Růžová zahrada vysvobozená z houští Šípkové Růženky

24. 8. 2020

Ctíme ji coby královnu květin. Už při nákupu první růže mnozí poznali svou celoživotní lásku. Jiní jí však na zahradě nedůvěřují. 

V naší praxi zahradních architektů se překvapivě setkáváme s tím, že růže bývá označována jako jedna z rostlin, kterou by si majitelé v budoucí zahradě nepřáli. Důvodem nejsou její ostny, ale stereotypní představa růžového záhonu. Jde o onen „dlouhý úzký pruh, kde z půdy trčí trnité klacky s jedním květem, musí se pořád okopávat a plít, stříkat a vlastně není nikdy pěkný“.  Takový záhon někdy viděl skoro každý, my se však pokusíme vám růže představit v  jiné podobě.

Původní stav pozemku

Budoucí růžová zahrada

Vybrali jsme zahrádku v osadě, která jako by vypadla z pohádky O Šípkové Růžence. Pokusíme se ji z houští vysvobodit a navrhnout v ní úhlednou zahrádku pro milovníka růží. Ale ani ti, kdo by si růžovou zahrádku nebo záhon chtěli založit v rodinné zahradě, nebudou litovat. Svět růží je nádherný, navíc dnešní moderní růže nežádají příliš péče, jsou odolné a mnohé kvetou velmi vytrvale.

Půdorys zahrady

A trávník, B růžové a trvalkové záhony, C okrasné a růžové keře, D zeleninová zahrádka, F chatka, G vstupní loubí

Zahrádku jsme navrhli v pravidelném geometrickém tvaru. Za ústřední prvek jsme zvolili kruhový trávník. Vstupní trámkové loubí stojí v ose s chatkou a lavičkou před ní. Loubí časem pokryjí liány červené pnoucí růže Amadeus.

Návrh růžové zahrady

Představa v kresbě

V zahrádce ponecháme dva starší ovocné stromy, které zajistí trochu stínu a zachovají na pozemku vertikály. Jeden z nich může posloužit jako opora pro pnoucí růži Bobbie James (jednou kvetoucí – rambler), která se vyšplhá do jeho koruny a ozdobí zahradu bílými květy s vůní divokých růží.

Kruh trávníku zvýrazňuje nejdekorativnější prvek zahrádky – dva záhony se směsí trvalek a mnohokvětých růží (např. růžová Home And Garden, pastelově bílá Lions Rose).

  • Růže v záhonech doplní orlíčky, šanty, kakosty, kontryhele, šalvěje, levandule, ostrožky, mavuně, krásnoočka, devaterníky a hvězdnice.

 

V rozích růžových záhonů najdou své místo skupiny kvetoucích keřů, které zajistí zahrádce jistou míru intimity. V různém zastoupení se tady zabydlí keře

  • voňavého šeříku čínského, jenž pokvete na jaře,
  • kaliny obecné Roseum, jejíž květenství tvaru sněhové koule se objeví koncem jara
  • a pustorylu Belle Etoile, který svými bílými květy provoní zahradu v létě.

Keřům jsme vybrali královské společníky: větší keřové růže (např. červeně kvetoucí Ulmer Münster, dále Westerland s oranžovými květy, žlutě kvetoucí Lichtkönigin Lucia).

Růže Westerland

Westerland

Keřové skupiny se po odkvětu stanou klidnějším pozadím pestřejších záhonů před nimi.

Do směsi je možné použít i některou z planých růží (např. botanickou růži Hugovu) nebo růží s kuchyňsky zpracovatelnými šípky (např. růži dužnoplodou Karpatiu).  Plané růže kvetou sice pouze jednou a povětšinou prostými květy, ale jsou odolné a velmi půvabné.

Hugova růže

Růže Hugova

K drátěnému plotu u cesty je možné vysadit pnoucí růži jako pohledovou clonu i pro radost kolemjdoucích.

Růžový keř

Růžový keř u plotu

Pro potěchu oka je učiněno dost, leč zahrádka přinese i malou úrodu: U vchodu do chatky zůstal prostor pro několik zeleninových záhonků a pro kompost.

Obdivovatelé růží si tu mohou své dojmy sdělovat u modrého stolu pod velkou jabloní, v loubí, v chatce s nově osazenými okny nebo na některé ze tří zahradních laviček…

Lavička zahradní

Do zahrady patří i sezení

Kresby a foto autoři a archiv autorů

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 4. 2024

Jak upravit řezem broskvoň po jarní výsadbě

Nově zakoupenou broskvoň vysazujeme co nejdříve. Při výsadbě provedeme srovnávací řez koruny, aby nadzemní část rostliny odpovídala kořenové části.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x