Starý městský dvorek přetvoříme v zelenou oázu klidu

10. 11. 2022

Dvorek ve městě změníme v intimní prostor. Využijeme přítomnost starých domů, přizpůsobíme dlažbu a doplníme nádoby s trvalkami a letničkami.

I dvorek může mít svou atmosféru

Vstoupit z ruchu města do takového dvorku bývá často vstupem do jiného světa. Tichého, v létě chladivého. A pokud je takový dvorek současně i půvabně založen a udržován, jde o místo mimořádné atmosféry.

Novou šanci zkusíme dát starému třeboňskému dvorku. Dvorek je v současné době komunikací k jednotlivým vstupům do domků, bytů a jak to tak bývá, také odkladištěm. Pobytovou hodnotu nemá.

Je malý a zůstane tedy především komunikačním prostorem, ale měl by se stát příjemným na pohled. Současně se pokusíme o vytvoření  místa pro vypití ranní kávy nebo večerní sklenky vína.

Tráva v malém prostoru má svůj význam

Travnatá plocha v takto malém prostoru nemá pobytový význam. Je poměrně náročná na pravidelnou údržbu, a pokud k ní nedochází, působí travnatá plocha i dvorek zanedbaně. Nedostatek péče je totiž u malého prostoru viditelnější, než kdekoliv jinde. Bez zelených ploch by samozřejmě dvorku něco scházelo. Trávník proto nahradíme trvalkovými a keřovými výsadbami. Současně vytvoříme prostor pro menší strom, jehož koruna místo velmi příjemně ozdobí.

Půdorys návrhu městského dvorku

Půdorys návrhu

Různé povrchy zpestří dvorek

Plochu dvorku bude tvořit kombinace povrchů, které budou jednak účelné a současně se budou podílet na tvorbě a dojmu z prostoru.

Komunikační trasy vydláždíme klasickou malou kamennou kostkou. Další plochy budou mlatové, tedy sypané z přírodního kameniva patřičných frakcí, vrstvených od hrubých po nejjemnější a budou zhutněné.

Kašna na dvorku ve městě

Zákoutí s kašnou na konci dvorku

Kromě možnosti projít pohodlně ke všem dveřím bytů vytvoříme ve dvorku místa ke krátkému i delšímu posezení. V zadní části bude zákoutí s půlkruhovou lavicí kolem středové mlatové plochy a zídkou s kruhovým pítkem pro ptáky.

Přirozeně nejklidnější místo doplníme menším stromem a malou kašnou, protože takovýto prostor si o vodu vysloveně říká. Zurčící voda krásně podpoří v teplých měsících pocit vlahého prostoru a její zvuk obohatí místo o další vjem.

Na středový mlatový ovál umístíme židle a stolek. Ty ostatně mohou putovat dle potřeby i po zadlážděných plochách. Pod přesahem střechy je pak místo pro pěknou dřevěnou lavičku.

Nádoby a truhlíky s letničkami

Letničky v kamenné nádobě

Dvorek si zaslouží pestré záhony

Záhony při okrajích dvora budou osázeny keři a trvalkami. Zastoupeny budou rostliny, které jsou celoročně dekorativní.

Z keřů použijeme bobkovišeň, menší kultivary hortenzie stromečkovité, brslen Fortuneův a krásnoplodku s velmi dekorativními plody připomínajícími fialové nebo bílé perličky.

Trvalky zastoupí velkolisté bohyšky, ostřice, škornice, kopytníky a další. Na jaře rozkvetou v záhonech bledule následované růžovými tulipány.

Středový mlatový ovál, určený k posezení nebo k průchodu, z obou stran doplní výsadba stálezelené pachysandry a trvalek dekorativních nejen květem ale i listem. Použijeme bergénie a stálezelené kakosty.

Mlatové plochy u zdí ozdobí letničky a bylinky pěstované ve vkusných cihelných, keramických nebo kamenných nádobách. Ty totiž starým dvorkům tradičně velmi sluší.

Estetickou změnu provedeme i s fasádou, protože jak známo, zahrady a domy vždy tvoří výsledný dojem jako celek.

Foto a kresby: autoři

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Super nápad! I provedení a materiály se mi moc líbí. Jen u toho středového posezení by to možná chtělo nějaký stín (tedy, pokud ho neposkytují samotné domky).

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 3. 2023

Letničky vyséváme do skleníku, pařeniště, některé na záhon

Pod sklo – do skleníku, pařeniště nebo na jiných vyhovujících místech, můžeme začít vysévat letničky vyžadující kratší dobu předpěstování: letní astry (Callistephus), afrikán (Tagetes), plamenky (Phlox drummondii), ostálky a další.

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x