„Země bez stromů je chudá země,“ psal Vladislav Vančura
18. 7. 2020Dodejme, že stejně tak chudá je zahrada bez stromů. Stromy jsou jednou z největších hodnot velké, ale i malé zahrady. Proč?
Ctíme ji coby královnu květin. Už při nákupu první růže mnozí poznali svou celoživotní lásku. Jiní jí však na zahradě nedůvěřují.
V naší praxi zahradních architektů se překvapivě setkáváme s tím, že růže bývá označována jako jedna z rostlin, kterou by si majitelé v budoucí zahradě nepřáli. Důvodem nejsou její ostny, ale stereotypní představa růžového záhonu. Jde o onen „dlouhý úzký pruh, kde z půdy trčí trnité klacky s jedním květem, musí se pořád okopávat a plít, stříkat a vlastně není nikdy pěkný“. Takový záhon někdy viděl skoro každý, my se však pokusíme vám růže představit v jiné podobě.
Vybrali jsme zahrádku v osadě, která jako by vypadla z pohádky O Šípkové Růžence. Pokusíme se ji z houští vysvobodit a navrhnout v ní úhlednou zahrádku pro milovníka růží. Ale ani ti, kdo by si růžovou zahrádku nebo záhon chtěli založit v rodinné zahradě, nebudou litovat. Svět růží je nádherný, navíc dnešní moderní růže nežádají příliš péče, jsou odolné a mnohé kvetou velmi vytrvale.
A trávník, B růžové a trvalkové záhony, C okrasné a růžové keře, D zeleninová zahrádka, F chatka, G vstupní loubí
Zahrádku jsme navrhli v pravidelném geometrickém tvaru. Za ústřední prvek jsme zvolili kruhový trávník. Vstupní trámkové loubí stojí v ose s chatkou a lavičkou před ní. Loubí časem pokryjí liány červené pnoucí růže Amadeus.
V zahrádce ponecháme dva starší ovocné stromy, které zajistí trochu stínu a zachovají na pozemku vertikály. Jeden z nich může posloužit jako opora pro pnoucí růži Bobbie James (jednou kvetoucí – rambler), která se vyšplhá do jeho koruny a ozdobí zahradu bílými květy s vůní divokých růží.
Kruh trávníku zvýrazňuje nejdekorativnější prvek zahrádky – dva záhony se směsí trvalek a mnohokvětých růží (např. růžová Home And Garden, pastelově bílá Lions Rose).
V rozích růžových záhonů najdou své místo skupiny kvetoucích keřů, které zajistí zahrádce jistou míru intimity. V různém zastoupení se tady zabydlí keře
Keřům jsme vybrali královské společníky: větší keřové růže (např. červeně kvetoucí Ulmer Münster, dále Westerland s oranžovými květy, žlutě kvetoucí Lichtkönigin Lucia).
Keřové skupiny se po odkvětu stanou klidnějším pozadím pestřejších záhonů před nimi.
Do směsi je možné použít i některou z planých růží (např. botanickou růži Hugovu) nebo růží s kuchyňsky zpracovatelnými šípky (např. růži dužnoplodou Karpatiu). Plané růže kvetou sice pouze jednou a povětšinou prostými květy, ale jsou odolné a velmi půvabné.
K drátěnému plotu u cesty je možné vysadit pnoucí růži jako pohledovou clonu i pro radost kolemjdoucích.
Pro potěchu oka je učiněno dost, leč zahrádka přinese i malou úrodu: U vchodu do chatky zůstal prostor pro několik zeleninových záhonků a pro kompost.
Obdivovatelé růží si tu mohou své dojmy sdělovat u modrého stolu pod velkou jabloní, v loubí, v chatce s nově osazenými okny nebo na některé ze tří zahradních laviček…
Kresby a foto autoři a archiv autorů
Sasanka japonská (Anemone japonica = A. hupehensis) je krásná na podzim kvetoucí trvalka, asi metr vysoká s jednoduchými nebo i plnými květy velkými v průměru 4 až 5 cm. Většinou v jemných růžových odstínech.