou osázeny jen místy. Pokud například budujeme ve venkovské zahradě vodní plochu připomínající rybníček kachňák, její břehy budou nejlépe působit zatravněné s několika trsy domácích rostlin.

Problematické někdy bývá ztvárnění dalších přírodu napodobujících vodních prvků – čerpadly poháněných potůčků a vodopádů. Věrohodně působí při perfektním zpracování ve větších zahradách, kde jsou promyšlenou součástí rozsáhlejší, přírodně působící scenérie. V běžných zahradách často uděláme lépe, když příjemný zvuk tekoucí vody zajistíme prvkem, který nijak nezakrývá svůj umělý původ – například vodu vyvěrající z trubky v zídce do kamenné nádrže.

Zákoutí s kamennou nádrží

Přirozený lidský výtvor; voda proudí do kamene

Zdrženlivost se vyplatí také při nákupu různých doplňků k vodním plochám, jako jsou například miniaturní můstky (často vedoucí přes ještě menší jezera). Nepřiměřené proporce takových prvků mohou způsobit, že si i běžně vysoký člověk připadá v zahradě jako Gulliver v Cestě do Liliputu. Je škoda, když takový detail zbytečně kazí dojem z jinak pěkné zahrady. Nechtějme mít v zahradě vše, co nám padlo někde jinde do oka, zahrada tím nebude bohatší, vznikne spíš jakýsi mišmaš.

Pokud nemáte chuť do budování nebo údržby zmíněných vodních prvků, radost často udělá i pěkná nádoba s vodou – může to být kameninová nebo kamenná miska poskytující vodu ptákům nebo starý sádelňák či kamenné korýtko s několika vodními rostlinami.

Foto a kresby autoři

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 5. 2024

Citlivě upravená venkovská zahrada si uchová svou krásu

Zahradu na venkově bychom měli upravovat tak, aby odpovídala místním pěstitelským tradicím, klimatickým poměrům i okolní přírodě.Víc než jinde tu platí, že v jednoduchosti spočívá půvab i svéráz zahrady.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x