Růžová zahrada vysvobozená z houští Šípkové Růženky

24. 8. 2020

Ctíme ji coby královnu květin. Už při nákupu první růže mnozí poznali svou celoživotní lásku. Jiní jí však na zahradě nedůvěřují. 

V naší praxi zahradních architektů se překvapivě setkáváme s tím, že růže bývá označována jako jedna z rostlin, kterou by si majitelé v budoucí zahradě nepřáli. Důvodem nejsou její ostny, ale stereotypní představa růžového záhonu. Jde o onen „dlouhý úzký pruh, kde z půdy trčí trnité klacky s jedním květem, musí se pořád okopávat a plít, stříkat a vlastně není nikdy pěkný“.  Takový záhon někdy viděl skoro každý, my se však pokusíme vám růže představit v  jiné podobě.

Původní stav pozemku

Budoucí růžová zahrada

Vybrali jsme zahrádku v osadě, která jako by vypadla z pohádky O Šípkové Růžence. Pokusíme se ji z houští vysvobodit a navrhnout v ní úhlednou zahrádku pro milovníka růží. Ale ani ti, kdo by si růžovou zahrádku nebo záhon chtěli založit v rodinné zahradě, nebudou litovat. Svět růží je nádherný, navíc dnešní moderní růže nežádají příliš péče, jsou odolné a mnohé kvetou velmi vytrvale.

Půdorys zahrady

A trávník, B růžové a trvalkové záhony, C okrasné a růžové keře, D zeleninová zahrádka, F chatka, G vstupní loubí

Zahrádku jsme navrhli v pravidelném geometrickém tvaru. Za ústřední prvek jsme zvolili kruhový trávník. Vstupní trámkové loubí stojí v ose s chatkou a lavičkou před ní. Loubí časem pokryjí liány červené pnoucí růže Amadeus.

Návrh růžové zahrady

Představa v kresbě

V zahrádce ponecháme dva starší ovocné stromy, které zajistí trochu stínu a zachovají na pozemku vertikály. Jeden z nich může posloužit jako opora pro pnoucí růži Bobbie James (jednou kvetoucí – rambler), která se vyšplhá do jeho koruny a ozdobí zahradu bílými květy s vůní divokých růží.

Kruh trávníku zvýrazňuje nejdekorativnější prvek zahrádky – dva záhony se směsí trvalek a mnohokvětých růží (např. růžová Home And Garden, pastelově bílá Lions Rose).

  • Růže v záhonech doplní orlíčky, šanty, kakosty, kontryhele, šalvěje, levandule, ostrožky, mavuně, krásnoočka, devaterníky a hvězdnice.

 

V rozích růžových záhonů najdou své místo skupiny kvetoucích keřů, které zajistí zahrádce jistou míru intimity. V různém zastoupení se tady zabydlí keře

  • voňavého šeříku čínského, jenž pokvete na jaře,
  • kaliny obecné Roseum, jejíž květenství tvaru sněhové koule se objeví koncem jara
  • a pustorylu Belle Etoile, který svými bílými květy provoní zahradu v létě.

Keřům jsme vybrali královské společníky: větší keřové růže (např. červeně kvetoucí Ulmer Münster, dále Westerland s oranžovými květy, žlutě kvetoucí Lichtkönigin Lucia).

Růže Westerland

Westerland

Keřové skupiny se po odkvětu stanou klidnějším pozadím pestřejších záhonů před nimi.

Do směsi je možné použít i některou z planých růží (např. botanickou růži Hugovu) nebo růží s kuchyňsky zpracovatelnými šípky (např. růži dužnoplodou Karpatiu).  Plané růže kvetou sice pouze jednou a povětšinou prostými květy, ale jsou odolné a velmi půvabné.

Hugova růže

Růže Hugova

K drátěnému plotu u cesty je možné vysadit pnoucí růži jako pohledovou clonu i pro radost kolemjdoucích.

Růžový keř

Růžový keř u plotu

Pro potěchu oka je učiněno dost, leč zahrádka přinese i malou úrodu: U vchodu do chatky zůstal prostor pro několik zeleninových záhonků a pro kompost.

Obdivovatelé růží si tu mohou své dojmy sdělovat u modrého stolu pod velkou jabloní, v loubí, v chatce s nově osazenými okny nebo na některé ze tří zahradních laviček…

Lavička zahradní

Do zahrady patří i sezení

Kresby a foto autoři a archiv autorů

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

24. 3. 2023

S řezem růží začínáme v období, kdy květiny raší

S řezem u růží začínáme v termínu, kdy začínají rašit, tedy v březnu nebo dubnu. Řezem ovlivníme velikost květů: Při hlubším řezu naroste sice méně, ale o to silnějších výhonů s menším počtem větších květů.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x